تحقیق رایگان درمورد اجنبی

به رغم پذیرش ملاک های ذکر شده این موارد همه احتیاط ها و ملاک ها نیستند در روایات و عادات دیگر ، ملاک های چون « عدم تعطیل فروج »۱ « فساد التدبیر و خراب الدنیا »۲ … در حرمت زنا ، لواط ، مساحقه و دخول بر حیوانات بیان شده است ؛ خصوصاً برخی از این روایات ، این اعمال را از آن جهات حرام داشته اند که با ترکیب نطفه ها و یکی شدن ، فرزند به دنیا می آید ( همان، ص۲۳۱ ) در این حالت ، دو فردی که هیچ گونه رابطه و علقه ای ندارند چگونه می توانند لوازم عمل خود را پیش بینی نمایند و از پیش آمدهای ناگوار جلوگیری کرد . و یا آنها را برطرف نمایند ؟
همچنین ، ممنوعیت نکاح شغار ، استیضاع و .. ابتنای اسلام بر اصول اخلاقی در همه اعمال نشان دهنده این است که روابط مرد وزن نیز توالد آنها می بایستی از یک سری اصول و نظمی پیروی کند که عقل و ذوق سلیم و اصول اخلاقی مورد تایید اسلام از آن انزجار نداشته و آن را بپذیرد البته اگر چه علت این حکمت ها نمی توانند سبب صدور حکم گردند ، اما در کنار آیات روایات می توانند مبنای یک احتیاط و جوبی قرار گیرند .
از جمله آثار تلقیح مصنوعی با اسپرم بیگانه از دید مخالفان علاوه بر آنچه بیان شد : ناسازگاری با اغراض و مقاصد قانونگذار اسلام و ایران می باشد : از آیات و روایات و اهتمام قانونگذار اسلام و ایران نسبت به ازدواج می توان فهمید که اعمال غریزه جنسی و طلب فرزند از این راه صورت بگیرد و اگر این حصر نباشد ، رغبت به آن کم خواهد شد لذا با استناد به اصل اباحه که فراگیر است نمی توان محدود به مواد ضرورت کرد ، بلکه شامل تلقیح نطفه پدر به دختر و .. خواهد شد . در این صورت ، جواز این عمل نقص اغراض شارع و مقنن را در پی دارد ، و یا روح شریعت و قانونگذار ناسازگار است . البته این با موردی که بدون عمد و یا عذر ، فرزند ناشی بیگانه پذیرفته شده است ، منافاقی نداد. (روحانی ، ۱۳۹۸ق ).

۲-۲-۵- سایرآثارو پیامدهای تلقیح مصنوعی با اسپرم بیگانه
۲-۲-۵-۱- آثار اجتماعی باروری با اسپرم بیگانه
این روش ، به زن کمک می کند که بچه دار شود و به شوهر یاری می دهد که پدر بودن را تجربه کند ، اما آیا چنین وضعیتی را باید جامعه تحمل کند ؟ نقش جامعه در این میان چیست ؟ آیا نازایی نتیجه ای است که باید اصلاح گردد ؟ آیا از سوی مؤسسات بیمه ، خیریه و درمانی بایستی پشتیبانی گردد ؟
به اضافه شکل تازه ای از زندگانی پدیدار می شود که در آن پنجاه درصد افراد و فرزندان یک شهروند ناشناخته است یا دست کم از آنها اعراض کرده به دلیل قرار داد ، نسبت به آنها بی اعتنایی و بی توجهی می شود دوستان نزدیک و بستگان می دانند یا دست کم حدس می زنند که پدر بچه کیست ، اما خود فرزندان معمولاً بی خبرند . افزودن بر این استفاده بیشتر از اسپرم بیگانه ، مناسبت انسانی را بیش از پیش از انسانیت دور می سازد وآدمیان را از جنبه خصوصی تهی می کند و سبب تزلزل بنیاد خانواده است که مهمترین هسته تشکیل جامعه می باشد ، چرا که افزون بر نتایج و ناهنجاری های بسیار ، کمتر کسی چنین روشی را خواهد پذیرفت . اگر انتقال اسپرم غیر زوج به زنی روا باشد ، لازمه آن پذیرش جواز انتقال نطفه پدر به دختر و پسر به مادر و برادر به خواهر و سایر محارم است . همچنین بکارگیری این روش از اهمیت خانواده اصیل و سنتی اسلامی ایران بیش از پیش می کاهد ناهنجاریهای اجتماعی را افزایش می دهد ، مثلاً سبب نژاد پرستی و جذب اسپرم زیبا رویان ، نخبگان قهرمانان ، نابغه ها می شود و دعاوی حقوقی دامن می زند ، چنانکه تعدادی از کسانی که بعدها فهمیده اند کسی به جز پدر واقعی شان آنها را به فرزندی پذیرفته است به دادگاه شکایت برد و تقاضا کرده اند که از هویت والدین واقعی خود مطلع گردند ، این روش شاید برای برخی خوب باشد ولی در کل نوعی قهقرایی اجتماعی است (رضا نیا ،۲۹۵:۱۳۸۳) .

دانلود پایان نامه
اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  ۴۰y.ir  مراجعه نمایید.
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

۲-۲-۵-۲- اثرات روانی باروری با اسپرم بیگانه
نگرانی هایی که در این مورد وجود دارد این است که مبادا تلقیح مصنوعی با اهداء کننده باعث پدید آوردن زخم هایی عاطفی و روانی در والدین یا فرزند و یا هر دو گروه گردید .
۱-گروهی گفته اند که کودک ، عاری از هویت مشخص بار خواهد آمد ، چون نمی داند پدرش کیست ؟ بسیاری از دکترهایی که تلقیح مصنوعی با اهداء کننده را انجام می دهند ، به عمد ترتیبی می دهند که پدر واقعی نامشخص بماند ، مثلاً آنها از زن و شوهر می خواهند که در طول هفته انجام تلقیح مصنوعی بارها با یک دیگر هم بستر شوند یا منی شوهر را با منی اهدایی مخلوط کنند . ( ونس پاکارد ،۱۳۷۰:۲۸۸و۲۸۹ ).
۲- برخی از روان کاوان در سال های ۱۹۶۰ م بارور سازی زن با منی مردی دیگر را ضربه ای خرد کننده به رشد روان – جنسی شوهر دانستند . یکی از آنان پس از مشاهده پنج بیمار سرگشته که از روش اهدای اسپرم بیگانه استفاده کرده بودند ، نوشت که این تجربه می تواند نگرانی سرکوفته در مورد عقیم بودن را احیا کند و شوهر ، به عنوان مردی عقیم انگشت نما می شود و این نشانه یک اختلال عاطفی است . ( همان )
۳- گروهی دیگر بر این باورند که بچه تولید شده ، همان داغی را بر پیشانی خواهد داشت که فرزند خوانده دارد والدین وی را چگونه معرفی می کنند ؟ آیا بگویند فرزند خوانده من است یا فرزند من و یا فرزند مصنوعی من ؟ ( ونس پاکارد، همان ) .
نگرانی نخست اولاً بسته به فرهنگ حاکم بر هر جامعه ، شهر و خانواده است و به این امر بستگی دارد که نگرش اعتقادی خانواده و جامعه و نیز نگرش عموم مردم به این گونه مسائل چگونه باشد و ثانیاً نگرانی مزبور در مواردی رخ خواهد داد که صاحب اسپرم ناشناس باشد ، مثلاً از مراکز نگه داری انجمادی اسپرم تهیه شده باشد و با وجودی این نگرانی مزبور جای تأمل و ارزیابی را دارد زیرا بیشتر کسانی که به اسپرم بیگانه رو می آورند . بعد از پیدایش فرزند از ترکیب اسپرم مزبور با تخمک زوجه شناسنامه به نام خود ( خود و همسرش ) می گیرند ، نه صاحب اسپرم ، به این دلیل که به حفظ « خلوص خون خانواده » ندارند .
نگرانی دوم نگرانی بجایی نیست ، تحقیقات بسیاری ، عکس این را نشان می دهد ، شوهر می پذیرد که به کمک یک شخص سوم نیاز است و به علاوه عنوان پدری را چیزی بیش از عرصه نمونه ای موفق از منی مرد می داند ؛ مثلاً در یک تحقیق که ۵۸ زوج ( ۱۱۶ همسر ) از راه اسپرم بیگانه صاحب فرزند شده بودند ، مورد پرسش قرار گرفتند ؛ همسران همگی اظهار رضایت کردند و شوهر غالباً بچه مزبور را دوست داشتند و هیچ یک از آنها اظهار نکردند که رابطه او با همسرش « به خوبی سابق نیست » به عکس ۴۶ زوج اعلام کردند رابطه ای نزدیک تر با همسر خود پیدا کرده اند ( همان )
با این وصف تحقیق مزبور مربوط به کشور هلند است که فرهنگ حاکم بر آن با فرهنگ سایر کشورها ، خصوصاً کشورهای اسلامی متفاوت است . به اضافه موارد بسیاری هم دیده می شود ، که شوهر فاقد اسپرم ، از همان آغاز و یا حتی بعد از پیدایش فرزند ( از هر راهی ابراز نگرانی می کند ؛ در چنین صورتی پدر با کفایتی نخواهد بود(همان) .
اما گریزی از پذیرش نگرانی سوم نیست و راه حل مطلوب و ایده آل برای آن یافت نمی گرددچون تأثیرات شدید روانی بر فرزند مزبور دارد ، به خصوص اگر با خبر گردد . این گونه احساس حقارت ها که ناشی از عدم اصالت هستی آدمی در مجرای جهان خلقت است چه بسا تا آخر عمر دست از گریبان شخص برندارد ( محمد تقی جعفری ، ۳۰۷:۱۳۷۷) .

البته مفاسدی که در مورد تلقیح مصنوعی با اسپرم بیگانه از سوی فقهای فوق الذکر به آن اشاره شد یا جزء مفاسد نیستند و یا قابل دفع می باشند و می توان با تنظیم مقررات در این خصوص ، نظرات این دسته از فقها را تأمین کرد و از بروز این گونه ناملایمات جلوگیری نمود و از طرفی مباح دانستن یک عمل مستلزم این نیست که آن عمل در تمام مصادیق خود جایز باشد چرا که نکاح هم عمل مباحی است که نکاح با محارم از آن استثناء شده است ( عباس نائب زاده ، ۵۸:۱۳۸ ) .

نتیجه گیری
۱- وجوب حفظ فرج و اشراف آن به زنا و نگاه با عام بودن دلالت منافات دارد .
۲- مستلزم ترجیح بلا مرجع است .
۳- موجب تخصیص اکثر است .

۴- با اراده خداوند که تبعیت از دلالت تمام مصادیق است نه برخی از آنها منافات دارد
۵- برای ا نصراف دلالت عام به بعضی از مصادیقش یا باید قرنیه داخله و یا قرنیه خارجیه وجود داشته باشد اما چون هیچ یک از آنها وجود ندارد و یا در صورت موجود بودن فاقد اثر هستند ، لذا حاصل نمی شود .
در نتیجه آیات حفظ فرج به دلالت عام خود باقی می مانند و کلیه مصادیق را به طور یکسان و علی السویه در بر می گیرد .
نتیجه دوم : شک می کنیم که آیا تلقیح اسپرم اجنبی یا انتقال نطفه متشکل از اسپرم اجنبی ، با وجود حفظ فرج منافات دارد و یا نه . در اینجا چون شبهه بدویه شکل گرفته است و اصل حاکم در این شبهات « اصاله الاباحه » است لذا به مباح بودن این عمل حکم می کنیم ( بجنوردی، بی تا:۲۲۵).
جواب : همانطور که تا اینجا بحث کردیم : براساس آیات قرآن کریم ، حفظ فرج از همه گونه اعمال و از همه کس ، غیر از همسر و کنیز واجب است و اثبات کردیم که این قاعده عام است و هر امری را که مربوط به فروج باشد را در بر می گیرد اما در چنین مواردی که شک داریم آیا یک مورد خاص ، از مصادیق این قاعده عام محسوب می شود یا نه باید به کمک اصل موضوعی در پی بررسی مصادیق مشکوک برویم اگر موضوع مصداق مشکوک با موضوع قاعده عمومی «جواب حفظ فرج » همسان باشد ، در این صورت حکومت قاعده را بر این مصداق ثابت می کنیم .
الف : تلقیح اسپرم اجنبی قطعاً از موضوعات مربوط به فروج است ؛ زیرا اسپرم از فرج مرد گرفته شده ، و به فرج زن بیگانه منتقل می شود ؛ بنابراین از امور مربوط به فروج است و ذیل قاعده عمومی « وجوب حفظ فرج » قرار می گیرد و انجام آن حرام خواهد بود . پس بدین وسیله شبهه منحل می شود. و نوبت به جریان اصل اباحه هم نمی رسد .
ب- انتقال نطفه متشکل از اسپرم اجنبی نیز قطعاً از موضوعات مربوط به فروج است؛ با زیرا اسپرم از فرج مرد بیگانه گرفته شده و در نهایت هم به فرج زنی منتقل می شود که همسر یا کنیز او نیست ؛ بنابراین هم شبهه من