شاید شما بر این باور باشین که باید از تکنیکای جور واجور واسه حل سریع تر مشکلات خود استفاده کنین. هیچ فوت وفن ثابتی وجود نداره که بتونه تموم مشکلات شما رو حل کنه. اما با اینحال واقعیت، شما هنوزم می تونین خیلی از مشکلات خود رو به صورت موثر حل کنین.

چیجوری؟ با به کار گیری فوت وفن ۵ سوال ساکیچی. اون از این فوت وفن واسه خط مونتاژ تویوتا استفاده کرد، اما شما می تونین اون رو واسه خیلی از مشکلات خود بکار ببرین.

پس، واسه کنار گذاشتن ده ها فوت وفن و به کار گیری راه حلی دقیق تر اماده شید. اینجا من براتون چگونگی اتخاذ روش ۵ سوال رو واسه حل مشکلات تشریح می کنم.

فوت وفن رفع مشکلات 5 به چه دلیل

مطرح کردن ۵ سوال واسه بیشتر مشکلات

موقع به کار گیری فوت وفن ۵ به چه دلیل، شما باید ۵ سوال رو از خودتون سوال کنین.

ساده س!. اینطوری نیس؟ هر زمان که مشکلی پیش میاد، سوالاتی رو که ممکنه شما رو به نتیجه برسانند مطرح کنین. بعد، به ۵ سوال ریشه ای برسین که دلیل بروز مشکل رو به شما نشون میدن.

سوالی که پیش می اید اینه که از کجا میدونید که این روش جواب میده؟ خوب، تویوتا با موفقیت تونسته از این فوت وفن استفاده کنه و تونسته خط مونتاژ خود رو بهتر کنه. پس الان تصور کنین که واسه رفع مشکلات رایجتان چه کاری می تونین انجام بدین.

فوت وفن ۵ به چه دلیل چیز پیچیده ای نیس، اما واسه به کار گیری اون به زمان نیاز دارین. بهتره هر زمان که مشکلی براتون پیش می اید اول از خودتون سوال کنین. و بعد سوالات خود رو به ۵ سوال محدود کنین.

شما می تونین این کار رو واسه هر چیز جزئی ای مانند گیر کردن در ترافیک انجام بدین. در این مورد، اولین سوال شما این هستش که به چه دلیل از راهی نرفتید که در ان ترافیک وجود نداشته باشه. این جور سوالات مهم رو واسه تموم مشکلات خود مطرح کنین و بازم به کارتون ادامه بدید تا به ۵ سوال مهم برسین.

در آخر، شما میدونید که چه وقتی از فوت وفن ۵ به چه دلیل استفاده کنین و بنابر این خیلی راحت می تونین دلیل اصلی خیلی از مشکلات خود رو پیدا کنین. اما این رو هم بگم که شما مجبور نیستین همیشه به تنهایی این کار رو انجام بدین. وقتی که با موضوعات غیرمعمولی کار می کنین، می تونین با یه تیم مشاوره کنین.

به عنوان یه صاحب کار و کاسبی، شما نمی تونین دلیل اصلی خیلی از مشکلات خود رو به تنهایی پیدا کنین پس بهتره یه تیم داشته باشین و همیشه با انا مشورت کنین.

چیجوری این ۵ سوال رو به طور درست از خود سوال کنیم؟

قبل از مطرح کردن این ۵ سوال، باید خود رو واسه کسب بهترین یافته های اماده کنین. اینجا راه و رسم این کار رو واسه حل یه مشکل در دنیای واقعی براتون توضیح میدم:

  1. از منابع درست استفاده کنین

شما نمی دونین که واقعا از چه چیزایی اطلاع دارین و از چه چیزایی اطلاع ندارین. پس، قبل از حل مشکل، اطلاعات لازم رو از راه مطالعه کتابا و منابع آنلاین جمع آوری کنین. و تلاش کنین در مورد موضوعاتی که با اونا آشنا نیستین اطلاعات بیشتری رو جست و جو کنین.

و این رو بدونین که اگه اطلاعات زیادی نداشته باشین، شک نداشته باشین نمی تونین علل ریشه ای رو به درستی کشف کنین.

علاوه بر این شما می تونین با آدمایی که در زمینه های خاصی تخصص دارن، مشورت کنین. اینطوری می تونین با گروه خود کار کنین تا اساسی ترین دلیل یه مشکل رو پیدا کنین.

هدف شما اینجا اینه که سوالاتی رو که به پیدا کردن دلیل مشکل کمک می کنن از خودتون سوال کنین. پس از جواب دادن به سؤالاتی که به پیدا کردن مشکل کمکی نمی کنن دوری کنین چون شما رو گمراه می کنن

  1. مشکل رو درک کنین

قبل از حل یه مشکل، مهمه که بدونین که چه مشکلاتی پیش روتون قرار داره. این به شما کمک می کنه که از پیدا کردن دلیل انحرافی جلوگیری کنین.

موقع کار با تیم تون با درک مشکل از پریشونی و گیجی در خواهید امد. اگه می تونین تلاش کنین تیمتون رو به دو گروه تقسیم کرده و روی دو دلیل مشکل کار کنین نه این که تموم اعضای تیم رو واسه حل یه مشکل بسیج کنین.

  1. ۵ سوال اساسی رو از خودتون سوال کنین

وقتی که زمان کافی ای رو صرف آماده کردن خود کردین، اولین سوال رو از خودتون سوال کنین. به جای اینکه به دنبال دریافت پاسخای سریع باشین تلاش کنین سوالاتی رو از خودتون سوال کنین که جوابای معنی داری رو براتون به ارمغان خواهند اورد.

قانون کلی اینه که تا وقتی که دلیل احتمالی رو پیدا نکردین به سوال پرسیدن ادامه بدید. معمولا، ۵ سوال یا کمتر واسه حل مشکالت عادی کافیه. اما، هیچوقت خود رو به ۵ سوال محدود نکنین.

عوضش، تا وقتی که دیگه نمی تونین سؤال کنین، به سوال کردن ادامه بدید

  1. تلاش کنین دلیل ریشه ای مشکل رو پیدا کنین

هدف اصلی واسه به کار گیری چارچوب ۵ به چه دلیل رسیدن به دلیل ریشه ای مشکلاته.

شما نه فقط می تونین از این روش واسه حل مشکلات روزمره خود استفاده کنین بلکه می تونین از ان واسه حل مشکلات بزرگ زندگیتون هم استفاده کنین.

روش هدف دار اثبات شده در عمل

یادگیری روش ۵ به چه دلیل وقتی به چارچوب عالی ای واسه کارای شما تبدیل می شه که بتونین ان رو با به کار گیری نمونه هایی از دنیای واقعی فرا گیرید. اینجا من از یه مثال به عنوان الگویی واسه حل مشکلات دنیای واقعی استفاده می کنم:

مشکل: در سه ماه گذشته هیچ کارفرمایی با من مصاحبه نکرده

سوال ۱: به چه دلیل رزومه من مورد توجه کارفرمایان نیستش؟

جواب – چون توضیحاتی که شما ارائه کردین خیلی معمولی هستن و مهارتای خاص شما رو واسه نقشایی که کاندیدش شدین نشون نمی دن؟

سوال ۲: به چه دلیل رزومه من زیادتر از اندازه معمولیه؟

جواب – چون ان خیلی حرفه ای نیس و باید تجدید نظرهایی در موردش اعمال شه.

سوال ۳: به چه دلیل من باید رزومه ام رو واسه مشاغل جور واجور حرفه ای تر کنم

جواب – چون می خوام شانس خود رو واسه استخدام افزایش دهم.

سوال ۴: به چه دلیل درخواست واسه چندین حرفه می تونه شانس منو واسه استخدام زیاد کنه؟

جواب – چون من نباید خودمو به فرصتای شغلی موجود تو یه حرفه خاص محدود کنم.

سوال ۵: به چه دلیل من نباید خودمو به فرصتای شغلی موجود محدود کنم؟

جواب -چون رقابت زیادی در حرفه من هست.

در این سناریو، شما ۵ سوال مهم رو مطرح کردین، و تونستید دلیل اصلی رو پیدا کنین.

از اونجا که در صنعت شما رقابت بر سر کسب بهترین جایگاه زیاده، رزومه شما باید بسیار حرفه ای تر از انچه که فکر می کنین باشه. تا بتونه نظر کارفرمایان رو به طرف خود جلب کنه.

هر زمان که با مشکلی مواجه شدید، وقت بذارین و سوالاتی رو که براتون مهمه از خودتون سوال کنین. این کار به شما کمک می کنه تا در آخر دلیل ریشه ای رو پیدا کنین.

مشکلات احتمالی به کار گیری این فوت وفن

علاوه بر حل مشکلات ساده، روش ۵ به چه دلیل می تونه در زمینه های دیگری هم استفاده کرده شه:

  1. یافته های غیر تکرار شدنی

شما نمی تونین همیشه از یافته ها به دست امده واسه تموم مشکلاتتون استفاده کنین. پس واسه هر کدوم از مشکلاتتون، باید سؤالات جداگونه ای رو مطرح کنین و به اونا جواب بدید. چون که نمیشه از یه سری یافته ها واسه همه مشکلات استفاده کرد.

این بدون معنیه که حتی دو تیم که در محیط برابر کار می کنن شک نداشته باشین ۲ جواب جداگونه واسه مشکلاتشون دارن.

  1. محدودیتای علم موجود

همونطور که قبلا ذکر شد، هنگام جمع آوری اطلاعات ، جمع اوری اطلاعات لازم از منبع معتبر یه موضوع حیاتیه که به مشکل بزرگی واسه تیمای تصمیم گیرنده تبدیل شده. به خاطر همین، شما خودتون رو به کیفیت پاسخای خود محدود می کنین.

  1. دقیق شدن و فوکوس کردن بر یه دلیل ریشه ای

هدف اصلی به کار گیری ۵ به چه دلیل اینه که دلیل اصلی و ریشه ای مشکل رو پیدا کنین. اما همه مشکلات همیشه یه راه حل واحد ندارن. مثلا، یه کمپین تبلیغاتی می تونه بهترین و مناسب ترین و یا بدترین سناریو رو ارائه دهد.

لکن این محدودیتا باعث نمی شه که ۵ به چه دلیل فوت وفن بدی باشه. بلکه، به شما می آموزند که چیجوری از این فوت وفن به طور موثر استفاده کنین.

فقط کافیه که روی یه روش ثابت واسه حل مشکلاتتون تکیه نکنین.

همونطور که می بینین ۵ به چه دلیل روش خیلی پیچیده ای نیس، اما واسه درست انجام دادنش باید تلاش کنین. وقتی که این روش به درستی انجام شه، می تونه به شما کمک کنه تا دلیل اصلی خیلی از مشکلات عادی خود رو پیدا کنین. مشکل اینه که این فوت وفن واسه هر وضعیتی مناسب نیس.

۵ به چه دلیل بهترین راه حل واسه بهبود فرایندها و حل مشکلات ساده س!. اما هنگام کار با مشکلات پیچیده دچار نقصای زیادی می شه. به خاطر همین شما نیاز به درک گزینه های دیگه دارین. خبر خوب اینه که ۵ به چه دلیل واسه بیشتر مشکلات ساده ای که ممکنه با اونا روبرو شید به درد می خوره. پس، قبل از به کار گیری روشای دیگه، این فوت وفن رو حتما امتحان کنین.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

اختصاصی موفقیت چیجوری

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *