پایان نامه پیشرفت تحصیلی

گروه‌های طبقات اجتماعی بهترین پیشگیری رفتار بزهکارانه است. روش‌های منضبط کردن کودکانی که در آینده بزهکار شده‌اند، سست، غیر معقول یا به‌صورت سخت‌گیرانه و معمولاً همراه با تنبیه بدنی بوده است و کمتر در مورد رفتار نادرست کودک با او گفتگو شده است. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که یک عامل بسیار مهم‌تر بزهکاری اطفال و نوجوانان عدم نظارت والدین است. مطالعه‌ای در انگلستان نشان داد که یکی از متغیرهای خانوادگی که با بزهکاری ارتباط بسیاری دارد عدم نظارت والدین است. به این معنا که مثلاً والدین از نوجوان نپرسند که به کجا می‌رود و چه موقع به خانه بازمی‌گردد و ندانند که نوجوان غالب اوقاتش را در کجا می‌گذراند ویلسون اعتقاد بر این دارد که خانواده‌های دارای فرزندان پرخاشگر و بزهکار کمتر در خانه مقرراتی دارند.
والدین بر فعالیت‌های نوجوان نظارتی ندارند. آنان با رفتار غیر قابل کودک برخورد قاطعانه‌ای ندارند و نمی‌دانند چه راه‌های مؤثری برای کنار آمدن با تضادهای خانوادگی وجود دارد.
بزهکاران و والدینشان اغلب با هم ارتباط و درک متقابل و یا مکالمه ای ندارند و محبتی بین آن‌ها وجود ندارد. معمولاً بین بزهکاران و والدینشان خصومت متقابل وجود دارد، انسجام خانوادگی وجود ندارد، والدین در مورد کودکان سهل‌انگاری می‌کنند، به آنان بی‌اعتنا هستند و غالباً خشونت و آزار در خانواده دیده می‌شود.
والدین افراد بزهکار چندان انتظاری از فرزندان خود ندارند. در فعالیت‌های تفریحی با خانواده مشارکت نمی‌کنند, با مدرسه خصومت دارند یا به آن بی‌اعتنا هستند, مشکلات شخصی و عاطفی دارند و معمولاً با پلیس سروکار داشته‌اند.
مطالعات صورت گرفته توسط «فارینگتون» نشان داد که ۳۹ درصد پسرهایی پدران جنایتکار داشتند بزهکار شدند و حال‌آنکه ۱۶ درصد آن‌هایی که پدرانشان هیچ گون سابقه جنایی نداشتند بزهکار شدند.

دانلود پایان نامه
اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  ۴۰y.ir  مراجعه نمایید.
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

مطالعات دیگر نتایج مشابهی در بر داشته است.
سرانجام اینکه از هم پاشیدگی خانواده‌ها و میزان وقوع بالای بزهکاری با هم ارتباط دارند. البته درعین‌حال مطالعات نشان می‌دهد که احتمال بزهکاری نوجوانان در خانواده‌هایی که از هم پاشیده نیستند ولی خصومت متقابل، بی‌اعتنایی و بی‌احساسی و عدم نظارت والدین بین روابط اعضای آن وجود دارد بیشتر است تا در خانواده‌هایی که از هم پاشیده‌اند (معمولاً فقط تشکیل شده از مادر و بچه‌ها) و محبت متقابل و حمایت و به هم پیوستگی بین اعضای آن حاکم است.

چون روابط خانوادگی یا خویشاوندی، بخشی از موجودیت هر کسی است، زندگی خانوادگی تقریباً طیف کاملی از تجربه عاطفی را در برمی‌گیرد. روابط خانوادگی بین زن و شوهر، والدین و فرزندان، برادران و خواهران می‌تواند گرم و ارضاکننده باشد. اما همان اندازه هم ممکن است دربردارنده شدیدترین تنش‌ها و تعارض‌هایی باشد که آن‌ها را به یأس و حرمان بکشاند یا آن‌ها را سرشار از حس عمیق اضطراب و گناه کند.
خشونت و سوءاستفاده و کنترل شدید در زندگی خانوادگی معمولاً در پس تصاویر گل و بلبلی مشحون از یکدلی و هماهنگی که همیشه در پیام‌های بازرگانی تلویزیون و در رسانه‌های عامه پسند مورد تأکید قرا می‌گیرد، پنهان است. خشونت خانگی و نظارت شدید از کودکان دو جنبه از آزاردهنده‌ترین جنبه‌های زندگی خانوادگی است.
بند اول: حضور پدر در منزل
اصولاً هر کودکی پدر خود را داناترین و شجاع‌ترین مرد دنیا می‌داند و با غلو و اغراق می‌کوشد کمال و اقتدار او را به رخ دیگران کشد و از این طریق ضمن استحکام بخشیدن به تکیه گاه خود، کمبودها و حقارت‌های خویش را جبران نماید. کودک آنچه را که در وجود زندگی پدر خود بزرگ‌تر و عظیم‌تر می‌بیند، همان را مطرح می‌کند. تأثیر این امر بر فرزندان مؤنث خانواده بسیار شگفت آور است، به‌طوری‌که علم روان‌شناسی در این خصوص یافته‌های ثابت شده بسیار دارد و از آن جمله است که اگر فرزندان دختر ارتباط عاطفی و احساس مثبت با پدران خود داشته باشند و همواره در دوران کودکی مورد محبت و نوازش از سوی پدر قرار گیرند، هنگام ازدواج به‌گونه‌ای ناخودآگاه و حتی آگاهانه شخصیت پدران خود را الگو و معیار انتخاب همسر قرار می‌دهند.
حضور پدر در منزل در تکوین شخصیت طفل نقش مهمی را ایفا می‌کند و حضور پدر در خانواده اثر غیر قابل انکار در روحیه طفل باقی می‌گذارد که آثار آن را در دوران نوجوانی و بلوغ تجلی می‌نماید.
خانواده به همان اندازه که به مهر و محبت مادر نیازمند است، به قدرت، قاطعیت و تدبیر و مدیریت پدر نیز احتیاج دارد و چون این ویژگی‌ها به‌طور فطری در مرد قوی تر است، لذا اسلام اداره و مدیریت خانواده را به عهده پدر گذارده است.
اگر خانواده‌ای از مدیریت صحیح برخوردار نباشد و پدر نتواند این مسئولیت را به‌طور مطلوب به انجام برساند، شیرازه امور از هم پاشیده می‌شود و نظم و انسجام لازم از میان می‌رود. در برخی خانواده‌ها دیده شده، که پدر خود را از جریان امور خانواده کنار می‌کشد و بار سنگین اداره منزل را بر دوش مادر می‌نهد. حال‌آنکه مادر به تنهایی قادر به اداره امور خانوادگی نیست. بی‌تفاوتی نسبت به زندگی خانوادگی و مسائل تحصیلی فرزندان و تنها به فکر شغل خود بودن، حساسیتی نسبت به آینده فرزندان خود نشان ندادن، همه و همه عواملی هستند که سبب می‌گردند نوعی بیگانگی جای یگانگی، صمیمیت و همدلی را بگیرد و خانه‌ها را از کانونی گرم و صمیمانه به کانونی سرد و بی‌فروغ تبدیل نمایند.
دسته دیگری از پدران چنان ضعف روحی و ناتوانی در اداره امور خانواده از خود نشان می‌دهند که به خودی خود در نظر سایر اعضای خانواده به حساب نمی‌آیند. برخی دیگر از پدران اوقات خوش زندگی را در خارج از محیط خانواده و منزل سپری کرده و بیشتر اوقات فراغت و تفریح را با دوستان گذرانده و در برابر همسر و فرزندان احساس مسئولیت نمی‌کنند.
بعضی از پدران مدیریت خانواده را با تحکم، زورگویی و اعمال خشونت اشتباه گرفته و رفتاری بسیار تند و خشن دارند. بدرفتاری بعضی از پدران چنان شدید است که کانون خانوادگی را به جهنمی سوزان برای زن و فرزندان تبدیل می‌کند. این قبیل پدران اغلب حاضر به تجدید نظر در رفتار خود نیستند و چنان گرفتار خودخواهی و خشونت هستند که در برابر هیچ کس گوش شنوا ندارند. باید انصاف داد که زندگی با چنین افراد بدرفتار و کج خلقی بسیار زجر آور است. علاوه بر این مشاهده چنین رفتاری از طرف فرزندان، درس خشونت، بدرفتاری، ناسازگاری و نهایتاً بزهکاری را به آن‌ها می‌آموزد و در زندگی آینده آن‌ها مؤثر است. وجود اضطراب، ترس و خشونت در محیط خانواده، فرزندان را نسبت به زندگی بی علاقه و بدبین ساخته و زمینه را برای انحرافاتی از قبیل زورگویی، اعتیاد به مواد مخدر و فرار از خانه و دست زدن به اعمال منافی عفت فراهم می‌سازد. گاهی که فرزندان در حل مشکلات خانواده احساس ناتوانی کنند، به نوعی عقب نشینی دست می‌زنند و آن پناه بردن به گوشه گیری است.
اگر پدر انس، همراهی و هم‌نشینی کافی با پسر نداشته باشد و یا حضور کافی در خانواده نداشته باشد، زمینه برای رشد و ویژگی‌های مردانه در پسر فراهم نمی‌شود. به همین ترتیب اگر پدر نقش فعال و قوی در مدیریت خانواده نداشته باشد، و تقریباً از اداره امور خانوادگی به دور باشد، این امر در رفتار اجتماعی پسر اثرات سوئی باقی خواهد گذاشت و همچنین است در مورد رابطه بین مادر و دختر.

محققین نتیجه گرفته‌اند که فرزندان متعلق به خانواده‌هایی که از نعمت پدر محروم هستند و یا پدر آن‌ها در منزل حضور نداشته است، در زمینه پیشرفت تحصیلی و توانایی شناختی مشکلاتی دارند.
این تحقیقات نشان می‌دهد که کودکان متعلق به این گروه از خانواده‌ها درصد بسیار بالایی برای بزهکاری و ابتلا به رفتارهای غیراخلاقی دارند.
نقش اهمیت پدر بر سلامت کودکان و همچنین وجود عواطف منفی کودکان بدون پدر از لحاظ آماری در تحقیقات مختلف آشکار شده است. به عنوان مثال، نیمی از خانواده‌هایی که بدون سرپرست هستند زیر خط فقر زندگی می‌کنند. بر طبق گزارش مجله تحقیقاتی جرم و بزهکاری، بهترین پیش‌بینی کننده جرم و خشونت در محله‌ها مربوط به خانواده‌های بدون پدر بوده است.
در مطالعه‌ای که توسط «دیوی» و همکارانش در سال ۱۹۸۷ بر روی ۲۵۰۰۰ نوجوان زندانی در آمریکا صورت گرفته است، مشخص شد که ۷۲ درصد آن‌ها متعلق به خانواده‌های از هم پاشیده هستند. حقیقت این است که خانواده‌های بدون پدر به علت بسیاری از نابسامانی‌ها در رنج هستند. شواهد نشان می‌دهند که بدون پدر بودن موجب آسیب‌های جسمانی، عاطفی و روحی کودک می‌شود.
«هرتسگ» با تأکید بر نقش خاص پدر می‌گوید که کودکان محروم از پدر دچار «پدر گرسنگی» خواهند شد، زیرا آنان برای تنظیم متناسب پرخاشگری نسبت به دیگران، نیازمند آن هستند که با بزرگ‌سال مرکزی در ارتباط باشند.
«فروید» به نقش پدر در کنار مادر در سال‌های نخستین تأکید ورزیده است که او در محکم نمودن پایه‌های شخصیتی فرزندان نقش اساسی به عهده دارند. «میرلو» از پدر به عنوان پل رابط با دنیای وسیع بیرون برای کودکان ترسیم کرده و الگویی برای بسیاری از روابط آتی فرزندان می‌داند.
وجود پدر تأثیر عمی