تکلیف افرادی که زیر ۱۰ سال حق بیمه پرداخت کرده‌اند ؟

نمایندگان در جلسه امروز (سه شنبه) کلیات طرح تعیین تکلیف بیمه تأمین اجتماعی اشخاصی که ۱۰ سال و کمتر حق بیمه پرداخت کرده ان رو تصویب کردن.

bimeبراین پایه سازمان تأمین اجتماعی مکلفه که آدمایی که دست کم ۱۹ سال حق بیمه پرداخت کردن و به سن ۶۰ سال واسه مردان و ۵۵سال واسه زنان رسیدن و یا به هر دلیلی کمیسیونای ماده ۹۱ قانون تأمین اجتماعی مصوب ۳ تیرماه ۱۳۵۴ و اصلاحات بعدی اون در سنین کمتر از موارد فوق از کار افتاده شدن ولی حق مستمری بهره مند نمی شن رو متناسب با سنوات پرداخت حق بیمه، حقوق بازنشستگی پرداخت کنه.

هم اینکه آدمایی که کمتر از ۱۰ سال حق بیمه پرداخت کردن می تونن با پرداخت مابه التفاوت حق بیمه مثل کارگر و کارفرما تا ۱۰ سال به اندازه سال جاری از امتیاز بازنشستگی این بند بهره مند شن.

تبصره- فرزندان و همسر بیمه شده فوت شده که زیر ۱۹ سال سابقه دارن، با پرداخت مابه التفاوت حق بیمه تا ۱۰ سال به اندازه سال جاری از مستمری و امتیازات بازنشستگی بهره مند می شن.

اضافه می شه در مقدمه توجیهی طرح نامبرده آمده، تعداد خیلی از کارگران کشور مدت طولانی کمتر از ۱۰ سال مبادرت حق بیمه می کنن اما وقتی به سن پیری می رسن و به هر دلیلی امکان به کار گیری اونا جفت و جور نمی شه و از کار بیکار می شن چشم امید به مستمری دارن که سالهای متمادی پول اون رو از حقوق خود پرداخت نمونده ان ولی متأسفانه سازمان تأمین اجتماعی نه پول این جوری افراد رو به اندازه روز پس میده و نه دست کم مستمری واسه امرار معاش اونا پرداخت می کنه.

درزمان چند سال گذشته مجلس شورای اسلامی از راه قانون بودجه هرساله مشکل مثل این از کارگران رو حل کرده اما شورای نگهبان به دلیل وجود غیربودجه ای در بودجه سال ۱۳۹۲ واسه اولین بار به اون ایراد گرفته و به دنبال اون مجلس شورای اسلامی هم مبادرت به حذف اون کرد بنابر این واسه حل مشکل این کارگران که پس از سالها پرداخت حق بیمه به سن پیری رسیدن طرح تأیید تکلیف تأمین اجتماعی اشخاصی که ده سال و کمتر حق بیمه پرداخت کردن جفت و جور و به مجلس ارائه شده.

پس از نطق موافقان و مخالفان کلیات به رأی گذاشته شد و نمایندگان ۱۴۱ رأی موافق، ۴۱ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از ۲۲۸ رأی با تصویب کلیات اون موافقت کردن.

این در حالیه که طرح نامبرده با امضای ۴۱ نفر از نمایندگان به صورت دو فوریتی جفت و جور و در جلسه علنی روز یه شنبه هفته جاری به تصویب رسیده بود.

باشگاه خبرنگاران