وبینار یا کلاس مجازی، به جلسات و کلاس های آموزشی گفته می شود که به صورت آنلاین و غیر حضوری برگزار خواهد شد.

با وجود گسترش اینترنت و افزایش سرعت آن در تمامی کشورهای جهان، وبینار به یک راه ارتباطی بسیار مهم و موفق میان شرکت های مختلف، سازمان ها و کارمندان آن تبدیل شده است. در این مقاله ابتدا با وبینار و دلایل اهمیت آن آشنا شده و سپس 20 راهکار برای برگزاری یک سمینار آنلاین موفق در اختیار شما قرار خواهیم داد.

وبینار چیست و چه مزایایی برای کسب و کار شما دارد؟

به هر گونه آموزش آنلاین که در محیط وب و دنیای اینترنت برگزار می شود، وبینار می گویند. در واقع هر دوره، جلسه، کلاس آموزشی که آنلاین برگزار شده و افراد بتوانند به صورت زنده با یکدیگر تعامل متنی، صوتی و یا تصویری داشته باشند وبینار می باشد.

بعد از این که با مفهوم کلی وبینار آشنا شدیم، بهتر است ببینیم این سمینار آنلاین چه مزایایی برای کسب و کارها خواهد داشت.

  • بدون شک نکته مهم این رویداد آنلاین آن است که شما می توانید بدون محدودیت جغرافیایی با هر فرد یا هر شرکت در هر کجای دنیا ارتباط برقرار کرده و به تبادل اطلاعات بپردازید. این مساله باعث می شود که شما بتوانید در کوتاه ترین زمان ممکن اطلاعات و دانش خود را به روز کنید.
  • هزینه برگزاری یک رویداد، جسله یا کلاس آموزشی آنلاین بسیار کم تر از برگزاری آن به صورت حضوری است. شما تنها هزینه شرکت در جلسه را پرداخت خواهید کرد و هزینه هایی مانند پذیرایی، رزور مکان، رفت و آمد و غیره از لیست هزینه های شما حذف خواهد شد.
  • شما می توانید از ابتدا تا انتهای دوره، کلاس و یا جلسه خود را ضبط کرده و مجددا آن را مرور کنید. این مساله برای کلاس های آموزشی می تواند بسیار مفید و موثر واقع شود.
  • برای شرکت در وبینار شما الزامی به استفاده از تبلت و یا لپ تاپ ندارید، با بهره گرفتن از تلفن های همراه خودتان هم می توانید در این رویداد آنلاین شرکت کنید.
  • شرکت در وبینار و یا برگزاری سمینار آنلاین توسط شما به عنوان صاحب یک برند و کسب و کار باعث می شود که بتوانید تخصص خود را بالا برده و از رقیبان خود پیشی بگیرید.

20 ترفند برای برگزاری یک وبینار موفق

اگر برای شرکت و برند خود به دنبال برگزاری یک سمینار آنلاین هستید، ترفندهای زیر به شما کمک خواهد کرد که وبینار خود را به صورت حرفه ای برگزار کرده و نتایج دلخواه خود را از آن بگیرید.

1.مخاطبان خود را بشناسید

قبل از برگزاری سمینار آنلاین بهتر است از خودتان بپرسید که چه کسانی در جلسات شما شرکت خواهند کرد؟ هدف آن ها از شرکت در این جلسه چیست و به دنبال رفع چه چالش ها و مشکلاتی هستند؟ پاسخ به این سوال ها به شما کمک خواهد کرد که بتوانید سمیناری هدفمند و رضایت بخش داشته باشید.

2.تبلیغات مناسب داشته باشید

برای آنکه بتوانید تعداد شرکت کنندگان در سمینار آنلاین خود را افزایش دهید، باید آن را به افراد زیادی معرفی کنید. تبلیغات در دنیای مجازی، گوگل و صفحات مختلف می تواند انتخاب مناسبی برای شما به شمار رود.

3.برای نمایش لوگو و برندتان برنامه ریزی کنید

نکته مهم دیگر برای برگزاری یک وبینار موفق، توجه به لوگو و نمایش آن است، مساله ای که افراد بسیاری توجه چندانی به آن نمی کنند. شما می توانید مارک، لوگو یا نماد شرکت و برند خود را در یک مکان منطقی مانند اسلایدهای ابتدایی، پس زمینه سخنران، انیمیشن ابتدایی و هر جای مناسب دیگر قرار داده تا بتوانید تاثیر بصری کافی بر بینندگان خود بگذارید.

4.بهینه سازی برای موبایل را فراموش نکنید

آمارها نشان می دهد که حدود یک چهارم شرکت کنندگان یک رویداد آنلاین به جای استفاده از لپ تاپ و یا کامپیوتر از تلفن های شخصی استفاده می کنند. شما باید به این نکته توجه داشته باشید تا افراد با تلفن های همراه نیز بتوانند به طور کامل از جلسات شما استفاده کنند. اندازه متن ها و تصاویر باید به گونه ای انتخاب شود که در تلفن های همراه نیز به خوبی قابل تشخیص باشد. از طرف دیگر بستر برگزاری وبینار باید از تلفن های همراه پشتیبانی کند.

5.محصول و خدمات خود را در فضای مناسب پیشنهاد دهید

در صورتی که مخاطبان جلسه آنلاین شما تصور کنند به جای یک محتوای آموزشی با یک تبلیغ مواجه هستند، ظرف مدت کوتاهی جلسه را ترک خواهند کرد. برای تاثیرگذاری مناسب شما به جای تبلیغات بیش از حد، فضای جلسه را علمی و آموزشی نگه داشته و در زمان مناسب به معرفی خدمات و محصولات خود بپردازی

6.راهنمایی بگیرید

فرقی نمی کند که برای اولین بار است که یک رویداد آنلاین برگزار می کنید و یا آخرین بار، همیشه بهره مند شدن از راهنمایی های افراد خبره در این زمینه می تواند برای شما بسیار مفید باشد.

7.بر روی محتوای ارائه شده به صورت تخصصی کار کنید

یکی از مهم ترین ارکان برگزاری یک دوره موفق، کیفیت محتواهای ارائه شده در آن است. افرادی که در این جلسات شرکت می کنند، به دنبال یادگیری موضوع مورد نظرشان به صورت تخصصی هستند، بنابراین شما باید بتوانید اطلاعات کافی و تخصصی در این زمینه در اختیار آن ها قرار دهید. مزیت جلسات آنلاین آن است که شما می توانید از محتواهای گوناگونی مانند متن، فیلم، عکس، پادکست، انیمیشن و غیره نیز استفاده کنید.

8.از یک شخص با قدرت کلام بالا استفاده کنید

یکی از مهم ترین فاکتورها برای برگزاری جلسات موفق چه به صورت آنلاین و چه به صورت غیر حضوری، توانایی و قدرت کلام سخنران است. حتما سعی کنید کسی را به عنوان سخنران انتخاب کنید که علاوه بر تخصص در حوزه مورد نظر دارای قدرت کلام و نفوذ بالایی نیز باشد.

9.تاریخ و زمان مناسب را انتخاب کنید

در صورتی که وبینار شما با افراد یا شرکت هایی در خارج از کشور است، یک تاریخ و زمان مناسبی برای آن انتخاب کنید تا افراد بتوانند به راحتی در ان حضور پیدا کنند. برای این منظور به اختلاف زمانی میان کشورها و روزهای تعطیل آن ها توجه کنید.

10.از یک قالب مناسب استفاده کنید

وبینارها در قالب های مختلفی برگزار می شوند. در واقع با توجه به نوع جلسه و دوره، سمینار می تواند تنها دارای یک مجری یا سخنران باشد، می تواند به چندین شخص این امکان را دهد که در فاصله های زمانی مختلف صحبت کنند و همچنین می تواند به صورت پرسش و پاسخ زنده برگزار شود. انتخاب هر کدام از قالب های بالا باید متناسب با نوع وبینار و هدف شما انجام شود.

11.قبل از برگزاری همه چیز را چک کنید

تصور کنید که هنگام برگزاری یک جسله آنلاین مهم، یکی از اسلایدهای شما پیدا نشود یا سیستم صوتی از کار بیفتد! این مساله باعث می شود نتیجه مدت ها تلاش شما از بین رود. برای برگزاری یک وبینار موفق حتما یک روز قبل از اجرا، تمامی محتواها و تجهیزات را چک کنید.

12.کارهایی که باید انجام دهید را لیست کنید

برای آن که چیزی را از قلم نیندازید، تمامی کارهایی را که باید انجام دهید و کارهایی که انجام می دهید را لیست کنید. این مساله دو مزیت برای شما خواهد داشت. اول آن که برای برگزاری جلسه چیزی را از قلم نمی اندازید و دوم آن که برای برگزاری دوره های بعدی دقیقا می دانید که به چه چیزی نیاز دارید و چه چیزی غیر ضروری است.

13.موارد فنی را به طور دقیق بررسی کنید

در صورتی که موارد فنی جلسه و دوره شما ضعیف باشد، نتیجه کار نه تنها برای شما مفید نخواهد بود بلکه، تاثیر منفی نیز خواهد گذاشت. موارد فنی برگزاری وبینار شامل مواری از این قبیل خواهد بود؟

چه تعداد شرکت کننده می توانند در آن حضور پیدا کنند؟

آیا قابلیت ضبط برای جلسه فراهم شود یا خیر؟

نیاز به ارائه نظر سنجی دارید؟

سیستم پرسش و پاسخ شامل تمامی شرکت کننده ها باشد یا تعداد مشخص و محدود؟

نحوه ثبت نام و پیگیری آن چگونه باشد؟

و ده ها سوال دیگر که قبل از برگزاری دوره باید به آن ها فکر کنید.

14.هر گونه عامل سر و صدا و نویز را از محیط حذف کنید

نکته مهم دیگری که افراد بسیاری آن را بی اهمیت می دانند، توجه به تمامی صداهای احتمالی مزاحم و حذف آن ها است. این صدا می تواند شامل تلفن های همراه، کودکان، حیوانات خانگی و غیره باشد.

15.قبل از برگزاری وبینار، در وبلاگ یا صفحات دیگر خود اطلاع رسانی کنید

علاوه بر تبلیغات، قبل از آن که جلسه یا دوره خود را برگزار کنید، زمان، موضوع و نحوه ثبت نام آن را در وبلاگ خود اطلاع رسانی کنید. در صورتی که وبلاگ ندارید، می توانید آن را در دیگر صفحات مجازی خود اطلاع رسانی کنید.

با توجه به آن که در حال حاضر اکثریت افراد، شرکت ها و برندها در صفحات مجازی فعالیت جدی دارند، تبلیغات و اطلاع رسانی در آن ها می تواند برای شما بسیار موثر واقع شود.

16.قبل از برگزاری جلسه به شرکت کنندگان یادآوری کنید

بسیاری از افراد بعد از ثبت نام در دوره های آنلاین مختلف زمان برگزاری آن را فراموش می کنند. برای آن که این مساله برای دوره شما پیش نیاید، می توانید یک روز یا چند ساعت قبل از برگزاری از طریق ایمیل، پیامک یا روش های دیگر برگزاری وبینار را به شرکت کنندگان یادآوری کنید.

17.راس زمان مقرر آغاز به کار کنید

بارها پیش آمده است که به عنوان شرکت کننده در یک وبینار، مدت ها در منتظر آغاز جلسه بوده ام. تاخیر در شروع دوره و جلسه می تواند تاثیر بسیار منفی بر مخاطبان شما بگذارد. بنابراین طوری برنامه ریزی کنید که راس ساعت مقرر وبینار خود را شروع کنید.

18.شروعی جذاب داشته باشید

ترک وبینار شما تنها به یک کلیک ساده نیاز دارد! برای آن که بتوانید مخاطبان خود را آنلاین نگه دارید، باید بتوانید شروعی جذاب داشته باشید. در ابتدا به آن ها بگوئید که دقیقا قرار است که در این دوره چه چیزهایی را آموزش دهید و راجع به چه چیزهایی صحبت کنید، نیازهای مخاطبان خود را شناخته، آن ها را مطرح کنید و به آن ها این اطمینان را بدهید که در انتهای سمینار آن ها به نتایج دلخواه خود خواهند رسید

19.از قبل خودتان را برای پرسش و پاسخ آماده کنید

یکی از کلیدهای مهم برای برگزاری یک جلسه موفق چه به صورت حضوری و چه آنلاین آن است که شما یک پرسش و پاسخ قابل قبول داشته باشید. برای حصول این امر قبل از برگزاری سمینار یک لیست از سوالات احتمالی نوشته و خودتان را برای پاسخ دادن به آن ها آماده کنید.

20.خود را برای نقص های احتمالی آماده کنید

با وجود آن که شما همه چیز را از قبل برای یک جلسه عالی تهیه کرده اید، ممکن است خطاهایی احتمالی پیش بیاید. ممکن است برق یا اینترنت قطع شود، لپ تاپ شما هنگ کند یا هر نقص پیش بینی نشده دیگری اتفاق بیفتد. بهتر است خودتان را از قبل برای این مشکلات احتمالی آماده کرده تا در صورت بروز مشکل بتوانید آن را مدیریت کنید.

دسته‌ها: برگزیده

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *