عمومی

جالب‌ترین دانستنی‌هایی که از چین نمی دانید!

china

این روزا به عنوان یکی از کشورای صنعتی دنیا شناخته می شه و تقریبا تموم افراد دنیا دست کم یه وسیله چینی همراه یا در خونه شون دارن که روزانه ازش استفاده می کنن. این کشور غیر از کپی کاری و تولید انبوه موارد قابل ذکر دیگری هم داره.

اختراع فوتبال

امروز خیلی از آدما فکر می کنن فوتبال از طریق انگلیسیا اختراع شده و اولین تیما در این کشور بوده اما به نظر می رسه این کشور فقط این ورزش رو از چین به سرقت برده. چینیا در قرنای دوم یا سوم قبل از میلاد فوتبال رو اختراع کردن. طبق بررسیای به عمل اومده این ورزش در منطقه ای به نام  “کوآی” بوجود آمده و اسم اولیه اون “کوجو” به معنی شوت کردن توپ با پا بوده.

مسیحیان چینی از ایتالیا بیشتره

با در نظر گرفتن گسترش بسیار زیاد مسیحیت در این کشور تعداد مسیحیان چین به ۵۴ میلیون نفر رسیده اما ایتالیا که مرکز مسیحیان دنیا شناخته می شه تنها ۴۷ میلیون مسیحی داره و این معنیش اینه که ایتالیا ۱۲ درصد کمتر از چین مسیحی در خود جای داده.

بچهایی با نام المپیک

المپیک سال ۲۰۰۸ واسه چینیا به عنوان یه نقطه عطفی شناخته می شه طوری که همه مردم این کشور علاقه خاصی به این مسابقات داشتن. از اول سال ۲۰۰۰ که پکن به عنوان میزبان المپیک انتخاب شد نزدیک به ۴۰۰۰ بچه به نام”َAoyun” که به معنی المپیکه نام گذاری شدن. این موضوع به این جا ختم نمی شه و ۴۰۰۰ کودک دیگه هم به نام “۵ دوست” که شعار این مسابقات بود نام گذاری شدن.

۴۵ بیلیون چوب غذا

همونطور که میدونید اصلی ترین وسیله غذا خوردن در چین “chopstick” یا همون چوب غذا هستش. چینیا هرساله ۴۵ بیلیون جفت از این چوبا استفاده می کنن این تعداد چوب برابر ۲۵ میلیون درخت بزرگ و بالغه.

زندگی با روزانه کمتر از ۱ دلار

فقر در کشوری که بیشتر از ۱.۵ میلیارد نفر جمعیت داره چیزی عادیه اما در چین ۲۰۰ میلیون نفر زیر خط فقر ۱.۲۵ دلار در روز زندگی می کنن. این در حالیه که از سال ۱۹۸۱ تا ۲۰۰۴ پانصد میلیون نفر از زیر خط فقر خارج شدن.

نوشیدن آب آلوده

۲۰ درصد از جمعیت جهان در چین زندگی می کنن اما این کشور فقط به ۷ درصد از آبای جهان دسترسی داره. این باعث شده که مشکل آب آشامیدنی در این کشور از مرز خطر عبور کنه طوری که ۹۰ درصد از آبای زیرزمینی و هم اینکه ۷۵ درصد از دریاچه ها و رودخانه ها آلوده هستن. نزدیک به ۷۰۰ میلیون نفر در چین روزانه از ابا آلوده می خورن.

بستنی و ماکارونی از اختراعات چینیا

مخلوط یخ زده شیر و برنج واسه اولین بار ۲۰۰ سال قبل از میلاد در چین ایجاد شد که نمونه اولیه بستنی بوده. هم اینکه کاسه ها و نشونه هایی از غذاهای رشته ای در آثار ۴۰۰۰ هزار سال پیش چین دیده می شه که نشون میده اونا قبل از ایتالیا به ماکارونی رسیدن.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

اخبار چین بازنشر باشگاه خبرنگاران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *