عمومی

توصیه‌هایی علمی برای اولین قرار عاشقانه

قرار عاشقانه

دیدار اول همیشه سخت بوده و ممکنه که خوب هم پیش نره. خیلی از افراد ناخودآگاه در مورد چیزایی حرف می زنند که تموم معادلات رو به هم می زنند. محققان در رابطه با دیدار اول به ما چه چیزایی رو پیشنهاد می کنن؟

به گزارش فرادید به نقل از تایم، شاید از دوستان و بزرگترها سوال کنیم که در دیدار اول خود با فردی که به اون احساس داریم، چه باید بگیم؟ اون ها راهنمایی هایی می کنن که حتما نمی تونه درست باشه، چون که برگرفته از تجربیات شخصی خودشونه. اما جواب علم در این رابطه چیه؟

روانشناسان و محققان در رابطه پیشنهادهایی واسه ما دارن که در ادامه با اون ها آشنا می شیم.

۱. در مورد سفر حرف بزن، نه فیلم و سینما

ریچارد وایزمن پژوهشی باحال رو انجام داد. اون آدمایی که همدیگه رو ملاقات کردن رو دید و از اون ها سوالاتی پرسید. در آخر مشخص شد کمتر از ۹ درصد اولین قرارهایی که در اون در مورد فیلم و سینما بحث شده بود، به قرار دوم منتهی شد. در طرف دیگه اما ۱۸ درصد از کسائی که در مورد سفر در قرار اولشون صحبت کردن به حضور در دیدار دوم هم تمایل داشتن. دلیلش هم شاید این بود که افراد در بحث سفر از تجارب باحال و مقاصد رویایی خود حرف می زنند و همین مسئله کمک می کنه تا هر دو طرف حس خوبی نسبت به همدیگه پیدا کنن.

۲. فقط موضوع مهم نیس، چگونگی حرف زدن هم مهمه

به حرف ‎های طرف مقابل مواردی رو اضافه کنین و بعد حرف های خودتون رو هم مطرح کنین. تلاش کنین در صحبت زیادتر از اندازه تکروی نکنین. حس سلطه طلبی نداشته باشین و به طور کامل هم ساکت نباشین. به عبارت بهتر، باید حد میونه رو بگیرین و از هر دو طرف بام نیفتید. نکته مهم هم همینه. به طرفتون فرصت صحبت کردن بدین. بعد خودتون حرف بزنین و توپ رو دوباره با ملایمت و گرمی به اون پاس بدید. پذیرش جواب های طرف مقابل و فرصت دادن به اون حس خوبی رو ایجاد می کنه.

۳. رازهاتون رو به اشتراک بذارین

رد و بدل کردن اطلاعات شخصی و احساسی در دیدار اول، ارتباطی قوی رو بین دو طرف ایجاد می کنه. آرتور آرون، روانشناس دانشگاه نیویورک در استونی بروک، دور محور چگونگی شکل گیریِ روابط عاطفی تحقیق می کنه. اون راهی جدید رو بررسی کرده که طی اون آدمایی که تا الان همدیگه رو ندیده ان به شکل بهتری با هم تعامل دارن. اون می دونه که شکل گیریِ یه رابطه عاطفی به هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها زمان نیاز داد. آقای آرون می گوید که از راه یه مجموعه ۳۶ سوالی (این ۳۶ سوال بیشتر به مباحث روانشناسی می پردازه. از قیبل: اگه مشهور شی چیکار میکنی؟ یه روز خوب چه روزیه؟ سه چیز مشترک بین تو و شریک زندگیـت؟ اگه میتونیستی یه چیزی تو کودیکت رو عوض میکردی، اون چیز چی بود؟)‎ می تونه روند شکل گیری روابط عاطفی رو تسریع بخشید. اون در واقع در تلاشه که از اون یه ساعت عادی در دیدارهای اول می توان به شکل بهتری هم جهت با تقویت روابط عاطفی استفاده کرد.

یافته ها به دست اومده هم باحال بود. اون به این نتیجه رسید که [با به کار گیری اون مجموعه ۳۶ سوالی] اندازه صمیمیتِ دو طرف پس از یه صحبت ۴۵ دقیقه ای، از روابط دوستانه ۳۰ درصد دانشجویان قوی تر بود. یعنی، اندازه صمیمیتِ رابطه ای که در یه مدت بسیار کوتاه قوی شده بود، از بعضی از روابط طولانی مدت بیشتر بود.

۴. به موضوعات بحث برانگیز هم فکر کنین

بله، درست خوندین. قرار نیس همیشه به موضوعات روزمره و یکنواخت بپردازید. اگه هیچ موضوعی ندارین، حتی می تونید در مورد مریضی جور واجور صحبت کنین. اگه افراد رو مجبور کنین که در دیدار اول در مورد بحث های رقابت برانگیز نظر بدن، اون دیدار به یاد موندنی تر می شه.

دن آریلی می ‎گوید: «ما موضوعات کاربران آنلاین رو محدود کردیم. ما در واقع آزادی عمل اون ها نسبت به انتخاب سوال رو محدود کردیم و به اون ها گفتیم که فقط باید از یه فهرست از پیش نوشته شده سوال خود رو انتخاب و از طرف دیگه سوال کنن. بحث هایی در مورد آب و هوا و تعداد آبجی و داداش در فهرست جایی نداشت و کاربران باید سوالاتی رو می پرسیدن که طرف خود رو به رقابت بکشونن. مثلا از اون ها خواستیم که سوال کنن: تا حالا قلب کسی رو شکسته ‎ای؟ نظرت در مورد به دنیا اومدن بچه چیه؟» یافته های باحال بود. هر دو طرف بحث بیشتر از این سوالات استقبال کردن.

خواص عشق واسه بدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

عشق فرادید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *