عمومی

توقعات در زندگی مشترک

سطح انتظارات در ازدواج

تقریباً هممون از تک تک لحظاتمان انتظار نتیجه داریم. مثلاً وقتی سوئیچ رو در ماشین می چرخونید، توقع دارین ماشین روشن شه. و وقتی این اتفاقا نمی افته، فوراً دچار ناامیدی میشیم. این درمورد روابطمون هم صدق می کنه.

واسه خیلی از ما انتظاراتمان از نامزد یا همسرمون فرق داره. درواقع، این فرقا اینقدر مهم می شن که اگه برآورده نشن، موجب پایان پیدا کردن اون رابطه یا ازدواج می شه.

به گزارش آلامتو به نقل از سایت مردمون؛ خیلی از انتظارات ما از تجربیات دوران کودکی مون و رابطه ای که بیشترین تاثیر رو روی ما داشته –والدین و خونواده–سرچشمه میگیره. اگه در خونه ای بزرگ شده باشین که فقط با یکی از والدین زندگی می کردین، ممکنه انتظارات خیلی کم و محدودی از طرفتون پیدا کنین. یا شاید هم فانتزی کودکانه ای داشته اید که پدر یا مادر چیجوریه و حالا انتظاراتتان از طرف مقابل به طور غیرواقع بینانه ای بالا میره.

حتی اگه در خونواده ای با هر دو والدین بزرگ شده باشین، ممکنه توقعاتی داشته باشین که خودتون از اون بی خبرید. مثلاً مردی که در خونواده ای بزرگ شده که پدر خونواده تموم روز کار می کرده و در کارای خونه به مادر کمک نمی کرده، ممکنه توقع داشته باشه که وقتی به خونه میاد، از اون پذیرایی شه و خودش هیچ کمکی در کارای خونه نکنه. اما اگه همسرش در خونواده ای بزرگ شده باشه که هر دو والدین شاغل بودن و پدر خونواده نقش فعالی در کارای خونه داشته، از همسرش هم همین توقع رو داره.

اگه این فرقا واسه هر دو طرف یا یکی از اونا خیلی مهم باشه، و هیچکدام از دو طرف حاضر به کوتاه اومدن نباشه، این رابطه بر هم می خوره.

نمونه دیگه از پرورش پیدا کردن متفاوت رو میشه در بخش مسا ئل مالی ببینیم. فرض کنین شما در خونه ای بزرگ شده باشین که به دلیل پایین بودن درآمد خونواده، از همون سنین کودکی یاد گرفتین که قدر هر یک ریال خود رو بدونین.

اما همسرتون تو یه خونواده طبقه بالا متولد شده که پول در اون اصلاً مسئله مهمی نبوده و عادتای ولخرجی زیادی داره. واسه موفق شدن این رابطه، باید بین دو طرف صلح ای صورت بگیره.

شاید شمام بر سر خیلی از این جوری مسائل پیش پاافتاده هر روز با هم جر و بحث دارین. موضوع این اختلافات هر چی که باشه، این احتمال هست که دلیل اصلی اون فرق در انتظارات شما دو نفر باشه. شما واسه حل این مسائل چه می کنین؟ البته رفتن به دادگاه واسه طلاق رو از یاد ببرین.

به جای اینکه همیشه با هم جنگ کنین، واسه چند ساعت یا حتی چند روز عقب بکشین و کمی فکر کنین. وقتی اعصاب هر دو شما آروم تر شد، اولین سوالی که باید از همسرتون سوال کنین اینه که: انتظار تو (درمورد کارای خونه، مسائل مالی یا هر موضوع دیگه) چیه و این توقع از کجا میاد؟ خیلی خوبه که همین سوال رو از خودتون هم سوال کنین. این احتمال هست که نظر هر دو شما به دوران کودکی تون یا روابط قبلی تون برگرده.

حتی زوجایی که با گذشته خانوادگی برابر کنار هم قرار می گیرن می تونن درمورد توقعاتشان با هم حرف بزنن. چیزی که واسه شما روشن و طبیعی میاد ممکنه موجب تعجب طرف مقابلتون شه و برعکس.

یه موسسه مشاوره ای نکات زیر رو واسه حفظ یه رابطه خوب پیشنهاد میده:

  • درمورد انتظارات و نیازاتون با هم حرف بزنین؛ دلایل اونو هم باید مطرح کنین.
  • واسه صحبت و توافق کردن درمورد چیزایی که از هم می خواین علاقه مند باشین.
  • نخواهید که همسرتون واسه برآوردن همه انتظارات شما خود رو عوض کنه. واسه قبول کردن فرقای بین همسر ایدآل و فرد واقعی که با اون ازدواج کردین تلاش کنین.
  • تلاش کنین مسائل رو از نگاه طرف مقابلتون ببینین. این به اون معنا نیس که باید همیشه با هم موافقت کنین، اما باید فرقای بین خودتون، نظرات و نیازای جداگونه  همدیگه رو درک کرده و به اونا احترام بذارین.
  • وقتی انتظارات، نیازها و نظراتتون با هم فرق دارن، واسه صحبت کردن در این رابطه رو راست و با جدیت تلاش کنین. قبل اینکه شرایط بین شما خیلی بد شه، می تونین از متخصص مشاور کمک بگیرین.
  • همه تلاشتون رو به کار گیرید تا به همسرتون حالی کنین که چقدر دوستش دارین.

خواص عشق واسه بدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

ازدواج زناشویی مردمون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *