عمومی

توقعات بیجا داشتن در زندگی

وقتی انتظارات و انتظارات غیرمنطقی از بقیه داشته باشین یا دائم اونا رو زیر میکروسکوپ بذاریم، فقط خودمون رو اذیت کردیم.

به گزارش آلامتو به نقل از مردمون؛ البته هممون نیازمند این هستیم که نیازای اصلی و ابتدایی مون در روابط برآورده شه، نیازهایی مثل احترام، اما اگه بخواین روی چیز دیگری جز این حساب کنین، فقط ناامید میشین.

یادتون باشه که در راه زندگی، هرکی در جایگاهی متفاوت با بقیه ایه، همونطور که حرفا و رفتارای اون نشون دهنده اون هستش. اگه بخواین رابطه ای موفق تر و خوشحال تر داشته باشین خیلی مهمه که…

این چیزها رو از بقیه توقع نداشته باشین:

  1. توقع نداشته باشین که همه کارا رو طبق استانداردهای شما «درست» بکنن.

اخلاقیات آدمها براساس عوامل جور واجور با هم فرق داره، عواملی مثل تربیت، فرهنگ، اعتقادات الهی و مثل این. مثلا، در بعضی کشورای آسیایی، گوشت سگ خورده میشه و در این هیچ اشکالی دیده نمی شه چون براشون به صورت فرهنگ دراومده. یا ممکنه شما اهل فحش دادن نباشین اما دوستتون همیشه اینکار رو میکنه.

این باعث نمی شه آدم بد یا خوبی باشه البته ممکنه طبق استاندارد بعضیا اینکار خوب نباشه اما اینکه توقع داشته باشین اونطور که استاندارد شماس رفتار کنن، فقط باعث ناامیدی شما می شه.

فقط تلاش کنین که خودتون به استانداردهای خودتون معتقد باشین و اجازه بدین بقیه هم استانداردهای خودشون رو واسه زندگی داشته باشن.

  1. توقع نداشته باشین که کامل باشن.

اگه نقصا رو کمال ببینین هیچوقت ناامید نمی شین. اما خیلیا هنوز وقتی بقیه اشتباه می کنن به اونا سخت می گیرن و با همین روش برخورد روابطشون از بین میره. این وسواس واسه کامل بودن موجب افسردگی، اضطراب، بیماریهای طولانی و خطر مبادرت به خودکشی میشه.

اجازه بدین بقیه اشتباه کنن و از اشتباهاتشان درس بگیرن. به این فکر کنین که اگه هیچکی اشتباه نمی کرد دنیا واقعاً چه شکلی می شد. هممون رباتایی سرد و بی احساس بودیم که هیچ لذتی رو در زندگی تجربه نمی کردیم.

  1. توقع نداشته باشین که با همه حرف هاتون موافق باشن.

حتی بهترین دوستا در همه چیز با هم هم عقیده نیستن، پس اگه بقیه با چیزی که میگین مخالفت کردن یا دیدگاهی متفاوت داشتن، ناراحت نشید. اگه قرار بود همه آدمهای دنیا یه جور فکر کنن، دنیا جای خسته کننده ای میشد. دیدگاه ها و اعتقادات متفاوت و خاص ما باعث میشه دنیا رشد کنه.

تصور کنین اگه با به کار گیری سوخت فسیلی واسه راه انداختن ماشین هامون، خانهها یا هر چیز دیگه موافق بودین چه بلایی سرتون می اومد. اگه این اختلافات عقیده ای نبود امروز ماشینا برقی و انرژی خورشیدی نداشتیم.

  1. توقع نداشته باشین که فکرتون رو بخونن.

بعضیا بینش قوی تری دارن اما خیلیا قادر به فهمیدن احساس یا نگاه شما نیستن. اینکه شما نسبت به احساس بقیه حساس تر هستین به این معنی نیس که بقیه هم باید همه چیز رو از نگاه شما بخونن. همه دوست ندارن روانشناس باشن، به خاطر همین خودتون رو خیلی روشن بگید تا بقیه مجبور نشن که فکر و احساستون رو حدس بزنن! گفتگوی رو راست و آزاد روابط محکم تری میسازد.

  1. توقع نداشته باشین که هر بار زمین خوردید، بلندتون کنن.

البته دوستان و خونواده خوب وقتی نیاز داشته باشین به کمک شما میان اما واسه پاک کردن خاک روی لباستون از اونا توقع نداشته باشین. اونا هم مشکلات داخلی خودشون رو دارن و نمی تونن هم وزن مشکلات شما و هم مشکلات خودشون رو تحمل کنن. می خوان کمکتون کنن اما نه همیشه و نه در همه زمانا.

این به اون معنی نیس که به شما اهمیت نمی دن، این یعنی بعضی وقتا باید خودتون به تنهایی بار مشکلات و چالشهایتان رو به دوش بکشین.

  1. توقع نداشته باشین که درکتون کنن.

«همه آدمها راه زندگی شما رو درک نمی کنن. اشکالی نداره، زندگی اونا نیس که اونو بفهمن، زندگی شماس.»

تا وقتی خودتون، خودتون رو درک می کنین، احتیاجی دارین که از بقیه تاییدیه بگیرین. اون وقت دیگه اینکه شما و زندگی تون رو درک نمی کنن براتون عذاب آور نیس.

  1. توقع نداشته باشین که اونطور که شما با اونا رفتار می کنین با شما رفتار کنن.

در حالت ایدآل همه آدمها از قانون طلایی پیروی می کنن اما بدیش اینه ما در جهان ایدآلی زندگی نمی کنیم. تازمانیکه همه آدمها باملاحظه تر شن، باید قبول کنیم که با ما بد رفتار کنن چون هنوز نمی تونن رابطه درستی حتی با خودشون داشته باشن. با دیدی با مهربونی به رفتار اونا نگاه کنین تا اگه اون اندازه که شما با اونا مهربون هستین، با شما مهربون نبودن، ناراحت و ناامید نشید.

  1. توقع نداشته باشین که همون آدمی بمونن که یه سال پیش بودن.

آدمها برحسب تجربیات و شرایط زندگی شون کم کم تغییر می کنن. همه آدمها هر روز در جنگی سخت درگیرن و هیچکی جز خودشون واقعاً اونو درک نمی کنه. پس وقتی می خواید قضاوتشان کنین، این رو یادتون باشه. آدمها رو با همه تغییراتی که داشتن دوست داشته باشین، نه فقط وقتی با ایدآلها و استانداردهای شما همخوانی داشته باشن.

  1. توقع نداشته باشین که همیشه همه چیز رو با هم داشته باشن.

توپ ترکش زندگی هر چند وقت یه بار به همه می خوره و واسه آدمهای جور واجور جمع و جور کردن خودشون ممکنه زمان متفاوتی طول بکشه. به بقیه محبت داشته باشین و درک کنین که همه آدمها همیشه همه تلاششون رو می کنن. تلاش کنین ارزش بیشتری به دنیا و به روابطتون بدین و تلاش نکنین بقیه رو در اداره زندگی شون کنترل کنین.

  1. اگه خودتون به خودتون عشق نداده اید، توقع نداشته باشین که به شما عشق بورزند.

همه روابط با شما شروع شده و با شما تموم می شه.به خاطر همین اگه می خواین کسی به شما عشق بورزد، باید اول در خودتون عشق بکارید. اینکه از بقیه واسه اینکه با عشقی که خودتون نمی تونین به خودتون بدین، بمبارانتان کنن استفاده کنین، فقط رابطه های غیرجدی و همراه با عذاب دارین. وقتی رفتار محبت آمیزتری با خودتون داشته باشین، رابطه تون با بقیه قشنگ تر و غنیتر هستش.

«یادتون نره که اول عاشق خودتون شید.»

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری بر ذهن خود مسلط شیم؟

روانشناسی مردمون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *