واسه پیشرفت کردن چه جوری باید فکر کرد؟ 

 

پیشرفت، جست و خیز و رشد از ملزومات زندگی هستن. بی اونا، سلامتی، خوشحالی، بلندپروازی و رسیدن به اهداف زندگی ممکن نیس. آدم موجودیه با تواناییایی حیرت آور که می تونه رقابتای زیادی رو پشت سر هم قبول کنه و اونا رو تموم و کمال به انجام برسونه. شاید نتونین بعضی کارا رو انجام بدین (تأکید می کنم، شاید!) اما مطمئن باشین اگه به اندازه کافی واسه انجام دادن اونا انگیزه داشته باشین، می تونین محال رو ممکن کنین. یک انگیزه ی قوی، انرژی لازم واسه عملی کردن اهداف تون رو فراهم می کنه. بعضی افراد در مرحله عمل با بهونه تراشیدن، ناخواسته سدی بین خودشون و آرزوهایشان میسازن. اگه می خواید جزء این دسته نباشید، باید تفکری پویا داشته باشین و تموم کارایی که انجام میدید در راه رشد و رسیدن به اهداف تون باشه. شاید از کسائی که ادعا می کنن در این مورد تخصص دارن شنیده باشین «مثل این کارا نیازمند تمرینات ذهنی پیچیده ایه». اصلا این طور فکر نکنین! واسه داشتن طرز فکری پویا، کافیه ذهنی باز و آماده داشته باشین، بخواهید تجربیات جدیدی کسب کنین و بدونین که با ادامه و داشتنِ پشتکاری قوی می تونین کارایی خود رو روز به روز بهتر کنین.

 

چه طرز فکری می تونه باعث رشد شه؟

وقتی بچه بودم، همیشه برخورد با رقابتای جدید باعث می شد استرس داشته باشم، خجالت می کشیدم، همیشه نگران بودم اگه عملکردم فوق العاده نباشه «بقیه راجبه من چه فکری می کنه». با این رفتار، با بهونهای مسخره، مانع از رشد خودم می شدم. کسی که می خواد پیشرفت کنه، می دونه هیچکی در کاری که براش تازگی داره، ماهر و خبره نیس! اگه از کاری لذت ببره، با تمرین و تکرار می تونه مهارت هرچه بیشتری در اون کسب کنه. البته تا چیزی رو امتحان نکردین چه جوری می تونین بدونین برایتون لذت بخشه یا نه؟!

چند سال قبل تصمیم گرفتم روش فکری جدیدی رو واسه پیشرفت امتحان کنم. هر روز با معنی جدیدی درگیر می شدم و کارهای جدیدی رو امتحان می کردم. اگه از اونا لذت می بردم ادامه می دادم و اگه نه سراغ چیز دیگری می رفتم. این که چه کاری رو انجام می دادم و از چه کاری بیخیال میشدم ربطی به کارایی و مهارتم در اون کار نداشت. ملاک من فقط علاقه بود. چون می دونستم اگه به اندازه کافی به اون علاقه داشته باشم، میتونم کاراییم رو با تمرین تقویت کنم.

پروژه ای که امسال تصمیم گرفتم انجام دهم، راه انداختن سایت شخصی خودم بود. چند ماه پیش که شروع به کار کردم، نه چیزی راجبه طراحی سایت می دونستم، نه SEO (بهینه سازی واسه موتورهای جستجو) و نه بازاریابی آنلاین. اگه مثل قبل فکر می کردم، از این کار بیخیال میشدم و سراغ کار دیگری می رفتم. اما با طرز فکر جدیدی که داشتم، تصمیم گرفتم از این موقعیت استثنائی بیشترین استفاده رو ببرم و کلی مهارتای جدید یاد بگیرم. در شش ماه گذشته تموم وقتم رو صرف تحقیق، مطالعه، یادگیری و آزمون و خطا کردم و نتیجه ای که گرفتم خیلی بهتر از اون چیزی بود که توقعش رو داشتم. شاید چیزایی که یادگرفتم یک درصد از چیزایی که می شه یادگرفت هم نباشه، اما می دونم از کاری که انجام میدم لذت می برم. حتّی برنامه کارایی که در شش ماه آینده می خوام انجام دهم رو هم تنظیم کردم! بی این طرز فکر، شک نداشته باشین این موقعیت و حس خوشحالی و رضایتی که الان دارم رو نداشتم.

چه جوری میشه به این طرز فکر رسید؟

نمی دونین به چه طرز فکری واسه رشد کردن نیاز دارین؟ این موارد شک نداشته باشین به شما کمک می کنن:

همه چیز رو توجیه نکنین

لازم نیس هر کاری که رو انجام میدید توجیه کنین. وقتی می خواید در رفتارتان تغییری بسازین یا سرگرمی جدیدی رو انتخاب کنین، حتما دور و بریا تون دلیلش رو می پرسند. یادتون باشه، همین که «دوست دارین» این سرگرمی جدید رو انتخاب کنین بهترین دلیله!

با آدمای جدید رفت و اومد کنین

دنبال افراد یا گروه های جدید باشین. کسائی که تا به حال با اونا وقت نگذرانده اید و فکر می کنین رفت و اومد با اونا دره های جدیدی به روتون باز می کنه. اگه با ذهنی باز با اونا وارد رفت و امد شید، نه تنها چیزای جدیدی یاد می گیرین، بلکه تموم دانسته های خود رو هم آزمایش میزنین. با این کار، زندگی تون رنگ و بوی جدیدی میگیره و حس خلاقیت و ماجراجویی تون هم تحریک میشه.

واسه رؤیاهایتان حد و مرزی قائل نباشید

هر تجربه یا موفقیت، با یک رؤیا شروع می شه. به خودتون فرصت رؤیاپردازی بدین، بی هیچ حد و مرزی. رؤیا منشأ تموم خلاقیتای شماس. با آغوش باز رؤیاهای تون رو قبول کنین.

به بهترین بودن فکر نکنین

با درس گرفتن از تجربیات و بازخوردی که از اونا می گیریم، همیشه جا واسه پیشرفت هست. هیچ وقت نمی تونین بهترین کارکرد ممکنِ خود رو داشته باشین، اما می تونین با توجه به دانسته ها و مهارتایی که الان دارین، کارتون رو به بهترین حالتی که می تونین انجام بدین. با دانستن این نکته می شه خیلی آسون از کنار قضاوتای بی مورد بقیه گذشت، و خیالتان از هر دید راحته، چون که هر چیزی که از دست تون برمی اومده رو انجام دادین.

اهمیت تجربه خیلی بیشتر از نتیجه نهاییه

اگه با خودتون عهد کنین هر روز چیز جدیدی رو تجربه کنین، تا پایان سال، ۳۶۵ تجربه جدید دارین، در اینجور شرایطی احتمال این که زمینه مورد علاقه خود رو پیدا کنین خیلی بالاتره، و مهم تر از این، بینش جدیدی که دارین باعث می شه رقابتای زندگی رو مشکل تلقی نکنین و از امتحان کردن چیزای جدید هراسی نداشته باشین.

داشتن ذهنیتی مناسب واسه رشد، به شما قدرت لازم واسه قبول کردن رقابتای جدید زندگی رو می ده و دیگر شکست برایتون به معنای پایان راه نیس، بلکه موقعیتی واسه رشد و کسب تجربه. تجربه ای که باعث بهتر شدن عملکردتان در آینده میشه. اگه در کاری که برایتون تازگی داره، مهارت ندارین و شکست می خورید، نگران نباشید. هیچکی از شما توقع نداره همه چیز رو در مورد همه چیز بدونین! با داشتن نگرشی پویا، نه تنها خوشحال تر و سالم تر خواهید بود، بلکه احساسات و غرایز پخته و محکمی دارین، نگران مشکلات سرِ راه نباشید و بدونین زندگی پُر از موقعیتای رشد و ترقیه.

برگرفته از: coachingpositiveperformance