عمومی

جالب‌ترین اعتراضات خیابانی + عکس

معترضان خیابانی فارغ از این که به چی اعتراض دارن، همیشه دنبال راهی واسه پررنگ تر کردن اعتراضات خود هستن. راهی که بتونه اونا رو به چشم رسانه ها بیاره و آتیش اعتراضاتشان رو به مدت طولانی تری داغ نگه داره. از پوشیدن لباسای عجیب گرفته تا خودنمایی در مکانای خاص.

مجله مهر: کشمکشای خیابانی اوکراینیا در مقابل دولت هنوز ادامه داد و حالا بعد از گذشت یه ماه و نیم اعتراضات تبدیل به جنگ خیابانی شده. جنگی که دیروز با حاشیه هایی همراه بود. روز گذشته دو معترض با لباسای عجیب و غریب به خیابونای کیف رفتن تا با سپر و کلاهخود آهنی جلوی پلیس بایستند. عینک، سرپوش فلزی، بازوبند و سپر فلزی تجهیزاتی بود که این معترضان با اون در مقابل گاز اشک آور و باتوم پلیس از خود مراقبت می کردن.

اسلحه ای به نام شیر گاو!

اما قبل از اینم معترضان کشورای دیگه واسه درگیری با پلیس به روشای خلاقانه متوسل شده بودن. در سال ۲۰۱۱ معترضان بلژیکی در شهر بروکسل عزمشونو جزم کردن با شیر گاو به جنگ پلیس برن! معترضان که بیشتر کشاورز بودن در اعتراض به ارزون شدن قیمت شیر در اروپا، گاوهای خود رو به خیابون آوردن و پلیس رو زیر بارانی از شیر پرفشار گاوها گرفتن.

مرد عنکبوتی بر فراز شهر

در سال ۲۰۰۸ دو مرد که خود رو از اعضای یه کمپین عدالت طلبانه معرفی می کردن، با پوشیدن لباسای بت من و مرد عنکبوتی بر پشت بام خونه حزب کارگر لندن ایستادند تا صدای اعتراض شون رو به گوش مسئولان برسانند. اونا که به سیاستای خانوادگی و قوانین حضانت بچه در انگلستان اعتراض داشتن، روی یه بنر نوشته بودن: «پدر فقط یه معنی نیس. واسه زندگی لازمه.» حرف این گروه اون بود که پدرها حق دیدن و زندگی کردن با بچه هاشون رو دارن و نباید دسترسی بعضی از مردان به فرزندشون محدود شه.

بدرقه وزیر با دسر سبز رنگ

اعتراض بعدی بازم در لندن اتفاق افتاد. در سال ۲۰۰۹ زنی به نون لیلا دین، اهل برینگتون در اعتراض وضعیت به فرودگاه هیترو ماده سبز رنگی رو به صورت وزیر کار این کشور پرتاب کرد. عکس العمل وزیر وقت که در ساختمون مجلس مورد حمله این زن معترض قرار گرفته بود، جملاتی بود که این طور گفت: «نمی دونم این سوپ بود یا یه غذای سبز رنگ. اما به هر حال خانوم معترض موفق نشد منو زیاد رنگی کنه.» لیلا دین بعدا گفت که ماده پرتاب شده کرم کاستردی (یه نوع دسر شیرین) بوده که به اون رنگ سبز اضافه کرده بود.

فرشی از خون

در سال ۲۰۱۰ معترضان تایلندی عزمشونو جزم کردن با خونایی که زیر پاینخست وزیر این کشور می ریزن، اعتراضشان رو به گوش دولتمردان برسانند. اونا روزی رو واسه این کار تعیین کردن تا مقابل محل اقامتنخست وزیر جمع شده و اعتراض خونین شون رو نشون بدن. واسه این کار از یه روز قبل خون خود رو در بطری ریختند و در ۱۷مارس خیابون محل اقامت واجاجیوا رو در بانکوک با خون خود سرخ کردن. در این اعتراضات ۳۰۰لیتر خون از ۵۰ هزار معترض جمع آوری شد در حالی که رهبران معترضان دست کم هزار لیتر خون پیش بینی کرده بودن.

noindex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *