عمومی

جاهای دیدنی باکو را بشناسید

باکو پایتخت جمهوری آذربایجان، در ساحل غربی خزر واقع شده. باکو در قدیم محدود در قلعه ای سنگی بوده، که الان به ایجری شهر معروفه.

پس از کشف اولین میدون نفتی جهان در این شهر، یه شدت بر اهمیت اون اضافه شد، به خاطر همین مراکز و خیابونای مهمی در دوران شوروی قبلی در باکو ایجاد شد، طوریکه معماری شهری و ساختمانای موجود در باکو در دنیا بی نظیره.

خیابونای و ساختمانای قشنگتر به همراه نورپردازیای شبونه، جلوه ای عاشقونه به این شهر داده. مراکز مهم شهر در طول نوار ساحلی خزر بنام بلوار احداث شده که بنام پارک ملی یا پارک ساحلی بلوار معروفه.

جاذبه های توریستی و گردشگری باکو

میدون ملی پرچم:

این میدون بزرگترین میدون باکوه ، که پرچم کشور آذربایجان با ارتفاع ۱۶۰ متر در وسط این میدون قرار گرفته .

این میدون دقیقا کنار بلوار باکو واقع شده .

نام قبلی اون ، میدون لنین ( Lenin Square) بوده .

مسجد بی بی هیبت :

بی بی هیبت یه مسجد قدیمی در باکوه . این بنا در دوران شروانشاهان ساخته شده بود، که در سال ۱۹۳۶ بوسیله بلشویک کلا نابود شد، و ساخت و ساز بنا از دهه ۹۰ شروع و آخرسر در سال ۱۹۹۷ میلادی، بنای الان مسجد گشایش شد.

این مسجد شامل آرامگاهی از نوادگان حضرت محمد، که امروزه مرکز الهی مسلمانان این خطه و یکی از مهمترین بناهای معماری اسلامی در جمهوری آذربایجانه. در میان افراد بومی این منطقه، این مسجد با نام مسجد حضرت فاطمه زهرا هم شناخته می شه.

مسجد بی بی هیبت، آرامگاه دختر امام هفتم شیعیان، امام موسی کاظمه، که از دست آزار و اذیت خلفا، به باکو فرار کرده بود.

این مسجد دارای سه گنبد و دو مناره س . نمازخانه مردان قسمت جنوب و نمازخانه زنونه در قسمت شماله و بین اونا هم مقبره قرار گرفته .

روی سنگ قبر نسبت ایشون آبجی امام رضا حک شده .

از این مسجد دریای خزر خوب پیداست.

برجای شعله :

این ۳ برج با ارتفاع بیشتر از ۱۹۰ متر بلند ترین آسمون خراشای باکو حساب می شن که از تموم شهر پیدا هستن. دلیل نامگذاری این ۳ برج شباهت اونا به شعله های آتشه.

یکی از این برجا هتل (Fairmont Hotel )، یکی ساختمون تجاری و دیگری ساختمون مسکونیه.

نمای برجای شعله بوسیله بیشتر از ده هزار لامپ LED پر قدرت به صفحات نمایشگر بسیار بزرگی تبدیل می شه ، که به صورت شعله های آتیش نشون داده می شن و در شب چشم انداز بسیار زیبایی داره.

جاهای دیدنی باکو

شهر قدیمی:

شهر قدیمی مهمترین مرکز تاریخی و فرهنگی شهر باکوه. شهرباکو در قدیم محدود در قلعه ای بوده که الان این قلعه حفظ شده و در قلب شهر باکو قرار داره بخاطر این به ایچری شهر معروفه. کوچه پس کوچه های این شهر، قشنگتر و رمانتیکه، بناهای تاریخی از قبل از اسلام تا دوره قاجار رو می تونین در این کوچه ها ببینین. دیدار از این مجموعه رو به همه توریستا پیشنهاد می کنیم. دوربین عکاسی رو یادتون نره.

جاهای دیدنی باکو

مرکز فرهنگی- حیدر علی اف Heydar Aliyev :

ساخت این مرکز از سال ۲۰۰۷ شروع شد و تا سال ۲۰۱۲ به طول رسید. معماری اون رو شخصی به نام رو دوش داشته .

نام این مرکز از نام رهبر ملی آذربایجان که رییس جمهور قبلی اون هم بوده گرفته شده ، و تلاش داره تا فرهنگ وهنر و زبون و تاریخ این کشور رو به تموم دنیا بشناساند . به خاطر همین این مرکز با موسساتی که در پروژه های علمی ، فرهنگی ، ورزشی و بقیه زمینه ها در سراسر دنیا فعالیت دارن مشارکت می کنه .

و Heydar Aliyev Cultural Center یکی از مراکزیه که جهت برگزاری نشستا و نمایشگاه ها تشخیص داده شده .

جاهای دیدنی باکو

لیست زیباترین جزایر و سواحل اندونزی

۲۰ جاذبه گردشگری برتر آسیا

تور آذربایجان جهانگردی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *