هشت اتفاق ناگوار که پس از غوطه ور شدن در فضا، برای بدن شما روی خواهد داد

فضا مثل یه خلاءه که نه در اون هوایی واسه تنفس هست و نه هیچ فشاری. اگه فضانوردان رو به خورشید قرار گرفته باشن، درجه گرما براشون بسیار بالاست وگرنه، درجه هوا در حد یخ بندان، پایین میاد. جدا از این موارد، تابش اشعه کشنده فرابنفش از طرف بقیه ستارگان به طرف فضانوردان رو هم نمیشه ازش سرسری رد شد.

به هر حال، اگه وقتی، به هر دلیلی خود رو غوطه ور در فضا پیدا کردین و لباس مخصوص فضانوردی رو هم بر تن نداشتید، به سرعت کارتون تمامه و بعد اتفاقات بد و عجیبی واسه بدن شما می افته. قبلا البته در مورد سختیای کار فضانوردان و زندگی در فضا براتون نوشته بودیم، اما این مطلب، شرایط خاص و غیر منتظره ای رو مورد بررسی قرار میده. در ادامه با سایت ما همراه باشین تا بعضی از این اتفاقات بد رو با هم مرور کنیم.

۱- خفگی

اگه بدون بر تن داشتن لباس مخصوص فضانوردی از یه شاتل فضایی، به بیرون پرتاب شید، به سرعت احساس میکنین که هوا، از ششاتون خارج می شه. همونجوری که گفتیم، در فضا «فشار» وجود نداره و اگه بخواین نفس خود رو واسه یه مدت بیشتر درون قفسه سینه نگه دارین، موفق نیستین و این هوا در آخر به شکل دردناکی از شش ها خارج می شه. پس به این نتیجه می رسیم که اگه در اینجور موقعیتی قرار گرفتید، همون اول کار تسلیم شده و نفس خود رو خارج کنین، چون چند ثانیه بیشتر زنده موندن، ارزش به جون خریدن اینجور دردی رو نداره.

در محیطی مثل فضا که درصد اکسیژن، صفره، فقط ۱۵ ثانیه زمان میبره تا بدن شما تموم اکسیژن موجود در خون رو مصرف کنه. لحظه ای هم که خون بدون اکسیژن به مغر رسد، کار تموم می شه.

۲- از دست دادن کنترل بدن

در نتیجه کمبود اکسیژن، کنترل کارکرد بدن از کف میره. در سال ۱۹۵۶، محققان آزمایشی رو انجام دادن که در اون، ۱۰۰ عدد سگ در محیطی مثل سازی شده با فضا و بدون وزن، قرار گرفتن. نتیجه آزمایش این بود که نه فقط شش های این حیوانات در چند ثانیه از هوا خالی شد، بلکه محتویات موجود در روده ها هم به سرعت تخلیه شدن.

۳-  جوش اومدن خون

هر چقدر فشار پایین تر باشه، درجه جوش اومدن مایعات هم پایین تر میاد. دلیل جوش اومدن سریع تر آب در ارتفاعات، مثلا قله کوه، هم همین موضوعه. در فضا فشاری وجود نداشته و درجه گرما بدن شما، می تونه عامل جوش اومدن مایعات، مثل بزاق دهن یا خون موجود در رگا شه.

۴- بسته شدن گردش خون و انفجار مویرگا

در مرحله قبل، خونتون به جوش اومده بود. جوش اومدن خون، حبابایی رو بوجود میاره که از گردش خون در اندام حیاتی بدن جلوگیری می کنن؛ همین حبابا در صورت رسیدن به قلب، باعث بروز سکته قلبی می گردن. حبابا هم اینکه باعث ترکیدن مویرگا می شن و وقتی که این اتفاق روی دهد، پوست آدم شدیدا کبود می شه.

۵- تورم بدن

اگه خون در بدن به جوش آید، بخارهایی داره که در آخر باعث تورم می شه. ناسا در این مورد عقیده داره که بر خلاف تصور موجود در فیلمای علمی-تخیلی، بدن آدم در این شرایط منفجر نشده و حتی چشما هم از حدقه بیرون نمی زنن؛ اما در هر صورت اندام شما می تونن به شکل دردناکی باد کنن.

۶- سوختگی به وجود اومده به وسیله نور خورشید

در این مرحله شما خیلی وقته که فوت کردین و البته بدنتون هم باد کرده، اما هنوزم دردسرها، پایانی ندارن. درصورتی که هنگام بیرون کشیده شدن از شاتل فضایی، با نور خورشید رو به رو شید، در اصل باید با گرمایی برابر با ۱۲۱ درجه سلسیوس مقابله کنین. این درجه، به معنی سوختگی بسیار سریع پوسته.

۷- پرتوهای مضر

جدا از مشکلاتی که یاد شد، بدن شما از طرف بقیه ستارگان هم پرتوهای کشنده ای رو جذب می کنه. اشعه گاما، X-Ray و UV بعضی از این تشعشعات ضرر دارن. اگه طرفدار کتابای مصور و کامیک هستین، باید بگیم که بدیش اینه بر خلاف تصورتون، این تشعشعات شما رو به یه ابرقهرمان مثل Superman، بدل نمیکنه. حتی وقتی که بدون لباس مخصوص، از شاتل بیرون کشیده شید و لحظاتی بعد دوباره به هر طریقی، به اون برگردین، احتمال مرگ زودتر از موعد معمولی شما به دلیل تحت تاثیر قرار گرفتن بدن با اشعه های مضر و درنتیجه جهش سلولی بسیار بالا میشه. در حالتی ناچیز و خوش بینانه تر، گرفتار به سرطان میشین.

۸- یخ زدن

قبلا گفتیم که رو به رو شدن با نور خورشید، گرمای ۱۲۱ درجه رو داره. اگه با نور خورشید رو به رو نشید، سرمای منفی ۲۲۶ درجه انتظار شما رو می کشه. البته ناسا عقیده داره این درجه در فضا موجب مرگ شما نمیشه.

دلیل علمی موضوع اینه که گرما، انتقال پیدا می کنه. وقتی که در فضا سرگردان هستین، عضلهاتون بازم گرما تولید می کنن و این گرما، در محیطی مثل فضا، جایی واسه منتقل شدن نخواد یافت. در نتیجه می تونین یخ زدن رو از بلاهای این لیست خط بزنین.

در صورت گیر افتادن در فضا، امید خود رو از دست ندین

محققان در سال ۱۹۵۶، روی شامپانزها آزمایش مشابهی رو صورت دادن. اونا این حیوانات رو به مدت ۳.۵ دقیقه در فضای خالی و بدون هوا، در محیطی دقیقا مشابه با فضا نگه داشتن. بعضی از شامپانزها هیچ مشکلی نداشتن ولی یکی از اونا، بر اثر حمله قلبی جون خود رو از دست داد. از طرف دیگه ۳ دقیقه پس از خارج شدن این حیوانات از محیط نامبرده، یکی دیگه از اونا هم به زندگی پایان داد.

در آخر میشه گفت بزرگ ترین مشکلی که شما رو در اینجور شرایطی تهدید می کنه، خفگیه و اگه در کمتر از ۶۰ ثانیه بتونین خود رو از اون محیط خارج کرده و به داخل فضاپیما برگردین، شاید بتونین زنده بمونین.