۱. سطح سواد و تحصیلات تون رو پیشرفت بدین

یکی از بهترین کارایی که واسه خدمت به جامعه ی خود می تونین بکنین، تحصیلات عالیه. اگه از تحصیلات عالی بهره مند باشین، می تونین جایگاه شغلی بهتری پیدا کنین و در رونق اقتصادی کشورتون بیشتر سهیم شید. کسائی که سطح سواد بالاتری دارن، می تونن در رأی گیریا و بقیه فعالیتای مدنی با آگاهی کامل تری تصمیم گیری کنن. پس اگه هنوز دانش آموز هستین، نسبت به درس و مدرسه بی توجه نباشید و بکوشید با نمرات خوب، برنامه ریزی درسی مناسب و اجرای روش درست مطالعه واسه کنکور، به دانشگاه راه پیدا کنین.

۲. سخت کوش باشین

فرقی نمی کنه در چه شغلی مشغول به کار هستین، سخت کوشی در هر شغلی یکی از لازم ترین خصوصیات یک شهروند خوبه. وقتی با دل وجان سر کارتون حاضر شید، هم خدمات باکیفیت تری به بقیه می رسانید و هم از این راه کسب درآمد می کنین؛ هردوی اینا موجب تقویت و تحکیم وضعیت اقتصادی شهرتون می شن.

۳. اخبار روز رو دنبال کنین

پیگیر اخبار روز باشین و از مسائلی که مردم، شهر و کشورتون رو درگیر کردن، آگاهی کامل پیدا کنین. بله، آگاهی «کامل»! به این معنی که مثلا درمورد اختلافات سیاسی به دیدگاه های هردو جناح خوب گوش کنین و مغرضانه قضاوت کردن درمورد بقیه رو متوقف کنین. سیاست خیلی سخت تر از این حرف هاست که خیلی آسون درمورد رویکردهای احزاب نظردهی کنین.

از یک شهروند خوب انتظار میره که در فرایندهای پیشرفت و برنامه ریزی هم مشارکت کنه. مثلا نظرتون رو درمورد پروژه های شهرک سازی یا ساخت مغازها و مراکز خرید به گوش مسئولین برسونین. ببینین پروژه هایی که قراره در شهر محل سکونت تون اجرایی شن، چقدر از دید سلامتی و منافع زیست محیطی و اجتماعی به سود مردم منطقه خواهند بود. با نمایندگان شهرتون در این باره صحبت کنین و بذارین از نقطه نظرات تون به عنوان یک شهروند خوب و آگاه، مطلع شن.

۴. در کارهای نه شرکت کنین

اگه در وضعیت پولی خوبی هستین، بخشی از درآمدتان رو به کارهای نه مثل ساخت مدرسه یا بیمارستان اختصاص بدین. یا اگه وقت کافی در اختیار دارین، می تونین در اوقات فراغت تون به شکل داوطلبانه در انجمنای خیریه فعالیت کنین. چقدر عالیه اگه بتونین مکانی رو بسازین که افراد بی سرپناه بتونن غذا و جای خواب رایگان دریافت کنن. اما پیش از اینکه به هر خیریه ای کمک پولی کنین، حتما به روشی مطمئن شید که خیریه ی دلخواه از کمکای مردمی سوء استفاده نکنه. متأسفانه، بعضی وقتا شاهد خیریهای غیرمجازی هستیم که از پول مردم در جهت منافع شخصی استفاده می کنن.

۵. خون و پلاسما اهدا کنین

خون و پلاسما ازجمله مایعات لازم بدن به حساب می رن. واسه اینکه بیمارستانا و مراکز درمانی با کمبود منابع خونی روبرو نشن، با اهدای خون و پلاسما به مردم شهر و کشورتون زندگی ببخشین. اگه از دارندگان گروه های خونی نادر هستین، می تونین با اهدای خون به فرشته ی نجات هم میهنان تون تبدیل شید. اهدای خون و پلاسما به ویژه به دنبالِ اتفاق سوانحی که مجروحان زیادی برجای می ذارن، خیلی حیاتیه.

۶. اصول کمکای آسون رو یاد بگیرین

در کلاسای آموزش کمکای آسون و زنده کردن قلبی ریوی شرکت کنین. یادگیری آمادگیای لازم در برابر سوانح هم می تونه در زمان اتفاق حوادث یهویی خیلی کمک کننده واقع شه. بهتره هر چند سال یک بار در این کلاسا شرکت کنین تا مهارتایی رو که یاد گرفتین، فراموش نکنین، چون احتمال خیلی زیادی هست که یاد گرفته هاتون رو تحت فشار بحران و استرس از یاد ببرین.

۷. واسه بقیه فرصت کسب درآمد بسازین

هروقت که از دست تون ساختهه، فرصتی بسازین تا بقیه بتونن با کار کردن واسه شما پول دربیاورند. مثلا کسی رو استخدام کنین تا باغچه ی منزل تون رو منظم کنه یا اتاق هاتون رو رنگ بزنه. با این کار نه تنها به رونق اقتصادی شهرتون کمک می کنین، بلکه به کارگران مشاغل خدماتی هم فرصت کسب درآمد میدید.

۸. به سلامتی خودتون اهمیت بدین

باید به سلامتی خودتون اهمیت بدین و تا حد امکان سالم زندگی کنین. اگه مردم در حفظ سلامتی خود کوشا نباشن، به همون نسبت در مطبا و مراکز درمانی با صفای طولانی تری روبرو خواهیم بود. این درحالیه که اگه هرکسی مواظب سلامتی خودش باشه، باعث میشه که رسیدگی به بقیه بیماران با تأخیر صورت نگیرد. پس همین امروز ورزش کردن رو شروع کنین و رژیم غذایی سالم داشته باشین. با افزایش گسترش بعضی از مریضیا، شاید بعضی وقتا به پیشنهاد ی دکتر به تزریق واکسن نیاز داشته باشین. برنامه های واکسیناسیون رو جدی بگیرین تا هم سلامتی خودتون حفظ شه و هم کودکان دور تون که هنوز واکسن نزده ان، به خطر نیفتند.

۹. در انتخابات شرکت کنین

مهم ترین کاری که به عنوان یک شهروند خوب می تونین بکنین، شرکت در انتخاباته. شاید بعضی وقتا احساس کنین که علاقه ای به شرکت در همه انتخابات ندارین و فقط در انتخاباتی که به نظر خودتون اهمیت بیشتری دارن شرکت می کنین، این درحالیه که باید در همه انتخابات حضور فعال داشته باشین. این طور نباشه که مثلا فقط در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنین، بلکه مشارکت در بقیه انتخابات ازجمله انتخابات مجلس شورای اسلامی یا انتخابات شورای شهر و داهات هم ضرورت داره، چون به ویژه نمایندگان مجلس نقش زیادی در تعیین تغییرات اجرا می کنن.

۱۰. با نمایندگان شهرتون گفت وگو کنین

اگه به عنوان یک شهروند با مسائل و مشکلاتی روبه رو هستین که واسه تون اهمیت خیلی زیادی دارن، باید با مراجعه به دفتر ارتباطات مردمی نمایندگان شهرتون درمورد این مسائل با اونا گفت وگو کنین و اینطوری مشکلات تون رو به گوش مسئولین برسونین. اگه هنوز به سن رأی نرسیده اید یا در انتخابات گذشته شرکت نکردید، بازم بدونین کسائی که در انتخابات پیروز شدن، نماینده ی همه مردم شهرشون هستن و شک نداشته باشین واسه شون مهمه که در جریان دیدگاه های مختلف قرار بگیرن.

۱۱. در فعالیتای انتخاباتی شرکت کنین

وقتی کشور در آستانه ی انتخابات قرار داره، همیشه باید کسائی باشن که در اداره ستادهای انتخاباتی، مراحل رأی گیری و شمارش آرا کمک کنن. می تونین به شکل داوطلبانه در ستاد کاندیدای مورد علاقه تون فعالیت کنین و در اداره ستادهای انتخاباتی، شمارش آرا و بقیه فعالیتای مشارکتی حضور فعال داشته باشین. خیلی عالیه که خونواده، دوستان و بقیه مردم رو هم به شرکت در این جور فعالیتا تشویق کنین.

۱۲. زبالهای قابل بازیافت رو جدا کنین

زبالهای قابل بازیافت مثل کاغذ و پلاستیک رو از بقیه زبالها جدا کنین. وسایلی که دارای نماد بازیافت باشن، نیابد با زبالهای غیربازیافتی در یک کیسه دور ریخته شن. به طورکلی، بیشتر جنسای ساخته شده از کاغذ و پلاستیک درصورتی که شامل غذا یا آغشته به ماده خاصی نباشن، قابل بازیافت هستن. با جدا زبالهای بازیافتی می تونین در کاهش حجم زبالهای دفنی سهیم شید.

۱۳. کود بسازید

پسماند غذاها و مواد آلی رو به کود تبدیل کنین تا اینطوری هم از حجم ضایعات کم کنین. مواد قابل تبدیل به کود عبارتند از پسماند مواد غذایی، برگا و کاغذهایی که در مراحل تولیدشان، از ماده سفیدکننده استفاده نشده. اینا رو در جعبه ی بزرگی در بیرون از منزل جمع آوری و مخلوط شون رو هر چند هفته زیرورو کنین. در این مخلوط مقداری خاک هم بریزین و صبر کنین تا همه اینا جدا سازی و به یک مخلوط یک دست تبدیل شن. این مراحل شاید ماه ها طول بکشه. کودهایی رو که ستختین می تونین بفروشین یا جهت تقویت خاک باغچه ی منزل خودتون، از اونا استفاده کنین.

۱۴. آشغالا رو از روی زمین جمع کنین

به عنوان یک شهروند خوب اگه جایی آشغالی روی زمین دیدید، بی توجه از کنارش عبور نکنین. چقدر خوبه که مثلا ماهی یک بار به منطقه خاصی از شهر برید و همه آشغالایی رو که می ببینن، جمع کنین. فقط اینکه از دستکش و وسایل مخصوص جمع آوری زباله استفاده کنین تا نکنه بین جمع آوری زبالها آسیب ببینین. می تونین در کمپینای خودجوش جمع آوری زباله در شهر محل سکونت تون عضو شید و هرازچندگاهی به شکل تیمی به مناطق پُر از زباله برید.

۱۵. در نحوه ی شست وشوی خودرو دقت کنین

مواد شوینده ای که جهت شست وشوی خودروها به کار می رن، می تونن به محیط زیست آسیب برسانند و حتی باعث آلودگی منابع آب آشامیدنی شن. پس خیلی بهتره که از شست وشوی بی روش خودروی شخصی خود خودداری کنین و تا حد امکان از شویندهایی استفاده کنین که آسیب زیادی به محیط زیست نمی رسانند. پیشنهاد می شه موقع شست وشوی خودرو، از دستمال نمناک و پاک کنندهای چندمنظوره استفاده کنین تا در مصرف آب هم صرفه جویی کرده باشین.

۱۶. از تولیدکنندگان محلی خرید کنین

سعی کنین مواد غذایی مصرفی خود رو از کشاورزان و تولیدکنندگان محلی بخرین. با این کار می تونین از اثرات زیست محیطی حمل و ارسال مواد غذایی به فاصله های دور کم کنین و علاوه بر کمک به رونق اقتصادی منطقه، از خوراکیا و غذاهای سالم و اجناس ارگانیک بهره مند شید. معمولا محل تولید رو می تونین از روی برچسب بسته های مواد غذایی بخونین. پس بیشتر از کالاهایی بخرین که ارگانیک هستن و در نزدیک منطقه خودتون تولید شده باشن.

۱۷. در مصرف آب صرفه جویی کنین

این روزها خیلی از کشورهای دنیا با بحران کم آبی روبرو هستن. پس اصلا تعجبی نداره که همه ما باید در صرفه جویی آب آخر سعی مون رو به کار بگیریم. درسته که بخش بزرگ کره ی زمین رو آب تشکیل می ده، اما فقط مقادیر کمی از منابع آبی زمین قابل آشامیدن هستن، درحالی که خیلی از ما همین مقادیر کم رو واسه مصارف غیرضروری مثل باز گذاشتن بی مورد دوش آب به هدر میدیم.

چقدر خوبه که مثلا واسه آبیاری باغچه ی منزل تون از آب خاکستری (یعنی همون پساب تولیدی از فعالیتایی مثل ظرف شویی یا حموم)، استفاده کنین. از حموم کردنای غیرضروری دوری کنین و طول مدت حموم کردن تون رو به ۱۰ دقیقه یا کمتر برسونین. راه حل دیگر صرفه جویی در مصرف آب اینه که از تعبیه ی استخرهایی که پُر کردن یا نظافت شون آب زیادی می بره، خودداری کنین.

۱۸. در مصرف انرژی صرفه جویی کنین

خیلی از روشایی که جهت تولید برق منازل و تأمین روشنایی به کار می رن، آسیب زیادی به محیط زیست وارد می کنن. به خاطر این، بهتره که از شکلای مختلف انرژی پاک مثل انرژی خورشیدی استفاده کنین و در مصرف انرژی با احتیاط باشین. آسونترین راه حل صرفه جویی در مصرف انرژی اینه که لامپای اضافی رو خاموش کنین یا به جای اینکه بی ضرورت خاصی پای لوازم برقی مثل رایانه بشینین، اوقات فراغت تون رو با مطالعه کتاب پر کنین.

۱۹. از وسایل نقلیه ی عمومی استفاده کنین

به عنوان یک شهروند خوب بهتره به جای استفاده از خودروی شخصی، از وسایل نقلیه ی عمومی استفاده کنین. با این کار نه تنها به مقابله با آلودگی هوا کمک می کنین، بلکه از نگاه پولی هم از صنعت حمل ونقل عمومی حمایت می کنین. این حمایت به ویژه به نفع اقشار کم درآمدیه که خودروی شخصی ندارن.


دسته‌ها: آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *