عمومی

تولید سوخت فسیلی با بستنی، صابون و شامپو

 محققان دانشگاه منچستر یه جور بیوکاتالیزور رو شناسایی کرده ان که میتونه مواد شیمیایی موجود در بستنی، صابون و شامپو رو تولید کنه. این روش می تونه در درازمدت به تولید جانشین مواد شیمیایی اشتقاق شده از سوخت های فسیلی برسه.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محققان حاضر در این پروژه نشون داده ان که بخش در حال ظهور زیست شناسی مصنوعی می تونه در تولید سوخت خودروها یا لوازم برقی منازل از اسیدهای چرب طبیعی نقش زیادی رو اجرا کنه.

محققان دانشگاه منچستر از زیست شناسی مصنوعی جهت استخراج اسیدهای چرب طبیعی و هدایت این مولکول های چرب به سمت تولید سوخت فسیلی و مواد شیمیایی خونگی آماده بهره برده ان.

مواد شیمیایی هیدروکربن در همه جا از جمله رایحه صابون، غلیظ کننده شامپو و سوخت خودرو موجود هستن.

تعداد کربن های این مواد و این که اون ها اسیدی، آلدهید، الکل یا آلکان هستن هم پارامترهای مهمی هستن که بر سمی بودن اون ها واسه ارگانیسم های زیستی، پتانسیلشان واسه تولید سوخت فسیلی و هم اینکه بوی این مواد به عنوان ترکیبات عطری اثر می گذارن.

این موفقیت به محققان امکان جستجو بیشتر در مورد چگونگی خلق انرژی تجدیدشدنی از منابع پایدار رو می دهد. این پیشرفت هم اینکه می تونه به روش های ابتکاری تر اشتقاق سوخت ها از منابع طبیعی برسه.

زیست شناسی مصنوعی، بخش تحقیقات و فناوری بیولوژیکیه که علم و مهندسی رو ترکیب می کنه.

جزئیات این تحقیق در PNAS انتشار یافت.

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *