عمومی

جالب‌ترین اشتباهات تاریخ

هر اشتباه تاوان خاص خود رو داره. بعضی از این اشتباهات می تونه به ضرر جمعی از افراد تموم شه و دسته ای دیگه هم فقط به ضرر خود شخص تموم می شه. در هر صورت، اشتباه اشتباهه!

به گزارش آلامتو به نقل از فرادید، همیشه هم تصمیم های عقلانی خوب از کار درنمی آیند. در آینده فرد شاید افسوس بخوره که ای کاش تصمیم بهتری گرفته بود. در ادامه با ده مورد از این اشتباهات آشنا شید. البته این انتخاب ها بیشتر جنبه سرگرمی دارن تا تاریخی.

تحویل نگرفتن جی. کی. رولینگ

رولینگ نویسنده مشهور مجموعه مشهور هری پاتره. مجموعه اون یکی از پرفروش ترین کتاب های دنیا هستش. جالبه بدونین قبل از چاپ رمان اول «هری پاتر و سنگ جادو»، جی. کی. رولینگ به سراغ دوازده ناشر رفت ولی هیچ کدوم راضی نشدن تا رمان اون رو چاپ کنن. در آخر «بلومزبری» ناشر رمان اون شد. اما چه باعث شد تا بلومزبری موافقت کنه؟ آلیس دختر هشت ساله رئیس هیئت مدیره به پدرش پیشنهاد داد تا چاپ این کتاب رو قبول کنه.

سری کتاب های هری پاتر موفقیت جهانی یافت و به بیشتر از ۶۰ زبون هم ترجمه شد. درآمد رولینگ از این مجموعه یه میلیارد دلار بود.

دور ریختن ذخیره پول دیجیتال (بیت کوین)

در سال ۲۰۰۹، جیمز هاولز ۷۵۰۰ بیت کوین رو خرید. در اون موقع، ارزش بیت کوین نزدیک به صفر بود. اما در سال ۲۰۱۳، ارزش هر بیت کوین برابر ۶۱۳ پوند بود. در واقع، کل ارزش پول دیجیتال هاولز در طول ۴ سال از صفر با ۴.۵ میلیون پوند رسیده بود. پس مشکل کار کجا بود؟ اون هارد خود رو از همون چهار سال پیش در کشو خونه اش گذاشته بود. یه روز هارد رو بیرون انداخت. وقتی که ارزش پولش زیاد شد، اون به اشتباه خود فهمید. بعد به محل جمع بیاری زباله در نزدیکی شهر خود رفت. به اون گفتن که هاردش می تونه جایی زیر این چند تن زباله باشه!

نخریدن گوگل به قیمت یه میلیون دلار

لری پیج و سرگی برین، دو موسس گوگل، در سال ۱۹۹۹ پیش جرج بِل مدیرعامل «اکسایت» رفتن تا موتور جستجوی خود رو به قیمت یه میلیون دلار بفروشن. بل از پیشنهاد اون ها استقبال نکرد و باعث شد اون ها قیمت پایانی خود رو ۲۵۰ هزار دلار پایین بیارن. اما بل این بار هم قبول نکرد. الان، ارزش گوگل حدود ۳۶۵ میلیارد دلاره.

شلیک نکردن به هیتلر

هنری تاندی سرباز انگلیسی و از جمله کسانیه که بیشترین نشون جنگ جهانی اول رو به خود اختصاص داد. اون در سال ۱۹۱۴ یه سرجوخه زخمی و غیرمسلح به نام آدولف هیتلر رو کنار یه نهر دید. اما عزمشو جزم کرد با خونسردی تموم به اون شلیک نکنه. (البته درستی این روایت تاریخی محل مناقشه س.)

فروش ۶۱۰۰۰۰ سهم به جای یکی

سال ۲۰۰۵، بازرگان ژاپنی به دنبال یه اتفاق ۱۹۰ میلیون پوند ضرر به شرکت وارد کرد. اون ۶۱۰ هزار سهم رو به قیمت یه ین فروخت، در حالی که میخواست هر سهم رو ۶۱۰ هزار ین بفروشه!

درخواست های تکراری «اوراق بهادار میزوهو» واسه لغو این معامله هم کارساز نشد، چون بورس سهام توکیو زیر بار لغو معامله نرفت و اون شرکت مجبور شد همون تعداد سهم رو با تحمل ضرر دوباره بخره.

عصبانی کردن چنگیز خان

گفته می شه که چنگیز خان مغول میخواست روابط دیپلماتیک و تجاری با علاءالدین محمد خوارزم شاه داشته باشه. اما این پیشنهاد از طرف خوارزمشاهیان رد شد و فرستاده چنگیز خان گردن زده شد. اون هم عصبانی شد و حدود ۲۰۰ هزار نفر رو به سرزمین های تحت فرمون خوارزمشاهیان فرستاد تا امپراتوری اون ها رو نابود کنه.

ناامید کردن برایان اکتون و جون کوم

سال ۲۰۰۹، دو برنامه نویس به نام های برایان اکتون و جون کوم رو در مصاحبه شغلی خود رد کرد. چند سال بعد، اون ها مجبور شدن تا «واتس اپ» رو با قیمت ۱۹ میلیارد دلار بخرند. پس از رد شدن در اون مصاحبه ، برایان و جون ایده واتس اپ رو مطرح و پیاده سازی کردن.

سفارش قطارهای عریض

راه آهن سراسری فرانسه واسه سفارش قطارهای جدید ۱۵ میلیارد دلار هزینه کرد. اما بدیش اینه اون قطارها نسبت به پهنای ۱۳۰۰ سکوی ایستگاه ها کمی عریض تر بودن. مشکلی که حل اون حدودا ۵۰ میلیون یورو هزینه برمی داره. مثل اینه که یه اتومبیل بزرگ و جدید بخرین، ولی از در پارکینگ خونه رد نشه.

رد کردن بیتلز

«دِکا» یه ناشر موسیقیه که میخواست روی یه گروه موسیقی در سال ۱۹۶۲ سرمایه گذاری کنه. اون ها در استودیو خود در لندن از دو گروه جوون امتحان گرفتن. بعد عزمشونو جزم کردن که برایان پول و گروه ترمِلوز (the Tremeloes) رو قبول کنن. اما می دونین اون گروهی که رد شد چه گروهی بود؟ گروه چهار نفره اهل لیورپول به نام بیتلز (The Beatles).

غلط املایی در نام یه شرکت

دولت انگلستان به دلیل اضافه کردن یه s محکوم به پرداخت ۹ میلیون پوند شد. به دنبال این اتفاق ۲۵۰ نفر از کار بیکار شدن. دلیلش این بود که شرکت ثبت شرکت انگلستان نام Taylor and Son و Taylor and Sons رو با هم اشتباه گرفته بود و اون شرکت در سال ۲۰۰۹ ورشکسته شده بود.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

خواص عشق واسه بدن

فرادید مطالب باحال روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *