عمومی

جاهای دیدنی بوشهر

سفر به جنوب ایران تجربه ای متفاوت در کارنامه ایران گردی شما می کنه، جاذبه های طبیعی متفاوت و منحصربه فرد، جاهای تاریخی قشنگتر ، اماکن فرهنگی دیدنی و مردمون مهمون نواز شما رو از سفر به بوشهر حیرت زده می کنن. در این مقاله شما رو با جاهای دیدنی بوشهر آشنا می کنیم:

استان بوشهر به دلیل موقعیت استراتژیکی مناسب واسه احداث پایگاه دریایی و بندرگاه ، مورداستفاده پادشاهان عیلام قرار گرفته بود. در زمان هخامنشیان سرزمین بوشهر جزو ساتراپ پارس بود. خلیج فارس و به دنبال اون استان بوشهر، به دلیل موقعیت جهت الجیشی و اهمیت اقتصادی و بازرگانی ، در طول تاریخ همیشه از طرف کشورها و دولت ها واسه رد و بدل کردن علم و ثروت و گسترش قدرت سیاسی مورد توجه قرار گرفته است .

موزه رئیسعلی دلواری

موزهٔ رئیسعلی دلواری در شهر دلوار از توابع شهرستان تنگستان واقع شده است. ساختمون این موزه خونه و محل زندگی رئیسعلی دلواری بوده است. که در ۴۵ کیلومتری شهر بوشهر قرار داره.

جاهای دیدنی جاذبه توریستی گردشگری بوشهر

قلعهٔ نصوری

قلعه نصوری واقع در شهر بندر طاهری از توابع بخش مرکزی شهرستان کنگان یکی از اثرهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایرانه.

«قلعهٔ نصوری» در ۲۵۰ کیلومتری خاور استان بوشهر قرار گرفته است. قلعه نصوری به «قلعه شیخ» هم مشهور بوده است و واسه اوایل دوره قاجاریه س. ساخت قلعه به امر شیخ جبار نصوری درحدود ۱۸۰ سال پیش انجام یافته و معمار اون علی اضعر شیرازی بوده است. مصالح به کاررفته، سنگ های بزرگ و ملاط اون گل و گچه. دَر ورودی قلعه از سمت جنوب و رو به خلیج فارسه که دارای دَر بزرگ چوبی با گل میخ و کنده کاریه. بعد از ورودی اصلی یه هشتی بزرگ هست که دارای هشت طاقچه ساده است. وقتی که آدم از هشتی وارد حیاط خارجی می شه؛ در جبهه شمالی اون یه ردیف پلکان به طبقه دوم منتهی می شه و یه درب چوبی ساده، اون رو به اندرونی وصل می کنه. در جبهه باختری هم یه پلکان به طبقه دوم می رود. در این طبقه یه ایوون با ستون های سنگی و گچبری های باحال هست. این ایوون از طرف پنچ در چوبی به اتاقی راه می یابد که باختر اون قرار داره. در این اتاق یه گچ بری با تزئینات گل و بوته هست که بدون هرگونه تزیینه و در جبهه باختری از راه پلکانی به طبقه دوم راه می یابد. این بنا دارای بادگیری مثل بادگیرهای ساختمون های ساحلی خلیج فارسه. این بنا ویژگی معماری ساختمون های قاجاریه رو داره. قلعه دارای ایوون ستون داری در طبقه دوم می باشه. تزیینات گچ بری مربوط به این قسمته. سبک کار و تراش اون ها مثل ستون های بازار وکیل شیرازه. گچ بری ها شامل شاخ و برگ گل و بوته، فرشتگان و پرندگانیه که بر رونق و زیبایی قلعه اضافه است.

جاهای دیدنی جاذبه توریستی گردشگری بوشهر

رافائل

رافائل نام اولین طرح کشتی های «میکل آنژ» و «رافائل» در سال ۱۹۵۸ میلادی کشیده شده. در سال ۱۳۶۲ واسه برگردوندن رافائل و میکل آنژ به سفرهای دریایی تصمیماتی گرفته شد اما هنوز این تصمیم عملی نشده بود که در روز پنجشنبه ۲۶ آبان ۱۳۶۲ هواپیماهای عراقی در آخر در گرماگرم بمباران خارگ و بوشهر اون رو هدف موشک قرار داده و به اون آسیب جدی وارد کردن به حدی که رافائل تا نیمه در آب های کم عمق ساحلی لنگرگاه بوشهر فرورفت. چیزی نگذشت که یه کشتی باری به نام «ایران سلام» (ایران سیام) یهو به صورت اتفاقی با اون خورد و به بدنه اش آسیب جدی رساند و کاری رو که هواپیماهای عراقی آغازش کرده بودن تموم کرد؛ رافائل به طور کاملً در اعماق خلیج فارس غرق شد.

جاهای دیدنی جاذبه توریستی گردشگری بوشهر

سی هم

سی هم یا شی هم بندری باستانی در بخش امام حسن الان واقع در شهرستان دیلم استان بوشهر بوده است که در ناحیه شمالی استان بوشهر میونه دو بندر مهروبان و جنابه (گناوه) قرار داشته و صنعت پارچه بافی اون شهرتی جهانی داشته، متون ادبی از بزرگان سینیز بخوبی یاد کرده ان.

منطقه شکارممنوع کوه مشکی

منطقه شکارممنوع کوه مشکی در منطقه کوهستانی دشتستان استان بوشهر قرار داره. این منطقه محل قشلاق عشایر قشقاییه. در حدود ۷هزار رأس کل، بز، قوچ و میش وحشی در این زیست پناهگاه زندگی می کنن. این منطقه در ۸۳ کیلومتری جنوب شرقی برازجان با ارتفاع ۱۶۹۱ متر قرار داره. در مناطق حفاظت شده شکارممنوع کوه مشکی با اجازه سازمان محیط زیست و اخذ پروانه، امکان شکار در فصول معینی هست.

گنبد نمکی جاشک

گنبد نمکی جاشک یا دشتی یا کوه نمک ناحیه ای وسیع و مرتفع از شمال غرب کوه جاشک منتهی الیه جنوبی رشته کوه زاگرس، حدفاصل شهرستان دیر و دشتی در استان بوشهر، یکی از بزرگ ترین و فعال ترین و زیباترین گنبدهای نمکی ایران و خاورمیانه و از جاذبه های طبیعی استان بوشهره که در بهمن سال ۱۳۸۶ به عنوان اثر طبیعی ملی فسیلی به عنوان یکی از مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست به ثبت رسید. مهمترین خصوصیات روشن و متفاوت کوه نمکی جاشک به نوع نمکهای این کوه نمکی، گنبدها و غارهای منحصر به فرد، آبشارها، بلورها و … می توان اشاره داشت.

جاهای دیدنی جاذبه توریستی گردشگری بوشهر

جاهای دیدنی استان بوشهر

موزه دریانوردی خلیج فارس

موزه دریا و دریانوردی خلیج فارس، یکی از موزه های استان بوشهر و در محله سبزآباد بندر بوشهر می باشه.

محل الان این موزه که شامل ساختمون کنسولگری و عمارت کلاه فرنگی می باشه، در سال ۱۸۵۸ میلادی تاسیس شد و یه مدت بعد به مقر دائمی سرکنسول گری انگلستان در بوشهر تبدیل شد. این بنا تا آخر جنگ جهانی دوم در اختیار دولت انگلیس بود تا اینکه در سال ۱۹۴۶ میلادی برابر ۱۳۲۵ هجری قمری و بعد از انتقال نمایندگی سیاسی انگلیس به بحرین، این عمارت به دولت ایران تحویل گردید و در اختیار نیروی دریایی ایران قرار گرفت.

در محوطه موزه ۴۰ فروند شناور سطحی و شکل های جور واجور زیرسطحی های جنگی دریایی واسه دوره های جور واجور تاریخی از جمله قاچار و کشتی پرسپولیس نگهداری می شه. در درون ساختمون کلاه فرنگی که حالا بطور کامل بازسازی شده است شکل های جور واجور لوازم جنگی، مخابراتی، کنترل و هدایت دریایی، پزشکی و ظروف نقره ای و سفالینه های کشف شده از دورانهای جور واجور تاربخی بندر بوشهر می باشه.

جاهای دیدنی جاذبه توریستی گردشگری بوشهر

ریشهر

ریشهر (بوشهر)، واقع در بخش مرکزی شهرستان بندر بوشهر یکی از آثار تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایرانه.

«ریشهر» در جنوب شهر بوشهر واقع شده است. قدمت آثار کشف شده اون به هزاره سوم تا هزاره اول قبل از میلاد می رسد. آثار مکشوف در سال های ۱۸۷۲ تا ۱۸۷۷ میلادی و یافته های اکتشافات باستان شناسا فرانسوی به سرپرستی پزار در سال ۱۹۱۴ میلادی که شامل کتیبه های میخی عهد شوتروک ناهونته و آثار بناها و اشیا مفرغی و سفال های نقش داراس، نشون می دهد که ریشهر از هزاره دوم قبل از میلاد یکی از شهرهای مهم امپراتوری عیلام بوده است. از آجر نوشته های عیلامی معلوم می شه که این شهر در اون عصر به نام «لیان» خونده می شده است. ً لیان به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی یکی از حلقه های ارتباطی تمدن های شرق و غرب دنیای قدیم بوده است چون که مرزهای جنوبی فلات ایران به دلیل هم جواری با دریا و بقیه شرایط جغرافیایی به ساکنان فلات هند اجازه می داد که از آب های ساحلی، واسه رابطه تجاری با تمدن های ایران و دشت بین النهرین استفاده کنن. منطقه ریشهر در تاریخ ۲۴ شهریور ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

جاهای دیدنی جاذبه توریستی گردشگری بوشهر

مسجد شیخ سعدون

این مسجد که به مسجد شاه و مسجد کوفی هم معروف است ، به دستور شیخ سعد از اهالی عربستان احداث شده است . و در حال حاضر مراسم بزرگ تعزیه در اون انجام می شه.

جاهای دیدنی جاذبه توریستی گردشگری بوشهر

کلیسای مسیح مقدس

این کلیسا در شهر بوشهر قرار داره و ساختمون اون نمونه بسیار جالبی از فنون معماری در ایران است . تموم پنجره های اون شیشه های الوان ایرونی داره و ترکیبی از سمبل های معماری مسیحیان و معماری ایرونی است .

گورستان باستانی سیراف

این گورستان در شمال غربی بندر طاهری و در دامنه جنوبی ارتفاعات مشرف بر اون ، قرار داره. تعداد زیادی گورهای مستطیل شکل ، به طول ۱۰.۲ سانتی متر و عرض ۵۰ سانتی متر و عمق ۴۰ تا۶۰ سانتی متر در سنگ کنده شده است . روبروی گورستان غربی ، گورستان دیگری هست که گورهای عمودی اون با ارتفاع ۳ متر و عرض ۲ متر مانند پهنه ای از کندوهای زنبور عسل به طور مرتب در سراشیبی دامنه چیده شده ان.

جاهای دیدنی جاذبه توریستی گردشگری بوشهر

تالاب حله

محل تلاقی دو رودخانه دالکی و شاپور در منطقه حله تالاب بزرگی بوجود آورده است که دور و بر اون رو نیزاری فرا گرفته و در داخل اون زندگی گیاهی و جانوری خاصی بوجودآمده است . این تالاب محل زیست هزاران پرنده آبزی مهاجر مثل درنا، حواصیل ، گاچی رو، پرستو، ترنی ،حمامی ، بط ، هفت رنگ ، دراج و خردل است .

جاذبه های طبیعی توریستی بوشهر

ساحل خلیج فارس

سواحل استان بوشهر به دو نوع ماسه ای و صخره ای تقسیم می شه. بخش سواحل صخره ای به دلیل ساختمون آهکی و انجام عمل فرسایش های آبی ، چشم انداز بسیار قشنگتر و دیدنی داره و از آب های نزدیک سواحل می توان واسه شنا، قایقرانی ، کرجی رانی و اسکی روی آب استفاده کرد. سواحل ماسه ای هم به دلیل کیفیت مطلوب از ارزش های تفرجگاهی درجه یه بهره مند هستن. نزدیکی بوشهر به آبادان ، شیراز و بوشهر به عباس ،کویت ، بحرین و بقیه کشورای عرب بخش خلیج فارس از مزیت های اون واسه جذب جهانگرد مخصوصا در فصل زمستون می باشه

جاهای دیدنی جاذبه توریستی گردشگری بوشهر

سیراف

سیراف در جنوب شرقی بندر بوشهر در جوار بندر کوچیک طاهری قرار داره. این شهر باستانی شامل بنادر سه گانه الان یعنی بندر طاهری ، کنگان و دَیر بود. قدمت سیراف به دوره ساسانیان می رسد. نام اولیه این بندر «اردشیر آب » بود که در گذر تاریخ به سیراف تبدیل شده است . اردشیر بابکان در جریان احداث این بندر، یه شبکه گسترده آبرسانی هم ایجاد کرده بود. آثار باستانی سیراف عبارتند از:

جاهای دیدنی جاذبه توریستی گردشگری بوشهر

  • قسمتی از یه دژ دفاعی مربوط به اواخر دوره ساسانی و مسجد جامِع سیراف مربوط به اواخر قرن دوم هجری
  • قسمتی از محله اعیان نشین و چندین مسجد کوچیک از سده سوم و چهارم هجری قمری .
  • تعدادی آرامگاه های گروهی و یه مجموعه ساختمانی کاخ مانند و چندین بنای دیگه.

آب انبار قوام

این آب انبار که در کنار خیابون خلیج فارس قرار گرفته ، بیش از ۱۵۰ سال عمر داره و در زمان قاجاریه ساخته شده است .

کاخ هخامنشی بردک مشکی

کاخ زمستونی داریوش که در ۱۲ کیلومتری شمال برازجان فعلی قرار داره، به نام بردک مشکی معروف است . کاخ دارای ده ستون ۵ تایی در دو ردیف است که با سبک و روش معماری هخامنشی ساخته شده است . وجه تسمیه اون به خاطر استفاده از سنگ مشکی در زیرسازی پایه ستون های اون است .

جاهای دیدنی جاذبه توریستی گردشگری بوشهر

جاذبه های تاریخی توریستی بوشهر

کاخ کوروش

این کاخ که در جنوب شرق برازجان و در کنار رودخانه خشک «آردی » قرار داره، یکی ازپایگاه های مهم ایران دوره هخامنشی در ساحل خلیج فارس بوده است . با توجه به روش معماری و زمان احداث اون رو به دوره «کورش » بنیانگذار سلسله هخامنشی مربوط کرده ان.

خونه قاضی

خونه قاضی مربوط به دوره زنده و در بوشهر، محله بهبهانی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۳ فروردین ۱۳۴۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده.

جاهای دیدنی جاذبه توریستی گردشگری بوشهر

عمارت کلاه فرنگی بوشهر

عمارت کلاه فرنگی بوشهر مربوط به دوره قاجاره و در بوشهر، پایگاه دریایی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده.

عمارت گلشن

عمارت گلشن مربوط به دوره قاجاره و در بوشهر، خیابون ساحلی، محله بهبهانی واقع شده و این اثر در تاریخ ۳ اسفند ۱۳۷۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

«عمارت گلشن» در منتهی الیه شمال شهر بوشهر، پشت اداره بندر در خیابون ساحلی واقع شده است. فاصله اون تا دریا فقط ۱۰ متره. این عمارت تاریخی در یکی از محله های قدیمی بوشهر به نام محله بهبهانی قرار گرفته که دور و بر اون ساختمون های بافت قدیم هست. واقع شدن این بنا در کنار ساحل باعث وزیدن نسیم دریا و باد شمال به داخل ساختمون می شه. قدمت این بنا به ۱۷۰ سال پیش می رسد

جاهای دیدنی جاذبه توریستی گردشگری بوشهر

عمارت از سه طبقه تشکیل شده است. طبقه اول شامل آب انبار (برکه)، حموم، دست شویی، آشپزخانه و جای نگه داری خدمه و طبقات دوم و سوم جهت سکونت و پذیرایی و امور تجاری بوده است. عمارت گلشن از چهارطرف با پلکان حلزونی به پشت بام راه داره. در طبقه سوم ضلع شمالی اتاقی ساخته نشده و این گوشه خالیه. این عمل به دلیل رسوندن باد خنک شمال به داخل ساختمون بوده است. ساختمون دارای حیاط مرکزی و همه اتاق ها دور و بر اون می باشن که همه با درهای دو لنگه با هم اربتاط دارن. درب و پنجره ها از جنس چوب ساج و دریایی و پوشش سقف از چوب چندل (صندل) است. سیستم خنک کننده ساختمون وجود درهای متعدده. بیشتر اتاق ها پنج دری هستن و بین اون ها راهرو هست. این بنا با مساحت ۱۲۳۰ متر، پهنای ۸۸۹ مترمربع و اعیان ۱۰۴۱ متر مربع الان با کاربری اداری فرهنگی مورد استفاده می باشه و از سال ۱۳۶۵ تا الان که بوسیله میراث فرهنگی خریداری شده مرتب مورد تعمیر قرار می گیرد. البته شکل اولیه ساختمون حفظ شده و فقظ مصالح پوسیده تعویض و تعمیر شده و نمای خارجی اون سفید کاری شده است.

تل خندق

در شمال برازجان ، در سمت راست جاده آثار یه قلعه دایره ای شکل دیده می شه که دور اون خندقی وجود داشته است . در سرتاسر این محوطه آثار زیادی به صورت قطعات سفال دوره اشکانی ، یه سنگ آسیاب ، میخ های تزئینی ، قطعاتی از هاون های سنگی و قطعاتی از گدازه آهن که حاکی از وجود کارگاه های ذوب فلزه ، دیده می شه. در این محوطه دیواره هایی ساخته شده است که مصالح اونا بیشتر از قلوه سنگ و ملاط گچ مخصوص معماری دوره ساسانی است .

تل طلسمی

این تل در جنوب برازجان واقع شده است . در قسمت شمال این تپه بنایی با دیواری محکم به طول بیش از ۲۰ متر قرار داره که با قلوه سنگ و گچ ساخته شده است . بنظر می رسد بنای اصلی اون به دوره ساسانی تعلق داره.

دژ برازجان

این دژ که در مرکز شهر برازجان قرار داره تا مدت های طولانی به عنوان زندان مورد استفاده قرار می گرفت و در اصل کاروانسرایی از دوره قاجاریه است که ویژگی های منحصر به فردی داره و به عنوان یه اثر ملی به ثبت رسیده است .

جاهای دیدنی جاذبه توریستی گردشگری بوشهر

آب انبار درخت یا تنب کرو – برازجان

این آب انبار در ۱۲ کیلومتری شرق برازجان قرار داره و در حال حاضر دست کم دارای دو مخزن آب است که به قطری حدود ۴ متر به صورت دایره ای در کف زمین کنده شده است .

جاهای دیدنی جاذبه توریستی گردشگری بوشهر

غار تاریخی چهل خونه – برازجان

در شمال سعدآباد از توابع برازجان ، رودخانه شاپور از بین صخره های سنگی و لایه های شن و ماسه متراکم عبور می کنه. در دو سمت کمرکش این صخره ها، تعداد زیادی دخمه به صورت اتاقک های کوچیک کنده شده است . چهل خونه به معنی وجود چهل خونه در این مکان است . گفته می شه چهل خونه به معنی چله خونه هم هست که مرتاضان و زاهدان در اون زندگی می کردن. احتمال می رود این نوع دخمه هااز نوع دخمه های تدفین دوره های مادی و ساسانی باشن.

گور دختر – دشت ارژن – دشتستان

بنای گور دختر بسیار مثل به مقبره کورش کبیر در پاسارگاده و قدمت اون به سده ششم قبل از میلاد می رسد. این بنا از ۲۴ قطعه سنگ تشکیل شده است . در گور دختر عناصر هنر اورارتویی مانند شیروانی دوشینه و هم عناصر معماری ایلامی معبد چغازنبیل رو می توان دید. این بنای مهم درفهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

جاهای دیدنی جاذبه توریستی گردشگری بوشهر

کوشک اردشیر – تنگ ارم دشتستان

این بنا که در تنگ ارم واقع شده است ، به احتمال زیاد جای استراحت و محلی واسه شکار در دشت بزپز بوده است . زیر بنای کوشک به صورت صلیب است و تاق های گهواره ای شکل داره. در قسمت بالای کوشک یه ستون سنگی هست که شاید واسه افروختن آتیش ، خبررسانی یا دیده بانی به کارمی رفته است .

جاهای دیدنی جاذبه توریستی گردشگری بوشهر

منطقه باستانی توز – دشتستان

این منطقه در محلی بین روستاهای زیراه ، اردشیر آباد و سعدآباد از توابع دهستان های دشتستان در حاشیه رودخانه شاپور دالکی قرار داره. توز شهری تجارتی بود که پارچه های کتانی ملون و گلابتون دوزی اون معروف بود. آثار توز قدیم در جلگه آبادی های سعدآباد، زیراه و اردشیرآباد قرار داره.این نواحی که همه پر از خرابه های عمارت ها و شکسته های سنگ و سفال و گچ و ملاط است ، وسعت وقدمت ناحیه توز قدیمی رو نشون می دهد.

نیایشگاه مند

نیایشگاه مند مربوط به دوره اشکانیان – دوره ساسانیانه و در شهرستان دشتی، روستای وراوی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ تیر ۱۳۷۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده.

این اثر تاریخی باستانی در دامنه کوه مند و به فاصله ۳۰ کیلومتری خورموج، غرب روستای وراوی و زایر عباسی قرار داره. در ارتفاع سنگی مشرف به رودخانه خشکی که بستر رودخانه قدیمیه آثار حجاری و کوه تراشی در دل صخره هست از بستر رودخانه راهی به ارتفاع ۶۰ متر که اولین ورودی آتشکده است، کشیده شده است. یه شاه نشین با یه سکوی میانی و یه سکوی افقی که در سمت راست شاه نشین قرار گرفته و یه اطاق قوسی با انحنای منظم که با سنگ و گچ و گل ساخته شده خیلی مهم است. نمای خارجی فعلی آتشکده عبارت از یه ورودی با سقف قوسی و دو ورودی مستدیر القاعده و ده چاله به شکل ورودی های دو طرف سکوی شاه نشین ورودی اصلی و با اندازه های متفاوت که به احتمال به معنی پنجره و نورگیرهای رواقهای اصلی آتشکده بوده ان. آتشکده از سه طبقه میانی یا اصلی، تحتانی و فوقانی تشکیل شده است که با هم رابطه داشته و در عین رابطه، نوع ساختمون هر یک با دیگری متفاوت بوده که انگار از هر کدوم از طبقات واسه منظور خاصی استفاده می شده است. در بستر رودخانه خشک فعلی آثار ساختمون ها و آبگردان ها و بندهایی در اراضی پای کوه و در دور و بر مسیل هست که از وجود میدون بزرگی در جلوی کلات حکایت می کنه که سطح اون با خاک و سنگ بالا آورده بوده ان. با در نظر گرفتن وجود آثار آب انبار و بقایای درختانی از فاصله دویست متری پای کوه احتمال می رود در جلوی آتشکده میدونی وجود داشته و واسه جلوگیری از نفوذ سیلاب های شدید در دور و بر تپه، بندهای خیلی از سنگ و گچ ساخته بوده ان.

جاهای دیدنی جاذبه توریستی گردشگری بوشهر

گورستان باستانی خارک

در قسمتی از کوهستان جزیره خارک قبرهای زیادی هست که به زرتشتیان و مسیحیان تعلق دارن. این قبور به اواخر دوره ساسانی و اوایل دوره اسلامی مربوط است . در گور مردان شیئی بدست نیامده ، ولی در قبر زنان شیشه های کوچیکی که شاید عطر در اون می ریختند و هم اینکه حلقه انگشتری و آینه های مفرغی پیدا شده است .

جاهای دیدنی جاذبه توریستی گردشگری بوشهر

عمارت دهدشتی

عمارت دهدشتی (بوشهر)، واقع در بخش مرکزی شهرستان بندر بوشهر یکی از آثارهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایرانه.

این ساختمون از نظر معماری از اهمیت فوق العاده خاصی برخورداره و چهار طبقه داره. بیشتر ساختمون های بافت قدیم بوشهر دو طبقه و تعداد کمی سه طبقه بوده ان. کلی مصالح تشکیل دهنده اون رو گچ، سنگ های مرجانی، آهک، چوب ساج و (صندل) چندل تشکیل میدن. پوشش سقف از چوب صندله. سقف اتاق پذیرایی نقاشی رنگ و روغن شده که برگرفته از نقاشی اروپایی می باشه. تزیینات و گچبری بسیار زیبایی در داخل اتاق ها و سیستم در و پنجره ها استفاده شده است که توجه هر بیننده ای رو به خود جلب می کنه. گره چینی هلال ها، درها، کنده کاری روی اتاق ها و پنجره های دیواری از عوامل تزیینه. شیشه های رنگی باعث تلطیف نور و زیبایی بیشتر ساختمون شده ان. ساختمون دارای چند ارسی قشنگتر با گره چینی و شیشه های رنگیه. عمارت دهدشتی کاربری تجاری و مسکونی داسته و حالا هم ممکنه به صورت موزه فرهنگ استفاده بشه. این بنا از سال ۱۳۷۷ بوسیله میراث فرهنگی بوشهر تعمیر شده است. از جمله اقدامات مرمتی انجام شده در این بنا میشه به شمع گذاری قسمتای در حال تخریب، تعمیر پشت بام و بازسازی و تعمیر قسمتای فروریخته اشاره کرد.

جاهای دیدنی جاذبه توریستی گردشگری بوشهر

معبد پوزئیدون (خدای دریا) – جزیره خارک

این معبد در جزیره خارک واقع شده است و ساختمون اون به یونانیان مربوط است . در عهد ساسانیان روی بقایای این معبد آتشکده زرتشتی ساخته شده بود. پس از شکست ایرانیان از عرب ها و رواج اسلام ، این آتشکده به صورت مسجد درآمد و در داخل اون محرابی در جهت کعبه تعبیه شد.

عمارت تنگستانی – بوشهر

عمارت تنگستانی، واقع در بخش مرکزی شهرستان بندر بوشهر یکی از آثارهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایرانه. این بنا واسه دوره قاجاریه س و از طرف ملک التجار به محمد باقر خان تنگستانی اهدا شده است.

قلعه هلندی ها – جزیره خارک

قلعه هلندی ها در شمال شرقی جزیره خارک قرار داره. در سال ۱۷۴۸ میلادی همزمان با حکومت دوره صفوی که ایران مورد حمله افاغنه قرار گرفت ، هلندی ها پس از تعطیلی دارالتجاره بندرعباس ، جزیره خارک رو مرکز خود قرار دادن و این قلعه رو احداث کردن. این قلعه به وسیله «بارون کینپ هاوزن » بناگردیده است .

کلیسای قدیمی خارک – جزیره خارک

این کلیسا در قسمت غربی جزیره خارک قرار داره و شاید به مسیحیان زمان ساسانیان تعلق داره. این کلیسا حدود سده پنجم یا ششم میلادی بنا گردیده است .

کاروانسرای دالکی

کاروانسرای دالکی مربوط به دوره قاجاره و در ۲۳ کیلومتری شمال برازجان، راه قدیمی شیراز به بوشهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۳۷۷/۰۵/۱۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده.

جاهای دیدنی جاذبه توریستی گردشگری بوشهر

کاخ کوروش

کاخ کوروش مربوط به دوره هخامنشیه و در برازجان، ورودی شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

«کاخ کوروش دشتستان» تاریخی و بسیار مهم از دوران پر تمدن ایران، این کاخ در سال ۱۳۵۰ از طریقٔ هیأت باستان شناسی ایران حفاری شده است. با در نظر گرفتن روش های معماری و به کار گیری سنگ مشکی و سفید زمان ساخته شدنش رو به دورهٔ کوروش بنیان گذار زنجیره هخامنشی مربوط کرده ان. این کاخ که در جنوب شرقی برازجان و در کنار رودخانه خشک آردی قرار داره یکی از پایگاه های مهم ایران دورهٔ هخامنشی در ساحل خلیج فارس بوده است. کاخ برازجان طبق تحقیقاتی که انجام شده در اواخر سلطنت کوروش ساخته و پرداخته شده است و از نظر حجاری و هنر معماری جوری که از پایه ستون ها و وسایل کشف شده بر میاد جدیدتر و ظریف تر از پاسارگاده.

جاهای دیدنی جاذبه توریستی گردشگری بوشهر

غار چهل خونه

غار چهل خونه واقع در شهر سعدآباد از توابع بخش سعدآباد شهرستان دشتستان یکی از آثارهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایرانه.

در شمال شهر سعدآباد دشتستان بوشهر رشته کوهیه که مشرف به رودخانه شاپوره. در ارتفاعات این کوه تعدادی اتاق مثل غارهای صخره ای و حجاری شده دیده می شه که یه مجموعه بسیار قشنگتر رو تشکیل میدن. اندازه های داخلی اتاق های «غار چهل خونه» در ابعاد گوناگونیه. به دلیل ضعف نوع جنسیت سنگ کوه بر اثر عوامل طبیعی و فرسایش مثل سیل دچار تخریب شده است. ورودی این دخمه به شکل ذوزنقه بوده و در داخل اون طاقچه هایی در اشکال جور واجور تعبیه شده است.

چشمه آبگرم قوچارک

«چشمهٔ آبگرم قوچارک» در راه جاده بوشهر ــ به بندرعباس و در ۵ کیلومتری جنوب غربی اهرم قرار داره. این چشمه از شکاف سنگ های آهک مارنی از زمین خارج می شه. آب این چشمه در ردیف آب های سولفات، کلیسم، همراه با منیزیم زیاد و کلرور، سدیم و لرمه.

قلعه زار خضرخان – اهرم

این قلعه در شمال منطقه اهرم واقع شده و به زارخضرخان تنگستانی مربوط است و در حال حاضر هم اعقاب و فرزندان اون در اون سکونت دارن. قلعه مشتمل بر چهار برج و بارو و قلعه میانی است و هم اینکه دارای تاسیسات خصوصی واسه ساکنین قلعه می باشه.

جاهای دیدنی جاذبه توریستی گردشگری بوشهر

آرامگاه سیبویه – سیراف

این آرامگاه در اول شاخه میانی و شمالی دره لیل سیراف واقع شده است . در این بقعه دو قبر هست؛ قبر بزرگی با صندوقی مکعبی شکل با لوح خط کوفی بسیار قشنگتر و قبر دیگری با عرض کم و بدون سنگ قبر که متعلق به سیبویه است .

جاهای دیدنی جاذبه توریستی گردشگری بوشهر

گورستان مهاجمین انگلیسی

گورستان مهاجمین انگلیسی مربوط به دوره قاجاره و در بوشهر، محله دواس بهمنی واقع شده و این اثر در تاریخ ۵ آذر ۱۳۷۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده.

کلیسای ارامنه گریگوری

کلیسای ارامنه گریگوری مربوط به دوره قاجاره و در بوشهر، محله شنبدی واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده.

جاهای دیدنی جاذبه توریستی گردشگری بوشهر

پارک ملی نای بند

پارک ملی نای بند به عنوان یه منطقه حفاظت شده سازمان حفاظت محیط زیست ایران در استان بوشهر در سواحل خلیج فارسه.

در سال ۱۳۵۷ خلیج نای بند همراه با بخشی از دماغه نای بند با مساحت ۱۹۵۰۰ هکتار به عنوان منطقه حفاظت شده نای بند در فهرست مناطق حفاظت شده ایران قرار گرفت. این منطقه همراه با مناطق دیگه از جمله دماغه نای بند و بخشی از آبهای خلیج فارس در سال ۱۳۸۳ به عنوان اولین پارک ملی دریایی ایران ثبت و اعلام شد.

جاهای دیدنی جاذبه توریستی گردشگری بوشهر

معبد کلات – خورموج

این معبد در دامنه کوه مند و در فاصله ۳۰ کیلومتری خورموج ، در جنوب روستای حیدری و در ارتفاعات سنگی مشرف به بستر قدیمی رودخانه سیلابی قرار داره. نمای خارجی فعلی کلات عبارت است از یه سکوی اصلی با سقفی قوسی شکل و دو ورودی دیگه و ده چاله به شکل روزنه هایی در دو طرف سکوی اصلی که به منزله نورگیرها یا پنجره رواق های اصلی معبد عمل می کنن. نکته قابل توجه در معبد کلات وجودچاه های زیاد در اتاق های پایینی است که به نظر می رسد جهت دفن اموات یا نگهداری استخون اونا حفرشده ان.

جاهای دیدنی جاذبه توریستی گردشگری بوشهر

مسجد بردستان – روستای بردستان

در کنار روستای بردستان و در میان یه گورستان قدیمی که بر تپه ای مملو ازقبور کهنه قرار داره، مسجد بردستان واقع شده است . کتیبه چوبی داخل مسجد نشون می دهد که این مسجد درسال ۸۵۲ هجری تعمیر شده است . پس کتیبه، مسجد قبل از تاریخ ۸۵۲ هجری ساخته شده است و فکر می رود ازبناهای قرون اولیه اسلامی باشه.

جاهای دیدنی جاذبه توریستی گردشگری بوشهر

عمارت کوتی

عمارت کوتی مربوط به دوره ساسانیانه و در بوشهر، محله قدیمی کوتی، خیابون ساحلی، روبروی خلیج فارس واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده.

جاهای دیدنی جاذبه توریستی گردشگری بوشهر

کاخ چرخاب

کاخ چرخاب اثری باستانی از دوره هخامنشیان تو یه کیلومتری جنوب غرب برازجان و ۱۵ کیلومتری شهر بوشهره. چرخاب از کاخ های زمستونی کوروش بزرگ بوده و همراه کاخ سنگ مشکی و کاخ بردک مشکی کاخ های سه گانهٔ هخامنشی این منظقه رو تشکیل میدن. این کاخ رو که در فاصله ۲۰ کیلومتری خلیج فارس قرار داره به عنوان اصلی ترین سند معماری واسه اثبات اینکه خلیج فارس از دوران باستان واسه ایرانیان بوده است، می شناسن. در این محوطه باستانی یه لوح تاریخی به خط پارسی باستان در مورد کنترل هخامنشیان بر خلیج فارس کشف شده.

جاهای دیدنی جاذبه توریستی گردشگری بوشهر

باستان شناسا فکر می کنند کاخ چرخاب اثر ناقصیه که هیچوقت مسکونی نشد. ساخت این کاخ به فرمون کورش بزرگ شروع شد و شاید با مرگ اون تموم نشده موند. بخشی از دروازه شاهی این کاخ که تموم نشده مونده برخلاف تالار اصلی با لعابی از جنس سیلیس کف سازی شده. ۱۰ پایه ستون کوچیک در تالار اصلی کاخ پیدا شده که مثل پایه ستون های پاسارگاد هستن.

دیدنی ترین دریاچه های ایران

جاهای دیدنی و گردشگری ایلام

تور ایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *