عمومی

جالب ترین احکام قضایی ایران! هدیه دادن گل، نگهداری از الاغ و …

احکام قضایی

بیشتر احکام دادگاه ها رو با جزای نقدی، حبس،شلاق و حکمای این چنینی می شناسیم؛ اما بعضی وقتا با احکام متفاوتی مثل ارائه مقاله علمی یا دادن گل به همسر برخورد می کنیم. داستان این احکام باحال چیه؟

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: مدتهاس که از ماجرای معروف سگ کشی و حواشی مربوط به اون می گذره و در این مدت همه منتظر بودن تا ببینن دادگاه واسه این متهم چه مجازاتی در نظر می گیرد؟ در دادگاهی در استان اردبیل این متهم در حکمی باحال به ۷۴ ضربه شلاق و هفته ای یه جلسه آموزش چگونگی برخورد با حیوانات به مدت یه سال محکوم شد! شاید ارسال اینجور احکامی در قدم اول عجیب به نظر برسه؛ اما درواقع ترفندی واسه اصلاح مثل این متهمانیه که سابقه کیفری ندارن؛ البته این اولین بار نیس که در دادگاه های کشور احکام اینطوری صادر می شه و مصادیق زیادی داره. براساس ماده ۶۶ قانون مجازات اسلامی «مرتکبان جرائم از قصد که بیشترین حد مجازات قانونی اونا نود و یه روز تا شش ماه حبسه به جای حبس به مجازات جانشین حبس محکوم می گردند.» البته به کار گیری این مقررات واسه مجرمان و محکومانیه که سابقه کیفری نداشته ان یا از سابقه کیفری اونا بیشتر از ۵ سال نگذشته باشه.

هدیه دادن گل و نبود مصرف دخانیات

در سال ۸۸ یکی از شعب دادگاه های استان فارس مردی محکوم شد که به همسرش هرساله ۱۰ روز گل هدیه کنه، وگرنه با سه ماه و یه روز حبس مواجه می شه. این مرد با اتهام رها کردن زندگی مشترک و ترک نفقه و کتک کاری همسرش مورد تعقیب قرار گرفت و دادگاه پس از رسیدگی اون رو به سه ماه و یه روز حبس محکوم کرد؛ اما با در نظر گرفتن نداشتن سابقه کیفری متهم واسه اصلاح تحکیم مبانی خانوادگی و زندگی مشترک محکومیت اون رو به مدت سه سال آویزون کرد، مشروط بر اینکه زوج دستورات زیر رو انجام بده: ۱- پرداخت به موقع نفقه زوجه و حسن مراوده با ایشون، ۲- هدیه دادن یه شاخه گل به مدت سه سال هر سال ۱۰ روز، طوری که پایان نوبت دهم سالگرد ازدواج زن و شوهر باشه، ۳- به کار گیری نصایح یکی از علمای مذهبی به تشخیص دادستان در سالروز ازدواج در هر سال، ۴- دوری از مصرف سیگار و مواد دخانی.

خرید لوازم کمک آموزشی

در سال ۹۲ هم یکی از قضات دادگاه انقلاب شهرستان نایین در بخشی از احکام قضایی، محکومان رو به جفت و جور و خرید کتاب و لوازم کمک آموزشی واسه مدارس محروم سیستان و بلوچستان مجبور کرد که این اقدام اون علاوه بر اثرات اصلاحی و تربیتی در رفتار و کردار مجرمین، تقدیر و تشکر فرهنگیان و مسئولان آموزش و پرورش استان رو از اقدام اصلاحی این قاضی به دنبال داشت. این قاضی، انگیزه خود رو از فرستادن این احکام، اقدامی هم جهت با ارتقای سطح فرهنگی و تربیتی مناطق محروم سیستان و بلوچستان که بیشتر از بقیه مناطق در برابر آسیب ورود مواد مخدر قرار دارن، بیان کرد.

نگهداری از یه رأس الاغ

در سال ۸۸ مردی که در استان فارس با آتیش زدن از قصد یه رأس الاغ زنده رو کشته بود با حکم باحال دادگاه مواجه شد. کشاورز ۵۳ ساله ای در استان فارس الاغی بلاصاحب که وارد مزرعه کاهو اون شده و به مزرعه خسارت زده بود رو با ریختن بنزین به آتیش کشید و بخاطر این یکی از شعب دادگاه های استان فارس که طبق کیفرخواست دادستان به پرونده رسیدگی می کرد، اون رو مجرم اعلام کرد و حکم بر محکومیت اون به تحمل ۵۰ ضربه شلاق صادر کرد. در ادامه دادگاه هم از نظر وضعیت خاص و از دست دادن گذشته کیفری و سوابق مثبت محکوم علیه از اجرای حکم شلاق دوری و محکومیت اون با شرایط دیگری آویزون شد تا در صورت اجرای اونا محکومیت شلاق اجرا نشه. در رأی دادگاه اومده بود: «محکوم علیه مکلفه به جای تحمل شلاق و به عنوان مجازات جانشین اول اینکه نسبت به یاد گرفتن ۲۰ حدیث از معصومین (ع) با مضامین مهربانی با حیوانات و رفتار شایسته با حیوانات اقدام کنه، دوم اینکه به مدت یه سال از کاشتن کاهو در مزرعه خود دوری کنه و سوم اینکه یه رأس الاغ بلاصاحب رو به مدت سه ماه نگهداری و تغذیه ایشون رو بردوش گیرد.»

نوشتن مقاله درباره شهدا

سال گذشته هم جوونی از اهالی روستای خوشاب با قطع برق در بین یادواره شهدا در این داهات در دی ماه باعث اخلال نظم این برنامه گشت و مورد پیگیری قضایی قرار گرفت. قاضی در این پرونده به جای فرستادن جوون به زندان و یا جریمه نقدی اون رو موظف به تحقیق و جفت و جور مقاله در باره شهدا کرد.

دادگاه واسه این جوون تحمل شش ماه حبس تعزیری و تحمل هفتاد ضربه شلاق تعزیری با احتساب ایام بازداشت قبلی صادر کرد، اما به دلیل از دست دادن سابقه کیفری و جوون بودن متهم به حالت تعلیق مراقبتی به مدت یکسال صادر شد. متهم در قبال این تعلیق مکلف شد در ایام تعلیق مقاله کاملی به شکل ماشین نویسی شده ومصور در مورد بیوگرافی شهدای روستای خوشاب شهرستان فراشبند شامل مشخصات سجلی،سن در زمان شهادت، محل شهادت عملیاتایی که شهید در اونا حضور داشته و نتیجه وخلاصه ای از اون عملیات ،مدت حضور این شهدا در جبهه و وصیت نامه وعکساشون رو جفت و جور و به دادگاه وحوزه مقاومت بسیج سپاه تحویل دهد.

نوشتن مقاله زیست محیطی

به دلیل ورود و شکار غیرمجاز شش نفر از جوانان به منطقه حفاظت شده پارک ملی بمو در استان فارس در سال ۹۱، دادرس دادگاه عمومی بخش زرقان ضمن تعلیق حبس متهمان، چهار نفر از اونا رو به نوشتن مقاله با موضوع اهمیت محیط زیست محکوم کرد. دادرس دادگاه عمومی بخش زرقان این افراد رو که به شکار غیرمجاز بره آهو متهم هستن، گناهکار شناخت و اونا رو به ۹۱ روز زندان حبس محکوم کرد؛ولی حبس اونا رو به دلیل نبود سابقه کیفری، تعلیق کرد.

«همیار پلیس شدن» جریمه توهین به مامور راهور!

به دلیل شکایت راهنمایی و رانندگی زرقان از دو فرد به اتهام توهین و سرپیچی به مامور راهنمایی و رانندگی در بین انجام وظیفه، رییس دادگاه عمومی بخش زرقان این دو نفر رو به مجازات آموزش به جای حبس محکوم کرد. این دو نفر مکلف شدن تا هر ماه و به مدت شش ماه به سرپرست راهنمایی و رانندگی زرقان مراجعه و گواهی حسن اخلاق و برخورد با مامورین راهنمایی و رانندگی اخذ و تقدیم دادگاه کنن هم اینکه تو یه دوره آموزشی مربوط به مقررات و قوانین راهنمایی و رانندگی شرکت کرده و گواهی حضور در این دوره آموزشی و اتمام اون رو ارائه کنن.

از طرف دیگه هر کدوم از متهمان موظف شدن با پوشیدن لباس مخصوص همیار پلیس با راهنمایی و رانندگی زرقان همکاری کنن و گواهی اون رو تقدیم دادگاه کنن که در صورت اجرای این دستورات، مجازات اونا از سوابق کیفری اونا پاک می شه.

نوشتن مقاله درباره جوانمردی

تو یه حکم باحال دیگه قاضی در شیراز در حکمی یه جوون که متهم به کتک کاری در مسابقه فوتبال بود رو به انجام تحقیقات در مورد جوانمردای محکوم کرد.

کلاس آموزشی به جای زندان

متخلف این پرونده به مباشرت در عرضه و فروش ۳۲ قطعه پرنده کوکر و قمری اقدام کرده بود و در دادگاه شهرستان گمیشان محکوم به تحمل شش ماه حبس تعزیری شد که این پرونده با اعتراض متهم به دادگاه تجدید نظر استان گلستان ارسال و این دادگاه با بررسی پرونده و و اعمال تخفیف حکم حبس اون رو به مدت یه سال آویزون و اون رو مکلف کرد که واسه آشنایی بیشتر با چگونگی حفاظت محیط زیست، هفته ای یه روز واسه آموزش محیط بانی و هم شناخت آثار داغون کننده شکارغیرمجاز در اداره حفاظت محیط زیست بندرترکمن و گمیشان حاضر شده و پس از یادگیری این موارد نسبت به آموزش اون به بقیه در محل اقامت خود اقدام کنه.

پاکسازی ساحل

این دو جوون هم که متهم به برداشت ۲۰ کیلوگرم مرجان از سواحل بوشهر بودن، طبق حکم قاضی پرونده به جای زندان و جریمه نقدی، باید به مدت سه ماه روزای جمعه ساحل بوشهر رو از میدون رئیسعلی دلواری تا گمرک پاکسازی کنن. این قاضی به استناد ماده ۱ لایحه قانونی مجازات صید غیر مجاز از دریای خزر و خلیج فارس و هم اینکه تصویب نامه قیمت پروانه شکار و صید و قیمت جانوران وحشی و با هدف آگاهی این دو متخلف از داغون کننده بودن کارشون و آشنایی اونا با چگونگی حفاظت محیط زیست این حکم رو صادر کرده.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

noindex خبرگزاری مهر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *