عمومی

تومور مغزی چیست و چه نشانه هایی دارد؟

سرطان مغز: تشخیص دردناک و وحشتناک

حالا خوبیش اینه خبر خوب اینه که سرطان مغزی تنها کمتر از ۱ درصد از جمعیت جهان رو تحت تاثیر خود قرار میده اما خبر بد اینه که تومور مغزی بیشتر با نشونه های کمی همراه س و نشونه های اون می تونه با بقیه مشکلات شایع مثل خستگی و سردرد اشتباه گرفته شه.

در ادامه با ما همراه شید تا هشت نشونه خاموش اما جدی تومور مغزی رو با هم بررسی کنیم و ببینیم چه وقتی باید به دکتر مراجعه کنیم.

  1. سردردهای دائمی و طولانی:

بیان تفاوتای موجود بین سردرد ایجاد شده از راه تومور مغزی و سردرد به وجود اومده از طریق بقیه انداما حتی واسه پزشکان هم سخته. شاید بشه گفت بهترین شاخص و بیان کننده اینجور شرایطی سردرد جدید روزانه س که به نظر بهبود پیدا نمی کنه.

این نوع سردردها با گذشت زمان بدتر می شن و بیشتر وقتی که از خواب بیدار میشین، وقتی که فشار درون جمجمه ای به خاطر دراز کشیدن به هنگام خواب زیاد می شه بروز می کنه و خود رو نشون میده. اینجور دردهای به اندازه یا اندازه رشد تومور بستگی داره.

توموری که با سرعت بالا رشد می کنه می تونه سردردهای شدید و حادی رو نسبت به تومورهای کوچیک یا تومورهایی که با سرعت کم در حال رشد هستن بسازه. معمولا نوع خاصی از سردرد وجود نداره که نشون بده فردی گرفتار به تومور مغزیه یا با شرایط دیگری درگیره.

نکته کلیدی اینه که به دنبال سردردهای جدید و مزمنی باشین که به درمانایی مثل داروهای بدون نسخه جواب نمی ده.

  1. از دست دادن کم بینایی:

مریضایی که این نوع نشونه خاص تومور مغزی رو تجربه می کنن ممکنه اصلا در مورد اون آگاه نباشن. این افراد حتی ممکنه هیچوقت متوجه تغییر در کیفیت بینایی خود نشن. اینجور آدمایی تنها وقتی متوجه این تغییرات می شن که نمی تونن اشیا رو تشخیص بدن یا دائم دچار تصادفات رانندگی یا بقیه مشکلات مربوط به بینایی می شن.

این نشونه خاص بینایی به عنوان نابینایى گیجگاهى دو طرفه شناخته می شه. بیشتر اینجور نشونه هایی با تومورهایی ربط داره که به بخش اپتیک مغز یا بخشی که مربوط به راه بیناییه فشار وارد می کنه.

  1. ضعف و خستگی:

کورتکس حرکتی مغز حرکات مربوط به عضلات در طول بدن رو شروع و کنترل می کنه. کورتکس راست حرکتی حرکات مربوط به سمت چپ رو کنترل می کنه و کورتکس سمت راست، حرکات مربوط به سمت چپ بدن رو کنترل می کنه.

اگه توموری در امتداد این راه وجود داشته باشه اینجور سیگنالایی به طور کامل دچار مشکل می شن و نتیجه اون از دست دادن کارکرد بدنه.

اگه فردی تومور مغزی داشته باشه، ممکنه دردی رو در اعضای بدن تجربه نکنه اما پای چپ یا راست یا بازوی اون ممکنه مثل قبل به شرایط موجود جواب نده. ضعیف شدن پاها ممکنه به معنی کمبود ویتامین D باشه.

  1. مشکل در تشکیل کلمات و عبارات:

یکی دیگه از نشونه های عادی تومور مغزی صحبت کردن سخت در افراده. مشکلات مربوط به زبون مثل مشکل در پیدا کردن اسم اشیا یا درک چیزی که افراد میگن هم جزو نشونه های کلیدی تومور مغزی در نواحی پیشونی و گیجگاهیه.

این نواحی مربوط به کارکرد حرکتی صحبت کردن و درک زبون هستن. دو مرکز واسه صحبت کردن در مغز هست که در سمت چپ قرار داره. ناحیه ورنیکه که به ما اجازه میده صحبتای بقیه افراد رو درک کنیم و تفسیر کنیم. ناحیه بروکا که عضلات مربوط به ایجاد صدا رو فعال می سازه.

وقتی که توموری در مغز وجود داشته باشه این دو توانایی ممکنه دچار مشکل شه.

  1. احساسات تغییر پذیر و رفتارای خطرناک:

آدمایی که از تومور مغزی رنج می برن ممکنه به شرایطی مثل افسردگی یا اضطراب گرفتار شن هر چند این شرایط ممکنه مربوط به بیماریای دیگری هم باشه. اگه این شرایط مربوط به تومور مغزی باشه به فشار بخشایی از لوب پیشونی مربوط می شه که مسئول کنترل خیلی از رفتارها و صفات شخصیتی هستن.

در اینجور شرایطی بیماران ممکنه تغییر در رفتارها مثل عصبانی شدن، شرکت در رفتارای خطر پذیر و خطرناک، شرکت در فعالیتای جنسی یا بقیه موارد رو تجربه کنن. تومور بزرگی که به کندی رشد می کنه و در لوب پیشونی قرار داره می تونه شخصیت و قضاوت افراد رو هم تحت تاثیر خود بذاره و با مشکلات روحی روانی یا مجرمانه اشتباه گرفته شه.

  1. از دست دادن شنوایی یا زنگ زدن گوش:

لوب گیجگاهی که در بخش میانی انتهایی کورتکس پشت گیجگاه واقع شده مسئول پردازش تواناییاتون واسه شنیدن صداهاست و هم شما رو قادر می سازه زبون و مکالمات رو درک کنین و تفسیر کنین. اگه تو یه طرف از دست دادن شنوایی رو تجربه می کنین یا دائم گوشتون زنگ می زنه باید با دکتر تماس بگیرین و ببینین این نشونه مربوط به مشکل حادی هست یا خیر.

  1. ناباروری:

مغز بیشتر از اون چیزی که فکر می کنین مهمه. این عضو از بدن تقریبا هر اتفاقی که روی میده رو تحتِ کنترل خود داره. هورمونای بدن هم از این قانون مستثنی نیستن. این کار به کمک غده هیپوفیز انجام می شه که یه ساختار به اندازه نخود موجود در پایه مغزه.

تومورهایی که روی غده هیپوفیز اثر می ذارن می تونن مقادیر خیلی از هورمونا رو ترشح کنن یا از کارکرد درست غده جلوگیری کنن.

به همین خاطره که افراد دارای تومور مغزی ممکنه نتونن باردار شن یا بعد از زایمون به کودک خود شیر بدن.

  1. از دست دادن تعادل:

یکی از نواحی که مغز در اون نقش اصلی و لازم داره کارکرد حرکتیه. اگه در راه رفتن مشکل دارین (به خصوص در تاریکی) و به یه طرف خم میشین ممکنه تومور مغزی داشته باشین. این تومور در ناحیه ای از مغز هستش که مسئول تعادل و ایجاد هماهنگی در بدنه. اگه اینجور شرایطی رو تجربه می کنین بهتره با یه دکتر مشورت کنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *