واسه سال جدید چه اهدافی تعیین کنیم و چیجوری به اونا برسیم؟ 

 

سال جدید کم کم در حال نزدیک شدنه و تعطیلات نوروز بهترین فرصت واسه نگاهی به گذشته و آزمایش بعضی از تصمیم هاییه که در پارسال واسه خود و زندگی مون گرفتیم. اهدافی هم که واسه سال جدید تعیین می کنیم، فرصت فوق العاده ای هستن واسه شروع تغییراتی که قرار بود از اول هفته آینده، ماه آینده یا فصل جدید در زندگی خود بسازیم، ولی یا نکردیم یا نیمه کاره رهاشون کردیم. الان فرصت خوبیه که بشینیم و فهرستی از مهم ترین تغییراتی رو که همیشه می خواستیم در سبک زندگی خود بسازیم، بنویسیم. ما هم به عنوان دوستان شما در سایت چه جوری تصمیم گرفتیم کمکی بکنیم. از آنجایی که بیشتر افراد نمی تونن به اهدافی که واسه خود تعیین می کنن پایبند بمونن و اونا رو به آخرسر برسانند، فکر می کنیم این کمک ما می تونه واسه شما کارساز باشه.

در این مقاله، فهرستی از ۵۰ هدف عادی واسه سال جدید و مختصری پیشنهاد و کلّی لینک به مقاله های مفید رو واسه تون آماده کردیم که اهداف دلخواه رو در سطح گسترده تری توضیح میدن. پس اگه به دنبال راه های مؤثری واسه ایجاد تغییرات مهم در زندگی و بهترشدن اون هستین، این مقاله همون چیزیه که دنبالش می گشتید.

 

۱. خوش هیکل شدن

کم کردن وزن، ورزش بیشتر، متناسب بودن و سالم ماندن، جزو مهم ترین هدفای خیلی از ما ایرونی هاست. شروع ورزش و رژیم غذایی سالم آسونه، اما مهم اینه برنامه مناسبی رو پیش بگیریم که نتایج ثابتی به همراه داشته و اجرای اون در بلندمدت آسون باشه. به نکتهای کاهش وزن، ترفندهای تناسب اندام، بهترین ورزشا واسه لاغری و اشتباهات عادی در ورزش کردن نگاهی بندازین تا بتونین از تصمیمی که گرفتین، بیشترین استفاده رو ببرین.

۲. خوردن غذای سالم تر و در کل غذای کمتر

این مورد معمولا جزئی از همون هدف قبلیه. وقتی خوراکیای ناسالم دورتادور ما رو گرفتن، تغییر به رژیمی سالم تر سخته. با این حال با عزمی راسخ و چند پیشنهاد ی آسون، کم کم می تونین عادات غذایی سالم و مناسبی به وجود بیارین. یاد بگیرین که پرخوری عصبی رو کنترل کنین، از دلایل شکست رژیما آگاه باشین و سعی کنین خوردن غذاهای سالم برنامه همیشگی تون باشه.

۳. عقب نینداختن کارا

بزرگ ترین مسئله ای که مانع بیشتر آدما واسه رسیدن به اهداف شون می شه، تمایل به استراحت و پرداختن به سرگرمی به جای سخت کوشیه. وقتی به عقب انداختن کارا عادت کنین، دیگر بیرون کشیدن خودتون از اون سخت می شه، پس باید سعی زیادی واسه ترک عادت عقب انداختن کارا به خرج بدین. پیشنهادای مفید زیادی واسه یافتن راه مناسبی واسه شکست دادن عقب انداختن کارا وجود دارن. ابزارهایی هم وجود دارن که شما رو در رسیدن به این مهم کمک می کنن.

۴. تقویت تمرکز و مهارتای ذهنی

هزاران ساله که آدما سعی می کنن راه هایی واسه افزایش تمرکز و ظرفیتای شناختی خود بیابند و تمدنای باستانی هم ترکیبی از تمرینای ذهنی و داروهای گیاهی رو واسه کمک به اونا در رسیدن به این هدف در اختیارشون قرار دادن. الان ما می تونیم واسه تقویت تمرکز و صیقل مهارتای ذهنی مون، از خیلی چیزها استفاده کنیم، از اپای موبایل گرفته تا روشای سنتی مدیتیشن. اگه در این راه قدم وردارین، می تونین حس و حال خود رو کنترل کنین. علاوه بر این در یادگیری سریع و حل مسئله هم موفق تر می شید.

۵. ملاقات با آدمای جدید

وقتی به روزمرگی زندگی دچار می شیم، معمولا بیشتر وقت خود رو در خونه می گذرونیم، خیلی از فرصتای جذاب واسه با هم بودن و لذت بردن از زندگی رو از دست میدیم. ملاقات با آدمای جدید می تونه واسه سلامتِ ذهنی تون مفید باشه و به موفقیت شغلی شما کمک کنه؛ پس از حضور در جمعا و پیدا کردن دوستان جدید نترسین. راهی واسه شکست دادن خجالت پیدا کنین، اطلاعات خود رو در این مورد بالا ببرین و به سراغ شناخت و ایجاد رابطه با آدمای جالب برید.

۶. فعال تر شدن

بعضیا واقعا مشکل اضافه وزن ندارن و حتی هفته ای چندبار هم نرمش و ورزش می کنن، اما بیشتر وقت شون رو در خونه و محل کار فقط می شینن، که این می تونه بر حالت قرارگرفتنِ بدن و سلامتی شون تأثیری منفی بزاره. در اینجور زمانی، تنها کاری که باید بکنین، یافتن راه هایی واسه جنب و جوش در طول روز به جای چنبره زدن پشت کامپیوتره. اگه فعالیتایی واسه انجام دادن در کنار دوستان و خونواده پیدا کنین، این کار جذاب تر هم می شه.

۷. گرفتن اعتمادبه نفس و فرصتای بیشتر

اگه اعتماد به نفس داشته باشین، بقیه بیشتر از قبل متوجه حضور شما می شن، آسون تر می تونین دیدگاه هاتون رو به گوش اونا برسونین، اونا رو به ناهار و شام دعوت کنین و در راه کارتون موفق تر باشین. اعتمادبه نفس کافی در کل به داشتن زندگی خوشحال تر کمک می کنه. حتما به دنبال راه های تقویت اعتماد به نفس باشین.

۸. درآمد بیشتر

حتی میلیاردرها هم همیشه به دنبال راه هایی واسه بیشتر پول درآوردن هستن. مایی که عموما در طبقه ی متوسط جامعه هستیم هم مطمئنا می تونیم از منبع درآمد اضافی واسه افزایش رفاه در زندگی بهره ببریم. خوشبختانه گزینه های زیادی، مثل شغلای جانبی، کار به عنوان فریلنسر یا استفاده از اینترنت واسه درآمدزایی بیشتر پیشِ رو داریم.

۹. مؤدب تر شدن

رفتار خوب همیشه بخش مهمی از جامعه ی بافرهنگ بوده. رفتار مناسب رابطه برقرار کردن با بقیه رو آسون تر می کنه، از رنجاندن بقیه پیش گیری می کنه و کمک می کنه بقیه شما رو شخص محترم و قابل اعتمادی بشناسن. پس آداب دان باشین، وقتی در شهر و کشور دیگری حضور دارین، آداب اونا رو رعایت کنین، با آدمای گستاخ برخورد درستی داشته باشین و «نه گفتن» رو یاد بگیرین.

۱۰. کاهش استرس

میگن استرس یکی از مهم ترین دلایل مرگ ومیره و می تونه اثر مخربی بر روابط شما و همین طور سلامتی تون داشته باشه. چه بسا استرس یکی از اثرات جانبیِ سبک زندگی پرفرازونشیب مدرن باشه، اما می تونه با کمک ترفندهای مفید و آسون آموزِ مدیریت استرس، به طور مؤثری کنترل شه.

۱۱. رضایت بیشتر از زندگی

حتی اونایی که ظاهر مناسب و زندگی خوبی دارن و می تونن استرس خود رو کنترل کنن، هم ممکنه نارضایتی از زندگی رو تجربه کنن. اگه می خواید یاد بگیرین چیجوری در کوچیک ترین جزئیات هم لذتی پیدا کنین و اجازه ندین مشکلات زندگی شما رو به زانو دربیاورند، باید زمان و حوصله به خرج بدین.

۱۲. خواب باکیفیت تر

با این همه تلویزیون صفحه بزرگ، کامپیوتر، موبایل هوشمند، تبلت و گجتایی که با نورهای نورانی و هشدارهای صوتی بعضی وقتا وبی بعضی وقتا شون ما رو محاصره کردن، خواب کافی در طول شب سخت شده. هر شب باید کمه کم ۸ ساعت خواب خوب داشته باشین، و اگه اهل استفاده از علم و ترفندهای مفید در زندگی باشین، راه های تقریبا آسونی واسه برسی به این خواب آروم وجود دارن.

۱۳. ترک سیگار

این عادت بدیه که خیلیا نمی دونن چیجوری از شرش خلاص شن. سیگار کشیدن نه تنها سلامت شما رو به خطر میندازه، بلکه می تونه سوراخی در کیف پول تون هم بسازه! تنها چیزی که ترک سیگار یک بار واسه همیشه نیاز داره، عزم راسخیه که باید در خودتون به وجود بیارین.

۱۴. تماشای کمتر تلویزیون

متوسط آدما زمان زیادی رو جلوی تلویزیون هدر میدن، زمانی که می تونن با اختصاص اون به تقویت مهارت ها، یادگیری چیزای جدید و فعالیتای بدنی، زندگی بهتری رو واسه خود رقم بزنن. به محض اونکه زمان تماشای تلویزیون رو کاهش بدین، متوجه می شید که روزتون چقدر طولانی تر و مؤثرتر می شه.

۱۵. بیشتر مطالعه کردن

کتابخوانی راه فوق العاده ای واسه کسب علم زیاد در مورد موضوعات گوناگونه و تمرینی عالی واسه مغزتون هم حساب می شه. خوندن ۲۰ کتاب یا حتی بیشتر در طول یک سال خیلی سخت نیس. فقط باید اونو به یک عادت تبدیل کنین، ژانر موردعلاقه ی خود رو پیدا کنین و واسه خوندن کتاب کمی وقت بذارین.

۱۶. یافتن همسر رؤیاها

همه ما آدما به کسی نیاز داریم که دستش رو بگیریم، به عمق چشمانش خیره شیم و رازهای نگفته ی خود رو با اون در بین بذاریم، اما یافتن اون شخص مناسب، آزمون وخطا می خواد. پیش از اونکه فرد مناسبی رو پیدا کنیم که بتونیم خوب با اون کنار بیاییم، باید همیشه در جمعا شرکت کنیم و کلی همسر پنهون رو آزمایش بزنیم. پیشنهادای مربوط به انتخاب همسر مناسب و بیان علاقه به فرد مورد نظر رو بخونین و از اونا الهام بگیرین.

۱۷. ایجاد روابط زناشویی بهتر

هر رابطه زن و شوهریِ سالمی نیاز به صمیمیت زیادی داره و رابطه زناشویی هم به سالم نگه داشتن ما از نظر روحی و بدنی کمک می کنه. مسئله اصلی اینه که رابطه زناشویی رو جذاب و مهم حفظ کنین و این چیزیه که با تمرین و تکرار به دست میاد.

۱۸. تمیزتر بودن

آدمای شلخته پلخته ی زیادی هستن که اصلا نمی تونن وسایل شون رو منظم کنن. همه ما خوب میدونیم که یک میز نامرتب یا خونه ی شلوغ پلوغ چه اثر بدی بر بازدهی و حتی حس وحال مون می ذاره، پس بهتره به هم ریختگیا رو منظم کنیم، به داشتن خونه تمیز بیشتر اهمیت بدیم و زندگی تمیزتر و منظم تری رو در پیش بگیریم.

۱۹. خوب لباس پوشیدن

روش لباس پوشیدن شما، حرفای زیادی درباره شخصیت تون می زنه. پوشیدن لباس مناسب می تونه باعث شه قوی تر و مطمئن تر به نظر برسین، که اونم به نوبه ی خود می تونه در گرفتن شغل مناسب، افزایش رتبه کاری و دزدیدنِ چشم و قلب همسر رؤیاهایتان به شما کمک کنه. فرقی نداره خانوم باشین، یا آقا؛ در هر صورت بهتره روش درست لباس پوشیدن رو یاد بگیرین.

۲۰. صرف وقت بیشتر با آدمای تأثیرگذار

فرصتی که در این زندگی به ما داده شده، کوتاه تر از اینه که بخوایم اونو صرف آدمای ریاکار، فریب کار و آدمای سمی کنیم. باید روی کسائی تمرکز کنیم که به ما اهمیت میدن و این بهترین راه خوشحال ماندنه.

۲۱. ترک نوشیدنیای الکلی

متأسفانه آدمای زیادی به نوشیدنیای الکلی معتاد شدن. کنترل و ترک این عادت (ترک اعتیاد) فرآیند دشواریه، اما فواید زیادی داره.

۲۲. آزاد شدن از قید بدهی و وام

اگه بدهی و وامای زیاد شما رو در زندگی عقب نگه داشتن، تا وقتی از زیر دِین شون خلاص نشده اید، نمی تونین انتظار پیشرفتی داشته باشین. جاده ای که به مقصد استقلال پولی می رسه، سنگلاخه، اما با کمی برنامه ریزی و محدود کردن مخارج، میشه به این مقصد رسید. به راه حلای مدیریت هزینه نگاهی بندازین و سعی کنین بدهیا و وامای خود رو برگرداندن کنین. باورتون نمی شه چه حس خوبی داره!

۲۳. شروع پس انداز

وقتی بدهیا رو پرداخت کردین، موقع اون می رسه که کمی پول کنار بذارین. پس انداز روز نکنه و کمی پول اضافی که بشه با اون خرج سفر، تعمیر خونه یا خرید ماشین رو برنامه ریزی کرد، می تونه زندگی رو به خاطر این به اونو کنه. واسه پس انداز پول به شکل مؤثر، راه های زیادی هست. حتی بعضی از اپلیکیشنای رایگان مدیریت هزینه و مدیریت پول هم می تونن در این راه به شما کمک کنن.

۲۴. یادگیری یک زبون جدید

یادگیری یک زبون جدید نه تنها به بهتر شدن مهارت شما در ایجاد رابطه کمک می کنه، بلکه رزومه شما رو هم پربارتر کرده و چه بسا دره های جدیدی رو به طرف تون باز می کنه. این روزها منابع بی تعدادی واسه یادگیری زبون جدید به شکل رایگان وجود دارن که می تونین در اوقات فراغت خود از اونا استفاده کنین.

۲۵. داوطلب شدن واسه امور خیریه

اختصاص وقت و انرژی واسه کمک به کسائی که نیاز دارن، به خودیِ خود کار فوق العاده و ارزشمندیه، اما فرصتی هم حساب می شه واسه ملاقات با آدمای جدید، یادگیری مهارتای جدید و داشتن رزومه جذاب.

۲۶. یادگیری مهارتای مفید یا سرگرمیای لذت بخش

اینکه از صبح تا شب یک گوشه بشینین، هیچ دردی رو دوا نخواهد کرد. بهتره از وقت آزاد خود به شکل سازنده ای استفاده کنین و مهارتای جدیدی یاد بگیرین و هم زمان سرگرم هم بشین. شمای آینده، از این کار شمای امروز سپاسگزار هستش! فرقی نمی کنه به مهارتای ارتباطی علاقه مند باشین یا ورزش؛ در هر صورت یاد بگیرین که چیجوری در کوتاه ترین زمان، مهارت ها و سرگرمیای جدید رو یاد بگیرین.

۲۷. آزادی از کینها و دوری از افسردگی

یکی دیگر از کارایی که در سال جدید می تونین بکنین، فراموش کردن کینها و دوری از افسردگیه. بعضی وقتا زندگی روی سخت خود رو نشون می ده و شکست دادن مصیبتا سخت می شه، اما نشستن و زانوی غم بغل گرفتن هیچ فایده ای نداره. اگه با کسی حسابی دعوا کنین و بعد هم به خاطر یک مسئله کوچیک بازم رنجیده خاطر بمونین، تنها اتفاقی که میفته اینه که دوست یا اون عضو خونواده رو از دست میدید و بازم ناراحت و رنجیده خاطر می مانید. بخشش روش خیلی سالم تری در برخورد با مسائلیه که باید در همون گذشته آزاد شن.

۲۸. نگهداری از حیوانات

افراد زیادی عاشق حیوانات هستن و می تونن خوب از اونا نگهداری کنن، اما بیشتر از حد درباره اون فکر می کنن و در آخر هم نمی تونن تصمیم خود رو بگیرن، درحالی که بعضیا هم بی درکی از مسئولیت در قبال این موجودات، فقط یک حیوان رو در خونه آزاد می کنن تا بزرگ شه! اگه می خواید از حیوانی مراقبت کنین، باید بدونین دنبال چه چیزی هستین و حیوانی رو پیدا کنین که با شرایط و سبک زندگی شما موافق باشه.

۲۹. منظم تر شدن

مهم نیس چقدر زمان دارین، بلکه نکته ی مهم، مدیریت درست زمونه. اگه این کار رو نکنین، بیشتر ساعات روز رو بی هدف این طرف و اون طرف می چرخید. اگه منظم باشین، زمان بیشتری پیدا می کنین و همه چیز در جای خود قرار خواهد گرفت. این رو به یک عادت تبدیل کنین، از ا پا و ابزاری که در دسترس دارین استفاده کنین و از زمان اضافی ای که به دست میارید، لذت ببرین.

۳۰. سفر کردن و دیدن عجایب دنیا

پیش از اونکه تصمیم بگیرین دور دنیا سفر کنین، باید امور پولی خود رو سروسامان بدین، لوازم مناسب رو تهیه کنین و وقت و انرژی لازم رو داشته باشین، البته راه هایی واسه تجربه فرهنگای مختلف و بازدید از دیدنیای کشورهای مختلف با بودجه ی کم تر هم وجود دارن.

۳۱. یاد گرفتن آشپزی

آشپزی یکی از مهارتای مهمیه که هر خانوم و آقایی باید از اون بهره مند باشه. آشپزی فرصتی فراهم می کنه تا پول خود رو بهتر هزینه کنین، غذایی رو که دوست دارین، به همون روش ای که دوست دارین بخورین و دور و بریا رو با غذاهای خوشمزه تحت اثر قرار بدین. اگه از پیشنهادای مفید استفاده کنین، آشپزخانه ی خود رو تمیز نگه دارین و از اشتباهات عادی خودداری کنین، دیگر مانعی بین شما و رؤیایتان وجود نداره!

۳۲. ملاحظات پزشکی بیشتر

سالم ماندن باید اولویت اول تون باشه، اما مثل اینکه خیلیا از دکتر می ترسن و اون قدرها که باید چک آپ نمی کنن و معمولا منتظر می مونن تا شرایط حسابی بد شه و مجبور شن با آمبولانس به بیمارستان برن! فرقی نداره چقدر احساس سلامتی می کنین، به هرحال چک آپ منظم واجبه.

۳۳. بازسازی خود

اگه هر کاری می کنین بازم در اعماق وجود خود حس رضایت از زندگی ندارین، شاید وقت اون رسیده که تغییراتی جدی در زندگی تون بدین. بازسازی خود می تونه چشم انداز جدیدی از زندگی جلو تون به وجود بیاره و شما رو در مسیرهایی بذاره که هیچوقت در خواب هم نمی دیدید.

۳۴. وقت شناس بودن

وقت شناسی جزو اون آدابیه که در جامعه کم رنگ شده و اهمیت زیادی هم به اون داده می شه. وقت شناس بودن نشونه یک حرفه ای حقیقی، یک دوست قابل اعتماد و یک شریک زندگی واقعیه، پس خوبه پیشنهادایی که می تونن در وقت شناسی به شما کمک کنن رو جدی بگیرین.

۳۵. جداگونه تر بودن

فناوری، غذاهای آماده، وسایل مفید روزمره، همه این چیزها ما رو به یه جور تنبل کردن و بیشتر بی گرفتن اون تواناییایی که واسه استقلال و اتکابه خود نیاز هستن، پا به میدون ی بزرگسالی می ذاریم. یادگیری مهارتای جداگونه بودن خیلی مهمه.

۳۶. تبدیل سرگرمی به شغل

اگه همه ما بتونیم با انجام چیزی که عاشقش هستیم پول دربیاوریم و به این صورت هم سرگرم باشیم و هم بازدهی داشته باشیم، جامعه ی خیلی خوشحال تر و متعادل تری داریم. شاید کسب درآمد از راه علایق همیشه هم ممکن نباشه، اما در مواردی هم سرگرمی می تونه تبدیل به شغل پرمنفعتی بشه.

۳۷. فراموشی روابط گذشته

شاید عاشق شدن و فارق شدن بهتر از هیچوقت عاشق نشدن باشه، اما درد زیادی هم به دنبال داره. درمون قلب شکسته فرآیندیه که زمان می بره، اما می تونیم از این دوره سخت سر سالم به در ببریم.

۳۸. کنترل کردن احساسات

عصبانیت کنترل نشده ممکنه شما رو به دردسر بندازه، اما چیزایی مثل حسادت و غرور در همه موقعیتا خراب کردن کننده هستن. کنترل احساسات به شما اجازه می ده همیشه یه قدم جلوتر باشین و منطقی فکر کردن رو از یاد نبرین، حتی در موقعیتایی که دچار اختلاف عاطفی هستین.

۳۹. افزایش مسئولیت پذیری

بخش زیادی از تبدیل شدن به یک فرد بزرگسال بالغ، توانایی فکر کردن پیش از تصمیم گرفتنه. اینکه مسئولیت کارهای خود رو برعهده بگیریم (مسئولیت پذیری) و همیشه بقیه رو مقصر قلمداد نکنیم، درست به اندازه حمایت از خونواده تون و تأمین نیازای اونا مهمه.

۴۰. بیشتر دانستن درباره هنر، موسیقی، فرهنگ و غیره

واسه صحبت کردن و هم رنگ شدن با افراد مختلف از فرهنگای متفاوت، بهترین چیز برخورداری از یک آموزش کامل و همه جانبه س. موضوعاتی مثل هنر، موسیقی، تاریخ و فرهنگ بیشتر آدم رو گیج می کنن، اما اگه زمان کافی واسه یادگیری اونا اختصاص بدین و از سایتا و دوره های آنلاین مفید بهره ببرین، درک شون آسون می شه.

۴۱. استفاده ی کمتر از شبکه های اجتماعی

شاید بعضیا ساعات زیادی رو جلوی تلویزیون هدر ندن، یا همیشه دنبال بازیای ویدئویی نباشن، اما شبکه های اجتماعی به اعتیادی جدی در بین طیف زیادی از جوامع تبدیل شده. رابطه با دوستان و فامیل خوبه، اما اگه روزانه بیشتر از یک ساعت رو به شبکه های اجتماعی اختصاص میدید، وقتشه که تغییری در این عادت خود به وجود بیارین.

۴۲. یادگیری دفاع شخصی

اینکه امنیت خود و کسائی که دوست شون دارین رو تامین کنین، مجموعه مهارتای خیلی مهمی هستن که باید داشته باشین. هر چه نباشه، کف گرگی و لگدپرانی همه ماجرا نیس! باید یاد بگیرین خودتون چه کنین و نسبت به افرادی که قصد آزار دارن چه رفتاری داشته باشین.

۴۳. عاشقانه تر رفتار کردن

عشق بیشتر اولین قربونیِ روابط بلندمدت و جدیه، اما اصلا قرار نیس از بین برود. چند رفتار عاشقانه می تونه این شور و گرما رو واسه سالای سال حفظ کنه. اینجور رفتاری جالبه، حتی اگه از اون آدمای عاطفی و عاشق راه و روش هم نباشید.

۴۴. به خاطر آوردن روزها و تاریخای مهم زندگی

حالا که به عشق و روابط جدی پرداختیم، این رو هم بگیم که هیچکی دوست نداره تولدها، سالگردها و دیگر تاریخای مهم رو همیشه از یاد ببره. پیشنهادای زیادی واسه تقویت حافظه هستن که تسلط بر اونا زمان خیلی کمی میگیره، اما با استفاده از اونا دیگر هیچوقت تاریخ مهمی رو فراموش نخواهید کرد.

۴۵. اجتماعی تر”