بعضی از جاذبه های گردشگری تبریز عبارتند از ال گلی،باغ ملی، بازار تبریز، ارگ علیشاه، مقبره شاعران،خونه مشروطه،مسجد کبود،باغ گلستان و …

:

تنها چهار کیلومتر پایین تر از جنوب تبریز واقع شده و مکانی دوست داشتنی و پاتوق افراد محلی در تعطیلات .آخر هفته س

عکس ال گلی تبریز

باغ ملی تبریز:

پیش ار ترک شهر تبریز حتما باید از باغ ملی ، باغی در پایین تپه که دور و بر اون پارک هست و دریاچه ای مصنوعی به وسعت ۵۴.۴۷۵ متر مربع مثل باغ تخت در شمال شیراز یا قصر قاجار در شمال تهران هست .

بازار تبریز:

با قدم زدن در مرکز شهر تبریز به خصوص خ مطهری متوجه میشین که این شهر ، شهری تجاری هستش . بازار تبریز که مربوط به قرن ۱۵ میلادی می شه بازاری بزرگ با مساحت یه کیلومتر مربعه. با اینکه از رونق و اندازه خرید و فروش در این بازار کم شده ولی سبک معماری بسیار قشنگتر کاروانسراهای زیاد مسجدا ، مدرسه ها به این مکان و این مجموعه تجاری شکوه و ابهت خاصی بخشیده.

عکس بازار تبریز

ارگ علی شاه تبریز:

مسجد علی شاه یا ارگ علی شاه یا قلعه نظامی علی شاه یکی از بناهای بسیار باشکوه و با عظمت در تبریزه . این عمارت به قرن ۸ هجری برمیگرده. بوسیله تاج الدین علی شاه در وزیر معروف ایلخان مغول غازان خان بنا شده . ساختمون بزرگ و اصلی کم کم به ویرانه هاییی مبدل گشته و چیزی که باقی مونده قسمتایی از دیوارای قوی و پهنه . و بقیه قسمتا به طور کامل از بین رفته ان . ساختن این بنا رو به سالهای ۷۱۶ تا ۷۳۶ هجری قمری نسبت میدن.

ارگ علی شاه تبریز

مقبره شاعران تبریز:

که به عنوان قبرستان شعرا مشهوره و در اون بیشتر از ۵۰ شاعر مشهور ایرونی ، صوفیان ، محققان و خدا شناسا و عالمان به خاک سپرده شدهاند . در خیابون سقط السلام واقع شده . آدمایی چون اسدی طوسی ، شروانی ، ظهیر فریابی ، قطران تبریزی ، محد نسیم مغربی ، هومن تبریزی ، سلمان ساوجی ، قاضی بیضوی و شاعر معروف و معاصر تبریز مرحوم محمد حسین شهریا در این مکان به خاک سپرده شدن.

عکس مقبره شاعران تبریز

خونه مشروطه تبریز:

این عمارت نزدیک بازار بزرگ تبریز در خیابون مطهری واقع شده در طول سالهایی که به انقلاب مشروطه منجر شد و پس از اون این خونه به عنوان محل اجتماع رهبران ، طرفداران و جانبداران جنبش مشروطه مانند ستار خان باقر خان ،سقط السلام ، بهاج میرزا آقا فرشی استفاده میشد. حاج ولی معمار تبریزی این ساختمون دو طبقه رو در سال ۱۸۶۸ ساخت . این ساختمون اتاق و تالارا و راهروای زیادی داره. زیباترین بخش اینن عمارت پنجره های سقفی و راهروییه که آیینه کاری شیشه کاری شده.

عکس خونه مشروطه تبریز

مسجد کبود تبریز:

که در شمال خیابون امام خمینی واقع شده در قرن ۱۵ میلادی بر اثر یه واقعه زلزله در تبریز از بین رفت.علی رقم ویرانهای گسترده این بنا تازگیا به شکل استادانه ای تعمیر و باز سازی شده . به دلیل کاشیای آبی رنگ که در نمای خارجی و داخلی مسجد به کار رفته به عنوان فیروزه اسلام شناخته میشه.

عکس مسجد کبود تبریز

باغ گلستان تبریز:

این باغ که پارک ملی هم نامیده می شه در میدون هنرستان واقع شده و یکی از مراکز تفریحی شهر هستش . مساحت اون ۵۳۰۰۰متر مریعه. این باغ در محل قبرستان قدیمی در حدود ۶۰ سال پیش ساخته شده و در اون استخرا و حوضای زیاد که بوسیله درختان و چمنها محاصره شدن فراوون دیده میشه.

و ده ها جاذبه تفریحی ، تاریخی و گردشی دیگه

دیدنی ترین دریاچه های ایران

جاهای دیدنی و گردشگری ایلام

باغ گلستان تبریز تور ایران دیدنیهای تبریز عکس ارگ علی شاه تبریز عکس بازار تبریز عکس مسجد کبود تبریز

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *