عمومی

جالب ترین باورهای عامیانه مردم!

خرافات Superstitions

اگه کســــی بدن و چهارستون فقراتش در اثر کار زیاد خسته و کوفته شده و از کار بیفته، فردی ترازویی رو ورداشته سراغ فرد خسته و مریض میاد و مریض به اون روکرده و می گوید…

۱- اگه هنگام انجام کاری عطسه بیاد با گفتن اینکه خدا مصلحت ندونسته از انجام کار دوری میکنن و از نیمه راه رفته بر می گردند. اگه عطسه دو بار بیاد، حمـل برشتــاب می کنن و بر سرعت انجـــام کـار می افزایند.

۲- خارش کـف پا رو حمل بر در پیش بودن سفــر و خاریدن کف دست رو به رسیدن مـال و منال تعبیر می کنن.

۳- اگه هنگام درآوردن کفش از پا، یه لنگه اون به روی لنگه دیگه افتد و یا اگه بدون مناسبت و بدون مقدمه ای نام کسی بر زبون جاری شه می گن:” دارن در جایی غیبت ترا می کنن”.

۴- اگر موقع صرف چای، استکانها ـ معمولاً سه الی چهارـ پشت سر هم قرار بگیرن و یا یه عدد تفاله بزرگ و دراز داخل چای به شکل عمودی قرار بگیره می می گن حتماً در ساعاتی دیگه مهمون دارن.

۵- اگه گوش کسی بخارد و فردی از اون خونواده در مسافرت باشه می گن مثل اینکه می خواد برگرده.

۶- از گرفتن ناخن در روز شنبه و موقع شب دوری می کنن چون که باور دارن این کار عمر رو کوتاه می کنه.

۷- هر گاه کودکی دندون شیری اش می افتد دندون شیری بچه رو به طرف کلاغ در پشت بام می اندازند و به کودک یاد میدن که جملات زیر رو تکرارکند:« قارقا منه دیش گتیر، جیبونده یمیش گتیر»

۸- اگه بچه ای بترسد و یا مریض و مریض شه پیراهن ایشون رو در برابر چشمانش می سوزانند تا ترس و مرض از ایشون دور شه.

۹- معمولاً بچه و نوزاد رو روی طاقچه قرار نمی بدن و باور دارن این کار خوش یمن نیس.

۱۰- اگه فردی بترسد ۴۱ تیکه پنبه رو درون ظرفی گذاشته و در آستانه در روی دلش توسط فرد ناشناس ای آتیش می زنند و یا به اندازه قد فرد پنبه رو طول داده و باز آتیش می زنند تا این پنبه در روی دلش تموم شه و خاکستر حاصل از سوختن پنبه رو به بند پاهاش می مالند تا ترسش بریزه.

۱۱- واسه اینکه بدونن یه نفر از چی ترسیده مقداری نمک رو موقع خواب زیر بالش و متکای فرد قرار داده ـ روز چهارشنبه گذاشته و روز شنبه بر می دارن ـ و پس از سه روز در روز شنبه نمک رو با آب ترکیب و بعد جوشونده اون رو در زیر ناودون قبله بالای سر فرد روی یه سینی فلزی می ریزن و تصویر چیزی که فرد ترسیده روی سینی شکل می بندد.

۱۲- پس از پایان دادوستد، اگه وزنه ای روی ترازوی صاحب مغازه جا مونده باشه زود بر می دارن چون که فکر می کنند تا وقتی که وزنه روی کفه ترازو باشه مشتری دیگری وارد مغازه نمی شه.

۱۳- مردم اول هر سال رو با گرفتن سفته از این و اون شروع می کنن چون که فکر می کنند گرفتن سفته از فردی که دستان پرخیر و برکتی داره خیر و برکت رو تا آخر سال به کمک خدا همراه ایشون می سازه.

۱۴- مردم فکر می کنند اگه کسی دستهای خود رو اونقدر باز کنه که بتونه با دو دست چهارچوبه دروازه درب اتاق رو بگیره از اون خونه مرده بیرون میاد و عده ای هم فکر می کنند که برکت از اون خونه رخت بر می بندد و واسه خنثی کردن این اثر چند بار با دستا کف می زنند.

۱۵- اگه مردم حادثه بد و عجیب ای رو ببینن و یا بشنون ، لالـه گوششون رو می کشن ومی می گن:”الله گورستمسین”و اینجوری بلا رو از خود دور می کنن.

۱۶- در روزای چهارشنبه از رفتن به حموم و هم از مسافرت کردن دوری می کنن چون فکر می کنند در این روز اجنه ها به حموم می روند و سفر در این روز، بدون بلا و بی دردسر نیس.

۱۷- مردم جویدن آدامس و نگاه کردن به آینه رو در شب سرزنش کرده و خوش یمن نمی دانند.

۱۸- زنــان پیر فکر می کنند که بهتـره هیچ وقت رنگ حنای اونا از بین نره و همیشه به حنا بستن به دستا اهمیت میدن چون که هنگام مرگ تموم اعمال خوب اونا باطل شده و در روز قیامت به صورت سگی ظاهر می شن.

۱۹- مردم روزای دوشنبه، سه شنبه، پنج شنبه و جمعه رو ساعات خوش یمن می دانند و مراسم جشن و عروسی و عقد خود رو در این روزا برگزار می کنن.

۲۰- معمولاً پشت سر مسافران با یه کاسه آب می پاشند تا ضمن انجام سفر خوب و خوش به سلامت برگردن.

جمع آوری: پایگاه تفریحی آلامتو

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

بازنشر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *