خیلی از مردم فکر می کنن که رابطه جدی دولت و تلگرام از دی ماه ۹۶ پیرو توییتای وزیر ارتباطات وقت و موسس تلگرام شکل گرفت؛ اگه شنیده ها حکایت از این داره که دولت از دو سال پیش دل نگرانیایی از طرف تلگرام داشته. حال بعضی از مجلات گزارش دادن که توافقی بین تلگرام و دولت برقرار بوده که این اواخر مسئولان این پیام رسان به اون پای بند نبودن و همین موضوع یکی از دلایل اصلی فیلترینگ تلگرامه.

اگه کمی به عقب برگردیم در آبان ماه ۹۴ صحبتایی از وزیر ارتباطات وقت یعنی محمود واعظی نژاد رو می تونیم با هم مرور کنیم که گفته بود درزمان مکاتبات خود با شبکه تلگرام از اونا خواسته شده که اگه میخوان در ایران فعالیت کنن باید صفحات غیراخلاقی رو ببندن، وگرنه هر تصمیمی رو که مراجع ذی ربط در این مورد اتخاذ کنن اجرا می کنیم.

در همون روزا کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه جلساتی رو دور و بر فیلترینگ تلگرام برگزار کرد که به موجب اون قرار شد تا  اگه کانالای مستهجن بسته نشه تلگرام در ایران فیلتر شه. در همون روزا اما سایت گرداب و دیگه خبرگزاریای دولتی درباره راه اندازی کانالای رسانه های بیگانه و ضدحاکمیت در تلگرام اخطار دادن و با این حال فعالیت این پیام رسان بازم ادامه داشت و حتی شایعه شد که «حسن روحانی» واسه جلوگیری از اراده کردن شورای عالی فضای مجازی درباره فیلترینگ بعضی شبکه های اجتماعی، از حضور در جلسه ها دوری می کنه.

کمی جلوتر میایم. مرداد ماه سال ۹۶ بود که اعلام شد سرورهای تلگرام به ایران منتقل شده و وزیر ارتباطات دولت دوازدهم یعنی «محمدجواد آذری جهرمی» در این باره اعلام کرد:

«حالا سرور تلگرام به ایران اومده وCDNا هم در حال نصبه که نتیجه توافقات ایران و تلگرامه. کار بسیار بزرگی انجام شده که واسه کانالای پر ظرفیت و کانالایی که مراجعه زیادی داشتن حالا سرور رو به ایران آورده ان و CDNها رو هم اونجا نصب کردن و کار داره انجام میشه.»

البته این موضوع از طرف «پاول دوروف»، موسس تلگرام دروغ اعلام شد اما بعضی از کارشناسان فناوری اطلاعات ادعا کردن که این CDNها در ایران نصب شده و یه سریای دیگه گفتن که توافقات تنها شامل مسأله افزایش سرعت واسه کاربران ایرونی بوده در هر حال بحث توافقات حاصل شده بین ایران و تلگرام از جایی داغ می شه که «حسام الدین آشنا»، مشاور ریاست جمهوری در ۷ اردیبهشت توییتی به توضیح زیر منتشر کرد:

«مجوز قرار گرفتن سرورهای شبکه پخش محتوای پیام رسان تلگرام (CDN) در ایران لغو شده و ترافیک این پیام رسان فقط از راه ارتباطات بین المللی کشور راه یابی می شه. این تسهیلات حاصل یه توافق مشروط بود، حالا که مؤسس تلگرام به تعهداتش عمل نکرده دلیلی واسه ادامه اون باقی نمی مونه.»

همونجوریکه می ببینن آشنا در این توییت به طور ضمنی به یه توافق مشروط اشاره می کنه؛ بعد از این توییت مدیرعامل سروش هم ادعا می کنه که «دولت اگه همون حمایتی رو که از تلگرام کرد از پیام رسانای داخلی بکنه وضعیت ما بهتر می شه.» این وسط «عزت الله ضرغامی» از اعضای شورای عالی فضای مجازی هم در پستی جنجالی اینستاگرامی خود اینجور می نویسه:

«رییس جمهوری علاقه منده که با صدای بلند بگه دولت مزاحم هیچ پیام رسان خارجی نیس. قبول!

ولی اگه اون جوون روسی به تعهدات خود در مقابل جمهوری اسلامی ایران عمل نکرد و ً مردم رو تحقیر کرد و از دوپینگ فنی و سیاسی ما آخر سوءاستفاده رو کرد رییس جمهوری واسه حفظ استقلال کشور می تونه سکوت کنه؟ اگه #محرمانه_نداریم، بهتره متن توافقات دولت با پیام رسان تلگرام واسه اطلاع عموم منتشر شه.»

روزنامه صبح نو در گزارش خود ادعا کرده که توافقی ضمنی بین تلگرام و دولتیا برقرار بوده که مسئولان این پیام رسان از ۵ ماه گذشته عزمشونو جزم کردن به مفاد اون پای بند نباشن. این روزنامه متن این توافقات رو بدین توضیح اعلام کرده و گفته اگه مدیر تلگرام اونو رعایت می کرد ً با مسدودسازی در ایران مواجه نمی شد:

۱- تلگرام باید تضمین دهد اطلاعات کاربران ایرونی رو به غیر که شایدً اینجا شرکتا یا دولتای غربیه نده.

۲- تلگرام تضمین دهد مقررات ایران رو در مسائل فرهنگی رعایت کنه.

۳- تلگرام تضمین دهد منافع اقتصادی حاصل از ایران رو با دولت تقسیم کنه.

۴- تلگرام باید تعهد دهد که احکام دادگاه های ایران رو به رسمیت می شناسه.

این روزنامه هم اینکه مدعی شده که ً طی این چند سال بازم مدیران دولتی با دوروف مذاکراتی در کشورای همسایه ایران داشتن که به نتیجه نرسیده اما نکته باحال اینجاس که تلگرام هنوز در میان دولتیا و مجلسیان خاطرخواه داره.

حالا که مشخص شده دولت با تلگرام در هر صورت یه سری توافقات داشته، بهتره که جزییات این موضوع واسه عموم منتشر شه و یا اگه این اخبار کذبه، موضع گیری رسمی بر رد اون اتخاذ گیرد و تکلیف ماجرا روشن شه.

دسته‌ها: فناوری

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *