شهر زنجان در شمال غرب ایران یکی از شهرهای دیدنی ایرانه. این استان با آثار طبیعی مثل غار کتله خور و آثار تاریخی چون گنبد سلطانیه یکی از مناطق دیدنی ایرانه.

از رودهای مهم استان قزل اوزنه که رودی جوشان وخروشانه و از کوه های کردستان سرچشمه گرفته وپس از توقفی در پشت سد منجیل در آخر وارد دریای خزر می شه. از دیگر رودخانه ها زنجانرود، ابهررود، سجاس رود و خرا رود رو میشه نام برد. هم اینکه چشمه آب معدنی استان عبارت ان از چشمه آبگرم وننق، چشمه آبگرم ابدال، چشمه آبگرم گرماب و چشمه آبگرم حلب انگوران.

جاهای دیدنی زنجان

قدمت اون واسه اواخر هزاره دوم قبل از میلاده. مرکز این استان پیر در قبل از اسلام زنگان یا زندیگان و به معنی مربوط به کتاب زند نام داشته که پس از استیلای اعراب بنا به ضرورت تلفظ معرب به زنجان تغییر پیدا کرده. زنجان از قدیم به دلیل قرار گرفتن در حاشیه جاده ابریشم و راه تجاری راه هند و چین به اروپا مهم خاصی بوده. استان براساس آخرین تقسیمات کشوری در سال ۱۳۷۶ دارای هفت شهرستان به اسمای زنجان-ابهر-خرمدره-خدابنده-ایجرود-طارم و ماهنشانه.

بنای بزرگ گنبد سلطانیه که بعد از کلیسای جامع فلورانس و ایاصوفیه در استانبول بزرگ ترین گنبد تاریخی جهان بشمار میاد، از جاهای دیدنی زنجانه. هم اینکه معبد داش کسن باقی مونده از زمان سلسله ساسانیان هم از آثار تاریخی این استانه.

جاذبه های گردشگری زنجان

جاهای دیدنی زنجان

جاهای دیدنی زنجان

آثار تاریخی زنجان

صنایع دستی زنجان

آثار تاریخی زنجان

غار کتله یکی از جاهای دیدنی زنجان

دیدنی ترین دریاچه های ایران

جاهای دیدنی و گردشگری ایلام

تور ایران

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *