جوابیه سایپا به ادعای رنو پارس؛ پیش فروش تندر ۹۰ و ساندرو براساس توافق بوده است

پس از اعلام نبود تعهد امریکا به توافق هسته ای در اواسط اردیبهشت ماه و برگشت تحریما، هرچند شرکت رنو خودروهای خود رو در آمریکا به فروش نمیرسونه اما واسه جلوگیری از تحریمای آمریکا مجبور به ترک بازار ایران شد. همین امر بر روند تولید و تحویل رنو ساندرو و تندر ۹۰ در بازار ایران خلل وارد کرده. تیری بولوره، معاون مدیرعامل شرکت فرانسوی رنو اعلام کرده بود: «ما به دنبال فرصتای تجاری جدید مخصوصا در آفریقا هستیم تا فرصتای از دست رفته در ایران رو جبران کنیم.»

با اوصاف به نظر نمی رسه که رنو بخواد به کشورمون برگرده. بخاطر این تازگیا خبری با عنوان «پیش فروش های دردسرساز خودروسازان/هشدارهایی که جدی گرفته نشد»  منتشر شد که به نبود انجام تعهدات قبلی خودروسازان در مورد خودروهای پسابرجامی و اجناس رنو و ضرورت ورود دستگاه های نظارتی به این موضوع پرداخته بود.

شرکت خودروسازی سایپا در مورد این گزارش عکس العمل نشون داده و اعلام کرد:

بعد از اعلام خروج یه طرفه  آمریکا از برجام در تاریخ ۱۸ اردیبهشت، هیچ خودرویی از گروه اجناس رنو به وسیله گروه سایپا پیش فروش نشد و تعهدات موجود مربوط به قبل از این دوره س.

جوابیه این شرکت به توضیح زیر ارساله:

با سلام و احترام

با در نظر گرفتن مطلبی با عنوان «پیش فروشای دردسرساز خودروسازان/هشدارهایی که جدی گرفته نشد» که در خروجی اون خبرگزاری در مورخ ۲ دی ماه سال جاری قرار گرفته، موارد زیر جهت تنویر افکار عمومی فرستاده میشه که خواهشمنده در همون ستون منتشر شه.

۱-  در بخشی از مطلب منتشر شده اشاره شده  که شرکت رنو هشدارهایی در مورد جفت و جور و تامین قطعات لازم در دور جدید تحریما و قبل از انجام پیش فروش به طرف ایرونی داده در حالیکه  شرکت پارس خودرو  این موضوع رو خیلی زیاد تکذیب کرده و از اون رسانه توقع داره اسناد مستند مربوط به این ادعا رو منتشر کنه.

۲-  در بخشی از مطلب به نبود توجه و هماهنگی مدیران قبلی سایپا با رنو پارس در موضوع پیش فروش بیشتر از ظرفیت اجناس رنو اشاره شده. این در حالیه که بعد از اعلام خروج یه طرفه  آمریکا از برجام در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ماه، هیچ خودرویی از گروه رنو دیگری به وسیله گروه سایپا پیش فروش نشده و تعهدات موجود مربوط به دوران قبل از اعلام خروج آمریکا از برجام و حتی ماه ها قبل از اعمال تحریمای صنعت خودروه.

۳-  کارلوس گون مدیرعامل وقت گروه رنو- نیسان در ۲۵ خرداد ماه طی گفت و گویی با خبرگزاری رسمی فرانسه در مجمع سالیانه این شرکت درباره برنامه این شرکت در ایران در شرایط خروج آمریکا از برجام اعلام کرده «این شرکت(رنو)با وجود خروج آمریکا از برجام و برگشت تحریمای این کشور، از ایران خارج نمیشه و رنو واسه در امان موندن از خطر مجازات آمریکایی (واسه موندن در ایران و نقض تحریما) کارایی انجام میده».(روزنامه دنیای اقتصاد مورخ ۲۷/۳/۱۳۹۷) این در حالیه که  گروه خودروسازی سایپا به گفته مدیرعامل وقت رنو- نیسان استناد نکرده و از مدتا قبل هیچ محصولی با برند رنو پیش فروش نکرده.

۴- در جای دیگری از مطلب فوق به دریافت ما به التفاوت قیمت اجناس و تکمیل وجه مشتریان و نبود تحویل خودرو اشاره شده. در حالی که معاونت فروش گروه با فرستادن اس ام اس به خریدارائی که تکمیل وجه انجام دادن، ضمن اطلاع رسانی، اعلام داشته همه تکمیل وجه شدگان اجناس رنو در نوبت دریافت خودرو قرار دارن و تا زمان تحویل خودرو علاوه بر دریافت سود مشارکت، جریمه دیرکرد هم از شرکت خودروساز دریافت می کنن.

۵- این شرکت دوباره اعلام میکنه تموم برنامه های فروش و پیش فروش اجناس خونواده رنو براساس برنامه توافق شده تولید در سال جاری بین دو طرف ایرونی و فرانسوای بوده.

این موارد درحالی مطرح می شه که در هر صورت مشتریان اجناس رنو این روزا در ترس و امید تحویل خودروهای خود هستن و مدیران سایپا هم بدون توجه به شرایط مشتریان نه در مورد زمان تحویل خودروها اطلاع رسانی دقیقی رو مورد توجه قرار دادن و نه قیمت پایانی خود رو پس از گذشت بیشتر از ۹ ماه به مشتریان منتظر اعلام کردن.