عمومی

جاذبه‌های گردشگری کرواسی

وقتی صحبت از سفر به اروپا می شه شاید کمتر کسی در مورد کشور زیبای کرواسی حرفی بزنه.

روزی روزگاری کرواسی یکی از رازهای مخفی اروپا بود. زیبایی طبیعت اون و شهرهای جاودان اون بیشتر یادآور جاذبه مدیترانه ای بودن، ولی این چیزها واسه ۳۰ سال پیشه.

به گزارش آلامتو به نقل از پول نیوز ؛ حالا دیگه زخمای تاریخ به روی این شهر جوش خورده ان و مسافرین اروپایی دوباره در حال کشف زیبایی کرواسی هستن. از گردشگاهای باکلاس ساحلی گرفته تا پارکای ملی و حیات وحش اون دوباره این کشور رو جزو مقاصد محبوب گردشگری کردن.

۱.ساحل دالماسی (Dalmatian coast)

این ساحلی، ساحلی افسانه ایه و در واقع یکی از زیباترین و داستانی ترین خطوط ساحلی اروپاست. ساحل دالماسی صدها مایل ادامه داره و وقتی مرز امپراتوری ونیز بوده و بخاطر نزدیکی با ویرانهای رومی، معماری قرون وسطایی و مناظر رمانتیکش معروفه. سفر جاده ای در امتداد این ساحل، بهترین راه واسه کشف خیلی از زیباییای کرواسیه. شما از کنار صخره های عجیبی می گذرید و شهرهایی مانند اسپلیت و زادار رو می بینین. معماری مبهوت کننده اسپلیت و مجموعه تاریخی اون در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته و زادار سواحلی خوش منظره داره و می تونین عکسای فوق العاده ای در کرانه اون بگیرین.

دیدنیای کرواسی

۲.دوبرونیک (Dubrovnik)

دوبرونیک شهری بندریه که با عنوان “مروارید آدریاتیک” معروف شده و وقتی حکومت قوی و ثروتمندی داشت. امروز بیشتر مثل موزه ای زنده س که کیفیت قرون وسطایی داره و پر از کلیساهای باروک و توریستای کنجکاوه که در پیاده روای مرمری خیابونای اون می گردن. هیچ سفری به کرواسی بدون بازدید از دوبرونیک کامل نیس، چون این شهر شیک پر از کافی شاپای باکلاس و رستورانای شیکه. گذشته فرهنگی، معماری عجیب و محله شهر قدیم از مکانایی هستن که حتماً باید از اونا بازدید کنین. جرج برنارد شاو وقتی درباره اون نوشت: “اونایی که به دنبال بهشت روی زمین می گردن باید به دوبرونیک بیان و بهشت خود رو پیدا کنن”، به نظر ما به پیشنهاد جرج برنارد شاو گوش کنین و حتماً سری به این شهر بزنین.

۳. ساحل برلا (Brela Beach)

ساحل برلا در ماکارسکا ریویرا واقع شده و به عنوان یکی از زیباترین سواحل کرواسی شناخته می شه. در سال ۱۹۶۸، این ساحل عنوان “قهرمون آدریاتیک” رو بدست آورد که علتش شایدً آبهای زلال و تمیز، شاخابهای عمیق، مناظر باشکوه و تفرجگاه بادگیر سبک ویکتورینه. در میان آبهای فیروزه ای اون، صخره کامن برلا قرار داره که نماد ساحل برلا حساب می شه.

دیدنیای کرواسی

۴. پارک ملی جزیره ملی بودن (Mljet Island National Park)

جزیره ملی بودن جنوبی ترین و شرقی ترین جزیره دریای آدریاتیک در منطقه دالماسیه. در بخش شمال غربی این جزیره ناحیه حفاظت شده ای هست که پارک ملی “Mljet” اسمشه. زیبایی اون منحصر بفرده، چون دو دریاچه شور رو بهم وصل می کنه و تصاویری غنی از جنگل داره. می تونین در کنار چندین دریاچه اون پیاده روی کنین، یا دوچرخه اجاره کنین و در میان جنگلای اون دوچرخه سواری کنین. هم اینکه می تونین در نزدیک صومعه بندیکتی چرخ بزنین و نمازخانه کوچیک مجاور اون رو ببینین. این ناحیه از جزیره اصلی، با قایق یه ساعت و نیم فاصله داره. سفر به این جزیره واقعاً ارزشش رو داره.

۵. شهر رووینج (City of Rovinj)

این بندر کوچیک و فعال ماهیگیری هم جهت با شبه جزیره ایستریا واقع شده و خیلی سریع داره تبدیل به گردشگاه توریستی محبوبی می شه که هنوزم بسیار از بومیای اون به زبون باستانی و عاشقونه ایستریایی صحبت می کنن. این بندر مدتها یکی از خوش منظره ترین شهرهای مدیترانه بوده و خونه های اون گویی با پاستل نقاشی شدن. بعضی از نمادهای مشهور شهری اون عبارتند از باسیلیکای سنت اوفمیا و پارک جنگلی زلتنی.

دیدنیای کرواسی

۶. جزایر ویز (Vis Islands)

این جزیره قشنگتر که در اون گذشت زمان فراموش می شه در شمالی ترین نقطه ساحل قرار گرفته. جمعیت اون ۴۰۰۰ نفره و بیشتر پایتخت خوش خوراکی آدریاتیک شناخته می شه. با رستورانای عالی که زیر معماری سبک ونیزی قرار گرفتن، غذاهای سنتی کرواسی و آشپزی اروپایی رو می تونین به سبک مدیترانه ای اون تجربه کنین. بیشتر نقاط جزیره پوشیده از زیتون زار و تاکستانه و واسه استراحت و تفرج گردشگران ایده آل هستن.

دیدنیای کرواسی

۷. ساحل زلاتنی رات (Zlatni Rat Beach)

زلاتنی رات به معنی “شاخ طلایی” است و نماد آبتل شنی غیرعادی با سواحل ماسه ای سفید و آبهای فیروزه ایه که ۳۶۰ درجه نمای اقیانوس از اون پیداست. دور و بر اون پر از کاج زاره و در این آبها می تونین شکل های جور واجور ورزشای آبی رو انجام بدین. اگه از استراحت روی شنا خسته شدید، می تونین در میان کاج زارها گردش کنین.

۸. هوار (Hvar)

هوار عنوان “ملکه دالماسی” رو کسب کرده و بیشتر به عنوان سبزترین و پرآفتاب ترین جزیره از جزایر کرواسی شناخته می شه. چشم اندازه های این جزیره شامل مزارع وسیع استخدوس، زیتون زارهای انبوه و تاکستانای زیاد می شه. شهر هوار مرکز فرهنگی جزیره س و با سواحل شنی بیشمار، پر از کافی شاپا و رستورانای شیکه.

دیدنیای کرواسی

۹. پوولیا (Povlja)

این شهر بندری کوچیک در خط ساحلی شمالی جزیره براک قرار گرفته. این شهر پر از تاریخه و محل قرار گرفتن ویرانهای کشتی روم باستان و یه باسیلیکا واسه قرن پنجمه. خونه های سنتی قشنگتر و لنگرگاهی باشکوه در اون قرار داره که باعث شده این بندر جزو زیباترین مقاصد گردشگری کرواسی قرار بگیره.

دیدنیای کرواسی

۱۰.پارک ملی دریاچه پلیتوایس

پارک ملی دریاچه پلیتوایس ( Plitvice Lakes ) در کشور کرواسی از مشهورترین جاذبه های توریستی دنیاس که در سال ۱۹۷۹ در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. بازدید از این دریاچه ها که تقریبا در بین شهر پایتختی Zagreb و شهر ساحلی Zadar واقع شدن، بشدت پیشنهاد می شه. زیبایی و شکوه این پارک رو می تونین در ۱۶ دریاچه ای ببینین که بوسیله یه سری آبشار به همدیگه وصل شدن و در اعماق جنگلی گذاشته شدن که محل زندگی آهوهای کوهی، خرسا، گرگا، گرازهای وحشی و گونه های نایابی از پرندگانه. مساحت این پارک حدود ۳۰۰ کیلومتره و این درحالیست که زنجیره دریاچه ها به بیشتر از ۸ کیلومتر می رسه.

اختلاف ارتفاع زیادی هم در زمین این پارک هست که در بلندترین نقطه به ۱۲۸۰ متر و در کوتاه ترین نقطه به ۳۸۰ متر می رسه. اما اختلاف ارتفاع بین دریاچه ها تنها ۱۳۵ متره. بلندترین آبشار این پارک با ۷۰ متر ارتفاع، Veliki Slap نامیده می شه.

دیدنیای کرواسی

لیست زیباترین جزایر و سواحل اندونزی

۲۰ جاذبه گردشگری برتر آسیا

جهانگردی پول نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *