جانشین واقعی بن لادن کیست؟!

گزارشای رسیده نشون دهنده اون هستش که بر خلاف گمانه زنیا جانشین بن لادن واسه رهبری القاعده کس دیگه ای غیر از ایمن الظواهریه.

برنا: به نقل از پایگاه خبری العربیه، دستگاههاى اطلاعات و امنیت امریکا، با سرعت و شدیدا در جستجوى محتویات کامپیوتر و اسنادى هستن که از رهبر قبلی القاعده برجاى مونده.

این در حالیه که در مدارک باقى مونده، زبانهاى جور واجور بکاررفته و از رمز و کدگذارى هم استفاده شده، با در نظر گرفتن این مسئله این جستجو قبل اینکه القاعده اىا تغییرات لازم رو در خود بدن، اهمیت بسیار داره و کمى سخت مى کنه.

براساس این گزارش، سرنخا نه فقط مى تونن به کشف خونه هاى امن القاعده اىا کمک کنن و روشهاى ارتباطى و امکانات اونا رو روشن کنن، بلکه شاید به شناخت جانشین بن لادن بیانجامند.

بامداد روز دوشنبه هفته گذشته وقتى کماندوهاى خاص امریکایى به مقر حضور اسامه بن لادن و ۴ همراهش در ابوت آباد واقع در نزدیکى اسلام آباد حمله کردن، مى دونستن که القاعده برخلاف شکست بزرگ، براى حفظ ظاهر هم که شده، رهبر دیگرى رو برخواهد گزید یا شاید هم جانشین اسامه، از پیش تعیین شده باشه.

در حالى که جستجوگران به بررسى اسناد مى پردازند و برنامه هاى بازیابى محتویات کامپیوتر رو به کار مى گیرند و کاشفان رموز هم مشغول سرهم بندى کردن علایم ان، تحلیل کنندگان به گمانه زنى پرداخته ان که نفر اول القاعده به عنوان یه شبکه جهانى چه کسى هستش؟

دکتر ایمن الظواهرى، پیرمرد ریش سفیدى که معمولا بر صفحه تلویزیونها ظاهر مى شه و شکلای جور واجور تهدیدها و رهنمودها رو باهم تحویل بینندگان مى دهد، یه احتماله. اما از اون محتمل تر “ابو یحیى لیبیایى” است.

اولین بار نام ابو یحیى مسئول تبلیغات القاعده، زمانى رسانه اى شد که وى از زندان امریکایىا در باگرام افغانستان فرار کرد. این واقعه در ۱۰ ژوئیه ۲۰۰۵ روى داد. اون چهره اى محبوب در میان القاعده اىا داره و علوم حوزوى رو هم در موریتانى کسب کرده.

گروه خاص بررسى مدارک روزنامه “لس انجلس تایمز” در شماره روز پنجشنبه به نقل از “مایک راجرز” از مسئولان برجسته سازمان امنیت ملى امریکا نوشت که گروه خاص اى مامور اون شده که با بررسى مدارک بفهمه نقشه هاى بعدى القاعده چیه، منابع مالى اون کدامه و مخفیگاههاى رهبرانش کجایند؟

ً “سى آى اى” حتى تلاش فراوون کرده، شخصیتا و عناصر دل بسته به القاعده رو از راه واکنشهاى اونا در برابر قتل بن لادن شناسایى کنه. کارشناسان تروریسم در آمریکا نگران عملیات انتقام جویانه بازماندگان القاعده در پى این حمله ان. پس اونا مى خواهند قبل اینکه عناصر القاعده خود رو بازیابند و از اثرات این ضربه ناگهانى و سخت بیرون آیند، اقدامات مؤثر دیگرى رو علیه القاعده بکنن.

این که القاعده شاخه شعبه هاى مختلفى داره و بر بسترهاى متفاوت اجتماعى در نقاط جغرافیایى پراکنده شکل و قوام گرفته، براى کارشناسان امور امنیتى هم فرصتى مغتنمه و هم کاری سخت. پس شناختن و ضربه زدن به شخصیت کاریزمایى بعدى القاعده که مى تونه این پراکندگى رو وحدت و انسجام بخشه، در این برهه اهمیت بالایى پیدا کرده.

ابو یحیى مانند الظواهرى امکان رهبرى رو داره و در مواردى از اون بالاتره، اما عناصر خلیج فارسی القاعده اون طور که باید، اونو قبول ندارن. حتى چگونگی فرار اون از زندان باگرام با سه اسلامگراى دیگه هاله اى از ابهام رو بر گرد چهره اون افکنده.

ابو یحیى لیبیایى عاشق اطلاعات استابو یحیى که در دهه چهارم عمر خویشه، یه برنامه ریز هدف دار القاعده بشمار مى آید. اون در نوارهاى ویدیویى بسیارى ظاهر شده و در صحبت هاش به اطلاعات و فناورى هاى اون توجه بسیار نشون داده.

در اوریل ۲۰۰۸ روزنامه نیویورک تایمز به نقل از گاریت براشمن، تحلیلگر قبلی “سى آى اى” و مدیر پژوهشهاى مرکز مقابله با تروریسم در وست پوینت نوشت: ابو یحیى مرد “کارهاى سخت القاعده” است. اونم رزمنده س، و هم شاعر، مغز متفکر، نقاد و فرمانده نظامىه. پس نامزد مناسبى براى جانشینى بن لادن مى تونه باشه.

ابو یحیى جوون و پرتوانه و از امکان و مهارتى برخورداره که بقیه رهبران القاعده بجز بن لادن و الظواهرى از اون بهره چندانى ندارن و اون “آگاهى به علوم شرعیه” است. اون دو سال تحصیلات مذهبى در موریتانى در کارنامه اش داره. اون عمامه سیاهى بر سر مى گذارد و مثل یه “واعظ” سخن مى گوید.

اون و برادرش عضو یه گروه لیبیایى بودن که براى جنگ با نیروهاى کمونیست و اتحاد شورپى قبلی به افغانستان رفتن. ابو یحیى پس از حوادث ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در امریکا، از راه ماموران پاکستانى بازداشت و به امریکایىا سپرده شد. اون با نامهاى حسن قائد و یونس سهراوى هم زیسته س. به نظر می رسه وى در مناطق مرزى پاکستان- افغانستان بسر مى برد.

منبع:bornanews.ir

جمع آوری: آلامتو