عمومی

ثروتمندان اروپایی در کجا ساکنند؟

money

یافته های تحقیقی که از طرف بانک مرکزی اروپا انجام شده، نشون میده دارایی آلمانها در مقایسه با مردم کشورای ایتالیا و اسپانیا در رتبۀ پائین تری قرار داره.

طبق تحقیقی که روز سه شنبه از طرف بانک مرکزی اروپا منتشر شد، دارایی آلمانیا در منطقه یورو در مقایسه با بقیه کشورها در پائین ترین رتبه قرار داره و این در حالیه که دارایی قبرسیا در این جدول بعد از لوکوزامبورگیا در رتبۀ دومه.

به گزارش آلامتو به نقل از خبرآنلاین، یافته های تحقیق انجام شده که روز سه شنبه از طرف بانک مرکزی اروپا منتشر شد، میگه: آزمایش ثروت و مصرف خونواده های اروپایی که در میان ۶۰ هزار خونواده انجام شده، بسیار عجیبه: آلمان در میان کشورای منطقه یورو در انتهای رتبه بندی و پس از کشورای بحران زدی مثل ایتالیا، اسپانیا و قبرس قرار داره. طبق این تحقیق دارایی متوسط خونواده های آلمانی با ۵۱۰۰۰ یورو در پائین ترین رتبه قرار داره. رقمی که می گن ۵۴% کمتر از متوسط اروپاست(۱۰۹۰۰۰) ۵۱۰۰۰ یورو کمتر از دارایی خونواده های یونانی، ۶۵۰۰۰ یورو کمتر از دارایی خونواده های فرانسوی و ۱۲۳۰۰۰ یورو کمتر از دارایی خونواده های ایتالیایی.

نکتۀ خیلی مهم دیگه در تحقیق انجام شده از طرف بانک مرکزی اینست که در این جدول قبرس با ۲۶۷۰۰۰ یورو پس از لوکوزامبورگ در رتبۀ دوم قرار داره. کشوری که ماه گذشته در آستانۀ ورشکسستگی کامل قرار داشت و وام دهندگان به این کشور با منحل کردن بانک دوم قبرس، حاضر به دادن تعهدات واسه پرداخت وام ۱۰ میلیارد یورویی به این کشور شدن.

این تحقیق روز چهارشنبه قسمت بزرگی از رسانه های آلمانی رو تشکیل می داد. روزنامۀ آلمانی محافظه کار فاز(Faz) در این باره می نویسه: با در نظر گرفتن میلیاردها دلاری که به یونان، پرتغال و قبرس داده شد، این اعداد و ارقام، انفجاری سیاسی هستن. این روزنامه در ادامه ضمن انتقاد از بانک مرکزی اروپا می نویسه: از همین رو بود که بانک مرکزی اروپا در آستانۀ پرداخت قسط اول وام قبرس در منتشر کردن این آمار و ارقام از خود دست دست کردن نشون داد و یافته های تحقیق رو با تأخیر منتشر کرد. اما بانک مرکزی اروپا دلیل تأخیر در انتشار آمار رو تأخیر در دریافت داده ها اعلام کرده.

این جوری تصور می شه که در آینده آلمانها بدبینی بیشتری به مسئله پرداخت و کمک به کشورای بحران زده داشته باشن. این جوری به نظر می رسه مورچهای آلمانی نه فقط باید واسه جیرجیرکای قبرسی کار کنن بلکه باید هرچه بیشتر صرفه جویی و خست کنن تا جیرجیرکای قبرسی زندگی لوکس و مرفهی داشته باشن.

البته می گن که این همۀ واقعیت نیس. اعداد و آمار اعلام شده مربوط به قبل از شروع بحران یعنی دست کم سال ۲۰۱۰ه و عاقبتای و آثار بحران اقتصادی در این تحقیق مورد محاسبه نیستش، از سویی بدون احتساب رشد اقتصادی بالای آلمان در سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱( به ترتیب ۴% و ۳.۱%) این رقم مطمئنا بالاتر هستش، از این رو نمیشه آمار و ارقام رو با وضعیت فعلی مقایسه کرد.

از طرفی محاسبات از طرف بانک مرکزی اروپا بیشتر روی داراییای غیرمنقوله. مثلاً در آلمان، کمتر این مسئله رایجه که افراد صاحب خونه باشن.(تنها ۴۴% از خونواده های آلمانی صاحب خونه های خود هستن برخلاف ۷۰ تا ۸۰% کشورای جنوب) در نتیجه دارایی آلمایی با رشد اقتصادی سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ و مقایسه اون با دارایی غیرمنقول کشورای جنوب با احتساب انفجار حباب مسکن در این کشورها(قبرس، ایرلند و اسپانیا) که دلیل کاهش قیمت مسکن شد، قابل قیاس نیس. از این رو میشه گفت که این آمار واسه گذشته س و نه به زمان امروز. طبق آمار بانک مرکزی اروپا، در سال ۲۰۱۰ دارایی آلمانیای مستأجر ۳۷% کمتر از دارایی خونواده های قبرسی در همین رده بوده.

وضعیت درآمدها چیجوریه؟

متوسط درآمدهای ناخالص سالیانه در کشورای شمال اروپا بازم بالاست. هر خونواده آلمانی با ۴۴۰۰۰ یورو در رتبۀ پنجم قرار داره؛ البته خانواری تشکیل شده از ۲.۰۲ نفر یعنی ۳۷% مثلاً کمتر از قبرس که درآمدشون براساس خونواده ۴۳۰۰۰ یوروه. این رقم واسه پرتغال ۲۰.۰۰۰ یورو، یونان ۲۸۰۰۰ یورو و ایتالیا ۳۴۰۰۰ یوروه.

البته نحوۀ خرج کردن این حقوق هم در کشورای نامبرده فرق داره. در قبرس، یونان و پرتغال، مردم ۳۰% از حقوق خود رو صرف خرید مواد غذایی می کنن، در آلمان این خرج در حدود ۱۵.۶% است که پائین ترین رقم پس از هلند(با ۱۲.۶%) است. پس میشه این جوری نتیجه گیری کرد که مورچه عرق نمی ریزن که همۀ جیرجیرکا در رفاه زندگی کنن!

جدول زیر دارایی خانوارها در ۱۵ کشور اروپایی رو براساس آخرین تحقیق بانک مرکزی اروپا نشون میده:

ردیف

کشور

متوسط دارایی

۱

لوکوزامبورگ

۳۹۸۰۰۰ یورو

۲

قبرس

۲۶۷۰۰۰ یورو

۳

مالت

۲۱۶۰۰۰ یورو

۴

بلژیک

۲۰۶۰۰۰ یورو

۵

اسپانیا

۱۸۳۰۰۰ یورو

۶

ایتالیا

۱۴۷۰۰۰ یورو

۷

فرانسه

۱۱۶۰۰۰ یورو

۸

هلند

۱۰۴۰۰۰ یورو

۹

یونان

۱۰۲۰۰۰ یورو

۱۰

اسلوونی

۱۰۱۰۰۰ یورو

۱۱

فنلاند

۸۶۰۰۰ یورو

۱۲

اتریش

۷۶۰۰۰ یورو

۱۳

پرتغال

۷۵۰۰۰ یورو

۱۴

اسلوواکی

۶۱۰۰۰ یورو

۱۵

آلمان

۵۱۰۰۰ یورو

خبرآنلاین مطالب باحال روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *