ثروتمندان یارانه بگیر چگونه شناسایی می‌شوند؟

yaranehدر اول اجرای طرح هدفمندی یارانه ها خوشه بندیا به یه ماجرای طنز در سطح جامعه تبدیل شده بود. طبقه بندی اقشار در سه خوشه یه، دو و سه یه تجربه ناموفق در راه اجرای طرح هدفمندی یارانه بود که به خاطر نبود اطلاعات آماری دقیق از درآمد اقشار جامعه به شکست رسید. حالا باز مجلس می خواد یارانه سه دهک پولدار جامعه رو حذف کنه اما این ثروتمندان چیجوری شناسایی می شن؟

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: در آخر مجلس درباره حذف یارانه سه دهک پولدار جامعه به توافق رسید. اتفاقی که از اسفندماه سال ۹۰ با خالی شدن دست دولت زمزمه اون شروع شده و با تشکیل دولت جدید کم کم اجرا می شه. اما این روزا نگرانی در اینه که با نبود اطلاعات آماری دقیق از درآمد اقشار، چیجوری این یارانه بگیران پولدار شناخته می شن.

 

نماینده های یارانه بگیر

یکی از همین اقشاری که شاید یارانه هاشون حذف می شه نماینده های مجلس هستن. در مجلس هشتم خیلی از نماینده های مجلس از گرفتن یارانه بی خیال شدن اما چند روز پیش ابراهیم نکو

چند روز پیش ابراهیم نکو دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس  گفته بود که دو سوم نمایندگان مجلس نهم یارانه می گیرن. اون گفته بود که علاوه بر تعدادی از نمایندگان مجلس بعضی مشاوران وزرا یا پست دیگری که حقوق کافی دارن هم یارانه می گیرن. اون البته گفته که این نمایندگان قبل از نمایندگی مثل قاطبه مردم عمل میکردن و هنوز فرصت نکرده ان به سایت هدفمندی یارانه ها مراجعه کنن و از دریافت یارانه بی خیال شن

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی  هم در گفت وگو با مهر با انتقاد از روند پرداخت یارانه به دارندگان درآمدای بالا از جمله ۱۵۰ نماینده مجلس از همکارانش خواسته س به صورت داوطلبانه یارانه خود رو قطع کنن.نماینده مردم رشت در مجلس گفته یارانه بیت المال نیس که به همه تعلق پیدا کنه بلکه انفاله و حکومت باید در مورد اون اراده کردن کنه.

 

نمایندگان چقد حقوق می گیرن

در مجلس هفتم انتشار فیش حقوقی یکی از نمایندگان مجلس به جلوگیری از ورود خبرنگاری که این فیش حقوقی رو منتشر کرده بود منجر شد اما در همین مجلس نهم نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه فیش حقوقی خود رو منتشر کرد. روی این فیش واسه آقای نماینده ۲ میلیون و ۷۲۰ هزار تومن امتیازات در نظر گرفته شده بود. سیدمحمد بیاتیان نماینده بیجار و حسن آباد هم به عنوان رئیس مجمع نمایندگان استان کردستان و عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معدن مجلس شورای اسلامی، براساس آخرین فیش حقوقی خود در مهر ماه امسال، ۳۲ میلیون و ۹۳۰ هزار ریال؛ ۳ میلیون و ۲۹۳ هزار ریال، درآمد داره.

 

انصراف اجباری

«آقای … توجه به تمکن مالی، لطفا جهت انصراف از دریافت یارانه به سامانه www.refahi.ir مراجعه کنین، سازمان هدف دار سازی یارانه ه».

این متنیه که اسفندماه سال ۹۰ از سازمان هدفمندی یارانه واسه سرپرستان خانوارها اس ام اس می شد و از اونا خواسته می شد جهت انصراف از دریافت یارانه به سامانه www.refahi.ir  مراجعه کنن. در اون مقطع فرستادن این اس ام اس به اقشار کم درآمد از جمله قشر مستاجران و کارگران، اعتراضای زیادی رو به همراه داشت که باعث عقب نشینی سازمان هدفمندی یارانه ها از موضع اولیه شد

این در حالی بود که در حالی که قبل از فرستادن این پیامکا، محمود احمدی نژاد رئیس دولت دهم تو یه برنامه تلویزیونی گفته بود با متمکنین مکاتبه می شه تا به صورت داوطلبانه از دریافت یارانه بی خیال شن، اما متن اس ام اس این جوری القا می کرد که انصراف اجباریه.

۱۷ فروردین سال ۹۱ مرحله دوم فرستادن این پیامکا شروع شد اما باز قطع یارانه ها تو یه سال پایانی عمر دولت دهم به سرانجامی نرسید و دولت ترجیح داد به هر راه ممکن و با هر تبعاتی پول یارانه مردم رو از هر جایی تامین کنه تا  پرونده واریز یارانه به حساب مردم رو ناقص نگذاشته باشه.

 

 

چیجوری شناسایی می شن

چندی قبل احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی چگونگی شناسایی ثروتمندان یارانه بگیر رو توضیح داده بود. اون گفته بود شناسایی این افراد آسونه، به طور مثال کارمندان دولتی که بیشتر از دو تا سه میلیون تومن در ماه حقوق می گیرن به طور کامل قابل شناسایی هستن، آدمایی که خودروی شخصی اونا از مدل و قیمت خاصی بالاتر باشه خیلی راحت قابل شناسایی هستن، دارایی خیلی از ادما از راه اندازه مالیاتی که پرداخت می کنن قابل پیگیریه و اگر این اقدام انجام نشه دولت نمی تونه کسری بودجه ۵۴ هزار میلیارد تومانی که با اجرای قانون هدفمندی دست به گریبانش شده رو جبران کنه.

ایشون بعدا در مقاله مستندی توضیحات دقیق تری و راه حلی عملی تری واسه این کار ارائه داد. اون گفت  بانک مرکزی گردش مالی همه صاحبان حسابای بانکی رو داره. میشه با حکمی قانونی بانک رو مکلف کرد که اسامی تموم دارندگان چرخش مالی از حد معینی به بالا رو، بدون ورود در جزئیات، در اختیار دولت بزاره.

و توضیح داده بود: سازمان مالیاتی کشور می تونه مؤدیانی رو که از حد معینی به بالا مالیات میدن، به دولت معرفی کنه یا راهنمایی و رانندگی رو میشه مجبور کرد که اسامی دارندگان خودرو از شکل های جور واجور خاصی و از مدلی به بالا رو معرفی کنه سازمان ثبت املاک و اسناد کشور می تونه اسامی صاحبان خونه هایی از متراژ معینی به بالا رو معرفی کنه. جهاد کشاورزی زمین داران از مساحت معینی به بالا رو مشخص کنه.

noindex