عمومی

تولد دوقلوها از دو پدر!

در حکم دادگاهی در نیوجرسی آمده که تنها یکی از دوقلوها می تونه از پوشش حمایتی کودکان بهره مند شن. دلیل این حکم هم این بوده که هر کدوم از این دوقلوها از بابایی جداگونه متولد شده ان.

به گزارش آلامتو به نقل از فرادید، «سهیل محمد» قاضی دادگاه عالی پاسایک کانتی در حالی که داشت روی این پرونده کار می کرد به مورد عجیبی برخورد. پرونده درخواست پوشش حمایتی از طرف مادر دوقلوها به این دادگاه فرستاده شده بود. با انجام یه آزمایش ساده مشخص شده بود که مرد (پدر دوقلوها) تنها پدر یکی از این دخترانه. پس از این اتفاق، قاضی پرونده دستور یه جلسه قضاوت رو صادر کرد.

سهیل محمد براساس گواهی کارشناسان حکم خود رو در ۲۲ صفحه منتشر کرده که در اون آمده: «اگه زنی با یه مرد یا چند مرد تو یه دوره “تخمک گذاری چندباره” مقاربت داشته باشه، ممکنه که لقاح همزمان (باروری همزمان دو تخمک) صورت پذیرد و دوقلوها می تونن از یه پدر یا دو پدر باشن.» این دو نوزاد دختر دوقلو در ژانویه ۲۰۱۳ متولد شدن.

به عبارت بهتر، اگه تخمدان یه زن دو تخمک تو یه سیکل رها کنه، ممکنه که هر دو تخمک بارور شن. در نتیجه این عمل باید منتظر «دوقلوهاى دیزایگوتیک یا غیر همسان» بود. پدیده ای که از نوع «دوقلوهاى دو تخمکى» است، اینجوری که هر دو نوزاد با ظاهری متفاوت ولی طور همزمان متولد می شن. در مورد این پرونده اتفاقی رخ داده و اون زن تایید کرده که با دو مرد مقاربت داشته. به دوقلوهای این چنینی که از دو پدر متولد شده ان دوقلوهای «دگرپدری» یا «دو بابایی» گفته می شه.

محققان می می گن این نوع تولد نادر در حال زیاد شدنه. در مقاله ای در سال ۱۹۹۷ اومده بود که تقریبا یه تولد از هر ۱۳ هزار تولد دوقلوها به این شکله و بیشتر اون ها در آزمایش DNA مشخص شده ان.

دسته بندی دوقلوها

این شرایط اون قدر نادر و عجیبه که عنوان لقاح همزمان رو یدک می کشد. اما کلا دسته بندی تولدهای همزمان به این شکله:

دوقلوهای لقاح همزمان: وقتی که یه زن هنگام تخمک گذاری با بیشتر از یه مرد در دوره ای کوتاه مقاربت داشته باشه، ممکنه که اون زن از هر دو مرد بارور شه. در این مورد، دو اسپرم جور واجور دو تخمک جور واجور رو بارور می کنن. براساس قوانین ایالات متحده پدر بچه واسه دریافت بسته پوشش حمایتی باید در دادگاه حاضر شه. اما در مورد این پرونده، اون مردی که به عنوان پدر دوقلوها در دادگاه حاضر شده بود فقط پدر یکی از اون دوقلو بود.

دوقلوهای غیر همسان: خصوصیات ژنتیکی این دسته از دوقلوها ۵۰ درصد مثل همه. دو اسپرم دو تخمک رو بارور می کنن. اما هر دو مورد از یه پدر و مادر هستن، ولی خصوصیات ژنتیکی متفاوتی دارن.

دوقلوهای نیمه همسان: خصوصیات ژنتیکی این دسته از دوقلوها ۷۵ درصد مثل همه. اگه یه تخمک در بین تخمک گذاری به دو نیم تقسیم شه، این اتفاق رخ می دهد.

دوقلوهای همسان: خصوصیات ژنتیکی این دسته از دوقلوها ۱۰۰ درصد مثل همه. اگه یه اسپرم با یه تخمک ترکیب شه و حاصل به دو نیم تقسیم شه، یه دوقلوی همسان داریم. این دوقلوها در ابتدای تولد مثل هم هستن.

این شرایط واسه چندقلوها به طور کامل پیچیده می شه.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

خواص عشق واسه بدن

فرادید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *