واسه پیشرفت در زندگی چیکار باید کرد؟ 

 

هر کدوم از ما تنها یک بار در این دنیا زندگی رو تجربه می کنیم، پس بهتره اونو با تموم وجود احساس کنیم. با یک جا نشستن و درجا زدن نمیشه زندگی رو احساس کرد. همه ما واسه خوشحال بودن نیاز داریم پیشرفت کنیم. کسی که انگیزه اش رو واسه پیشرفت از دست بده، در آینده ای نزدیک گرفتار یکنواختی و افسردگی می شه. کمبود انگیزه ممکنه به دلیل ناامیدی باشه. باید گفت پیشرفت در زندگی واسه هیچکی سخت یا غیرممکن نیس. اگه علم لازم رو داشته باشیم و روشای درست رو در پیش بگیریم، به نتایج شگفت انگیزی دست پیدا میکنیم. این نوشته رو بخونین تا با ۱۷ پیشنهاد واسه پیشرفت در زندگی آشنا شید.

 

چیجوری در زندگی پیشرفت کنیم؟

در هر قسمتی از زندگی، ممکنه احساس کنین در یک چرخه تکراری گرفتار شدین. پیشرفت در هر زمینه ای، گرچه کوچیک، باعث می شه احساس تندرستی و اشتیاق به زندگی داشته باشین. با تعیین اهداف مشخص و سعی واسه رسیدن به اونا، می تونین در هر بُعد از زندگی که بخواهید، پیشرفت کنین.

قدم اول: راه پیشرفت تون رو مشخص کنین

۱. مسئولیت کاراتون رو بر عهده بگیرین

توانایی شما واسه پیشرفت در زندگی، بیشتر وقتا مستقیما با تمایل شما واسه بر عهده گرفتن مسئولیت اعمال تون مرتبطه. درباره ابعاد مختلف زندگی شخصی و حرفه ای تون فکر کنین تا تغییراتی رو که به پیشرفت شما در زندگی کمک می کنن پیدا کنین.

مثلا، اگه نمرات پایین یا روش اشتباهی که در پیش گرفتین، شما رو از رسیدن به دانشگاه یا شغل مورد علاقه تون بازمی داره، مسئولیت هاتون رو قبول کنین و اهداف جدیدی واسه خود مشخص کنین.

۲. دلایل ترس و نبود ناامنی تون رو پیدا کنین

احساس نبود ناامنی می تونه مانع پیشرفت شما شه. مشخص کنین چه عواملی اعتمادبه نفس تون رو کم می کنه؛ با این کار می تونین راهی واسه پیشرفت پیدا کنین.

 • دلایل استرس تون رو یادداشت کنین: ببینین کدوم عوامل رو می تونین تغییر بدین تا در روند پیشرفت تون قدم بزرگی وردارین.
 • مثلا، اگه به اندازه اون دسته از همکاران تون که در حال پیشرفت هستن تحصیلات ندارین، همین رو بنویسین. این مسئله ممکنه اعتمادبه نفس تون رو پایین آورده باشه و روی کارکرد شما در محیط کار تأثیر گذاشته باشه. با قبول کردن اون می تونین واسه ادامه تحصیل برنامه ریزی کنین، یا به شکل ای دیگر توانایی هاتون رو در محل کار نشون بدین.
 • با یک دوست، همکار، یا مشاور درباره کمبود اعتمادبه نفس تون و دلایل اون صحبت کنین؛ درباره اینکه چیجوری می تونین اعتمادبه نفس تون رو زیاد کنین، گفت وگو کنین.
 • با تمرکز روی کاری که در اون مهارت دارین یا هر چیزی که به شما اعتمادبه نفس می ده، کمبود اعتمادبه نفس تون رو جبران کنین؛ مثلا، اگه صحبت کردن در جمع واسه تون سخته، به خودتون بگید عوضش نویسنده ی خوبی هستین.

۳. اهداف تون رو دقیقا مشخص کنین

قبل اینکه تغییرات لازم رو واسه پیشرفت اعمال کنین، باید هدف گذاری کنین. با مشخص کردن اهداف کوتاه مدت، بین دوره و دراز مدت، خیلی آسون می تونین به خودتون یاداوری کنین واسه رسیدن به چه چیزی سعی می کنین.

 • اهداف تون رو «هوشمند » (SMART) انتخاب کنین؛ ه= هدف مشخص/ و= واقع گرا/ ش= شمارش پذیر و قابل اندازه گیری/ م= محدوده زمانی مشخص/ ن= نویدبخش و خاص/ د= دست یافتنی. مثلا، تصور کنین می خواید واسه شرکت در مسابقه ی ماراتن، فاصله معینی رو در مدت زمان کوتاه تری بپیمایید. هدف شما باید به این صورت باشه: «می خوام در ۶ ماه آینده، فاصله فعلی رو ۱۰ دقیقه زودتر طی کنم. پس ۲ تمرین سرعتی به برنامه هفتگی ام اضافه می کنم، دویدن در تپه ها رو هم به یکی دیگر از تمریناتم اضافه می کنم.»
 • اهداف تون رو روی کاغذ بنویسین؛ دیدن اونا انگیزه ی شما رو افزایش می ده. مثلا می تونین بنویسین: «هدف کوتاه مدت من اینه که در محل کار ابتکار بیشتری داشته باشم. هدف بین دوره من اینه که دوره کارشناسی ارشدم رو به پایان برسانم و با اون در شغل فعلی ام ترفیع بگیرم، یا واسه یافتن شغل جدیدی اقدام کنم. هدف دراز مدت من اینه که مدیریت گروهم رو در محل کار بر عهده بگیرم.»
 • در صورت نیاز اهداف تون رو به روز کنین؛ هر چند ماه یک بار اهداف تون رو آزمایش کنین و آزمایش بزنین، تا مطمئن شید هنوزم دست یافتنی هستن.

۴. انتظارات واقعی داشته باشین

انتظارات دست یافتنی داشته باشین، تا آسون تر در زندگی پیشرفت کنین. این کار به شما واسه ایجاد تغییرات مثبت، اعتمادبه نفس بیشتری می ده.

 • اهداف تون رو با صحبت کردن با فردی دیگر، یا تحقیق کردن روی حولوحوش مختلف زندگی تون و جنبه ای که می خواید در اون پیشرفت کنین، با واقعیت برابری بدین.
 • مثلا، اگه تموم وقت کار می کنین و می خواید کارشناسی ارشد بگیرین، بعیده بتونین بی اینکه از کارتون انصراف بدین، تحصیلات تون رو به موقع تموم کنین. اگه از شرایط ادامه تحصیل در دوره های چند ساله مطلع شید، آسون تر می تونین به برنامه تون برسین. شاید به نفع تون باشه که برنامه تون رو با مسئولین شرکت در بین بذارین، با این کار به اونا نشون میدید واسه پیشرفت و بهبود توانایی هاتون اشتیاق دارین، شاید بتونین از همین راه ترفیع بگیرین، یا مسئولیتای بهتری به شما واگذار شه.
 • اگه اهداف دست یافتنی داشته باشین، از اضطرابی که مانع پیشرفت تون می شه پیشگیری می کنین. واسه اینکه اهداف تون تحت کنترل باشن، با مافوق، دوست، یا اعضای خونواده تون صحبت کنین.

۵. به موفقیت تون ایمان داشته باشین

بیشتر افرادی که با استعداد پیشرفت هستن، دو ویژگی مهم دارن: ۱. اعتمادبه نفس دارن، ۲. به توانایی شون واسه رسیدن به موفقیت ایمان دارن. تقویت اعتمادبه نفس تون، شما رو در راه پیشرفت قرار می ده.

 • هر روز جملات تأکیدی مثبت به خودتون بگید. مثلا، می تونین بگید: «میرم که همه کارام رو انجام بدهم و از کلاسم لذت ببرم تا در آخر، دوره MBA رو با موفقیت به پایان برسانم.»
 • دور تون رو با افرادی پر کنین که به موفقیت شما ایمان دارن و فعالانه از پیشرفت تون حمایت می کنن.
 • اعتمادبه نفس از روشای مختلفی به دست میاد، مثلا تحصیلات کافی، یا روابط شخصی و حرفه ای مناسب، به شما اعتمادبه نفس میدن.
 • لازمه بدونین ناامیدی و شکست بخشای مهمی از پیشرفت هستن. حتی آدم خیلی موفقی مثل استیو جابز هم، در راه موفقیتش شکست رو تجربه کرد.

قدم دوم: تغییرات مثبت بسازین

۱. فراموش نکنین شما منحصربه فرد هستین

هرکی نقاط قوت و ضعف منحصر به خودش رو داره. اینکه بدونین منحصربه فرد هستین و می تونین در خیلی از زمینه ها مهارت کسب کنین، اعتمادبه نفس تون رو افزایش می ده و به پیشرفت تون کمک می کنه.

 • روی خودتون تمرکز کنین و توانایی هاتون رو گسترش بدین. این کار باعث می شه کمتر وسوسه شید خودتون رو با بقیه مقایسه کنین.
 • به خودتون یادآوری کنین هیچ فرد دیگری مثل شما وجود نداره و هیچ فرد دیگری تجربه هایی رو که شما در اختیار دارین، نداره. روی مهارت مثبت اندیشی خود کار کنین.

۲. روی نقاط قوت تون تمرکز کنین

نقاط قوت تون رو بنویسین و اونا رو به شکل ای که دوست دارین اولویت بندی کنین. این کار مانع رشد افکار منفی می شه، اعتمادبه نفس تون رو تقویت می کنه و پیشرفت تون رو افزایش می ده.

 • با نوشتن نقاط قوت چشمگیرتان، به خودتون یادآوری کنین که تواناییای زیادی دارین. فراموش نکنین که نقاط قوت تون می تونن هم جنبه ی عملی باشن، هم جنبه ی احساسی؛ از مهارتای فروش گرفته، تا حمایتای عاطفی از دوستان و همکاران.
 • مثلا، می تونین بنویسین: «من ایده های خارق العاده ای واسه کمپینای بازاریابی دارم که به تیم مون کمک می کنه. باید روی کاغذ تمرین کنم تا بتونم اونا رو به شکل ی تأثیرگذاری بگم، کار کردن با «آزاد» مهارت ام رو پرورش می ده. ما خوب با هم کار می کنیم و یک تیم عالی هستیم.»

۳. با رقابتایی که در مسیرتون قرار می گیرن روبرو شید

به همون اندازه که تمرکز روی نقاط قوت تون مهمه، تقویت مهارت هاتون هم مهمه. معمولا نقاط قوت ما، کارایی هستن که خیلی آسون انجام میدیم. وقتی نمی تونیم کاری رو خیلی آسون بکنیم، یعنی باید روی خودمون کار کنیم؛ این دسته از کارا باعث می شن احساس ضعف کنیم. همینا مشکلات شمان، پس سعی واسه بهبود مهارت هاتون به شما کمک می کنه در هر بُعد از زندگی که دوست دارین، پیشرفت مؤثرتری داشته باشین.

 • از هر فرصتی واسه آموختن و کسب مهارت استفاده کنین. یاد گرفته هاتون به پیشرفت شما در هر بخش از زندگی که بخواهید کمک می کنن. گسترش مهارت هاتون به شما کمک می کنه سریع تر پیشرفت کنین؛ چه اون مهارت مربوط به شغل تون باشه، چه جنبه ی تفریحی داشته باشه مثل کوهنوردی.
 • مثلا، اگه لازمه مهارتای نوشتن یا سخنرانی تون رو پرورش بدین، در آموزشگاهی نزدیک محل سکونت تون، یا در کلاسای آنلاین ثبت نام کنین. این کار به شما کمک می کنه مهارت هاتون رو پرورش بدین، شما رو دلگرم می کنه و نتایج مثبت زیادی داره.

۴. انگیزه ی سعی داشته باشین

واسه پیشرفت در زندگی، باید کاری رو که انجام میدید دوست داشته باشین. داشتن یا پرورش دادن انگیزه در زندگی شخصی یا حرفه ای تون، به شما کمک می کنه موفق باشین و پیشرفت کنین.

 • اگه کاری رو که انجام میدید دوست نداشته باشین، کمتر می تونین واسه پیشرفت تون ابتکار به خرج بدین. یاد بگیرین چیجوری بین حولوحوش مثبت و منفی تعادل بسازین، تا سریع تر پیشرفت کنین.
 • مثلا، شاید از نوشتن گزارشای هفتگی خوش تون نمیاد، اما از تحقیق کردن لذت می برین. واسه ایجاد تعادل، کارتون رو به این صورت تقسیم بندی کنین: در طول هفته بخشایی رو از گزارش هفتگی بنویسین و هروقت از نوشتن خسته شدید تحقیق کنین.

۵. خطرای حساب شده رو قبول کنین

بعضی وقتا تغییراتی که راه پیشرفت شما رو صاف می کنن، خطرایی همراه دارن. قبول کردن خطرای حساب شده، سرعت پیشرفت شما رو افزایش می ده. خطر کردن منافع خیلی واسه تون به دنبال داره، اما ساکن ماندن منفعت زیادی نداره.

 • هروقت با خطری روبرو شدید، عبارت «نگاه کن، فکر کن، حرکت کن» رو اولویت ی کارتون قرار بدین. توجه به این عبارت، شما رو از تصمیم گیری بی فکر، که خیلی آسیب رسانه، باز می داره.
 • میزان خطر هر فرصت تازه ای رو بررسی و با دیگر موقعیتای موجود مقایسه کنین.
 • مشخص کنین چه چیزایی رو می تونین در این راه از دست بدین و در همون محدوده عمل کنین.
 • واسه هر خطری با جزئیات برنامه ریزی کنین. رویدادهای احتمالی رو هم در نظر بگیرین و واسه اونا هم برنامه ای بنویسین.

۶. از اهداف خود حمایت کنین

دور تون رو با کسائی که از شما حمایت می کنن پر کنین تا اعتمادبه نفس تون زیاد شه. این افراد شما رو به طرف پیشرفت جهت میدن و نگاه های منفی شما رو از بین برمی دارن.

 • از یکی از مافوق هاتون در محل کار، عضوی از خونواده، یا یک دوست، بخواهید شما رو راهنمایی کنه. اونا می تونن به شما کمک کنن شکستا رو بگذرونین، اعتمادبه نفس تون رو تقویت کنین و اهداف تون رو گسترش بدین. کمک گرفتن از مشاور هم، روش مفیدی واسه پشت سر گذاشتن عواملیه که مانع پیشرفت تون هستن.
 • هر بعضی وقتا با حامیان تون درباره اهداف تون صحبت می کنین، یادداشت وردارین. تهیه ی فهرستی از چند تا نکته مهم، مثل نقاط قوت، نقاط ضعف و نحوه ی بهبود اونا، باعث می شه بیشتر روی گفت وگو تمرکز کنین.

۷. پیشرفت رو متوقف نکنین

بیشتر افراد در راه پیشرفت شون عقب نشینی می کنن. اگه در راه رسیدن به اهداف تون متوقف نشید، خیلی آسون تر به پیشرفتی که می خواید دست پیدا می کنین.

 • مثلا، اگه واسه شغل جدیدی اقدام کردین و پذیرفته نشدید، دنبال موقعیتای دیگر باشین و ، وظایف فعلی تون رو خوب بکنین. یا اگه در مسابقه ی دوی قبلی به هدف نرسیدید، تمرینات و مهارت هاتون رو زیاد کنین، تا در مسابقه ی بعدی به هدف برسین.
 • دلایل زیادی نشون می ده که نگاه مثبت، پیشرفت در زندگی رو افزایش می ده. ماندن در راه پیشرفت، به شما اعتمادبه نفس می ده و موفقیت رو به دنبال داره.

قدم سوم: مثبت اندیش باشین

۱. نگاه تون رو نسبت به مسائل منفی تغییر بدین

بدبینی، توانایی شما رو واسه پیشرفت از پایه ویرون می کنه. اگه از زاویه دیگری نگاه کنین، می تونین شرایط منفی رو به شرایط مثبت تبدیل کنین؛ با این کار می تونین تغییرات مثبتی رو که به پیشرفت منتهی می شن، شروع کنین.

 • اگه صدایی تو ذهن تون همیشه شما رو سرزنش می کنه و افکار و احساساتی منفی پیش می کشه، سعی کنین با دیدگاهی متفاوت به اون صدا جواب بدین. به جای اینکه فکر کنین: «این پروژه خیلی بزرگه، بالاتر از تواناییای منه. هیچ وقت نمی تونم به موقع تمومش کنم.» به عنوان یک رقابت مثبت به اون نگاه کنین: «اگه پروژه رو به بخشای کوچیک تر تقسیم کنم و در هر زمان یه قدم وردارم، میتونم از عهده ی اون بر بیام. فقط باید تمرکز کنم و واقعا دست به کار شوم.»
 • از نتایج منفی درس بگیرین. صحبت کردن با خونواده، دوستان و مافوق هاتون، به شما کمک می کنه به شکل ای سازنده نتایج منفی رو پردازش کنین و بعد پیشنهاداتی رو که واسه پیشرفت شما ارائه می شن، پیاده کنین. مثلا، تصور کنین رئیس تون از شما می خواد پروژه ای رو که خیلی براش وقت گذاشته اید، دوباره بکنین. به جای اینکه ناراحت شید و زانوی غم بغل بگیرین، از رئیس تون وقت ملاقات بخواهید و درباره اینکه چه اشتباهی انجام دهنده شدین و چیجوری می تونین کارکرد بهتری داشته باشین، با اون صحبت کنین.

۲. بین «انتقاد» و «منفی بافی» فرق بذارین

کسی که انتقاد سازنده ارائه می ده، با کسی که روی زندگی شما تأثیر منفی می ذاره، فرق زیادی داره. دانستن فرق بین انتقاد و منفی بافی، باعث می شه به شکل ی مؤثرتری اثرات منفی رو که مانع پیشرفت تون هستن، کنار بذارین.

 • انتقاد، از طریقی به شما کمک می کنه از اون واسه پیشرفت در زندگی استفاده کنین. مثلا اگه استادتان بگه: «باید با دقت بیشتری بخونی»، گفته اون انتقادیه که موجب پیشرفت شما می شه، می تونین از این انتقاد واسه رسیدن به موفقیت استفاده کنین.
 • منفی بافی، در بیشتر مواقع به دلیل بدبینی یا ناخوشنودیه، که تحقیقات نشون داده می تونه شما و توانایی هاتون رو پایین بکشه. مثلا، شاید دوست یا همکاری داشته باشین که باور داره هیچ کاری به نتیجه مطلوب نمی رسه، یا همیشه از زندگی شکایت می کنه. هرچه کمتر خودتون رو در خطر اینطور منفی بافیا قرار بدین، آسون تر می تونین مثبت بمونین و پیشرفت کنین.

۳. مثبت باشین

نگاه و رفتارتان، تأثیر زیادی روی چشم اندازتان داره. در مورد خود و بقیه مثبت باشین، تا اعتمادبه نفس و پیشرفت در زندگی تون زیاد شه.

 • در هر موقعیتی، حولوحوش مثبت رو جست وجو کنین. این کار کمک می کنه طرز فکرتون رو تغییر بدین و در زندگی پیشرفت مؤثرتری داشته باشین.
 • رفتارهای مثبت، به میزان زیادی اعتمادبه نفس شما رو تقویت می کنن.
 • واژهای مثبت رو آگاهانه استفاده کنین. مثلا، هر روز صبح هنگامی که بیدار می شید، عبارات تأکیدی مثبت تکرار کنین. به خودتون بگید: «من به سختی سعی می کنم، پس میتونم از عهده ی هر چیزی که امروز با اون روبرو میشم بر بیام.»
 • با مراقبت از خودتون، توانایی تون رو واسه ایجاد تغییرات مثبت به میزان زیادی افزایش میدید. ورزش کنین، غذاهای سالم بخورین، استراحت منظم و کافی داشته باشین، تا استرسی رو که مانع پیشرفت تون می شه، کاهش بدین.

۴. سعی کنین کمال گرا نباشید

کمال گرایی یعنی تمایلی تندرو واسه رسیدن به کمال و ایراد گرفتن از هر کاری که فرد انجام می ده. این تمایلات معمولا معیارهایی سودمند یا واقعی نیستن. ایرادات اشاره شده هم بیشتر از اندازه منتقدانه هستن و بیشتر اوقات از نظر بقیه ایراد حساب نمی شن. انجام اینجور افکار و رفتارهای مخربی، پیشرفتی رو که فرد می تونه در زندگی داشته باشه پریشون می کنه.

 • همیشه بیشترین سعی تون رو بکنین؛ اما اجازه ندین خیال فریبنده ی کمال گرایی، شما رو از سعی کردن یا اتمام کاراتون بازدارد. مثلا، اگه تنها یک ساله که تمرینات یوگا رو شروع کردین، شاید نتونین بی اشکال بالانس بزنین. اما ادامه دادن تمرینات، گرچه ناقص، موجب بهبود مهارت تون می شه.
 • اینکه همیشه توقع بهترینا رو داشته باشین، تأثیری جدی و منفی روی روابط کاری و حرفه ای تون می ذاره.

۵. به خودتون استراحت بدین

همیشه در طول روز فرصتی واسه استراحت کافی در نظر بگیرین. استراحت شما رو سر حال میاره، از فرسودگی تون پیشگیری می کنه و به شما انرژی بیشتری واسه پیشرفت می ده.

 • در طول روز تفریحات کوتاه داشته باشین تا ذهن و بدن تون آروم شه و نیرو بگیره.
 • واسه تعطیلات هرساله و تفریح تون برنامه ریزی کنین، تا استراحت کنین و تقویت شید. با این کار می تونین استرس تون رو کاهش و پیشرفت تون رو زیاد کنین. ۱۰ دقیقه پیاده روی یا دویدن آهسته، فشار رو از روی ذهن و بدن تون برمی داره. از تعطیلات هرساله واسه فاصله گرفتن از زندگی روزمره بهره ببرین، تا سعیای روزانه تون واسه کاهش استرس بهتر به نتیجه برسه.

برگرفته از: wikihow