برنامه ریزی کنکور به چه صورت است؟

برنامه ریزی باعث می شود بین دروسی که به آن ها علاقه دارید و دروسی که کمتر دوستشان دارید تعادل مطالعاتی برقرار شود و تمرکز شما فقط روی دروس مورد علاقه نباشد چون به هر حال کنکور تمام مطالب و دروس را شامل می شود.

شرطی شدن ذهن

ذهن شما آماده است تا نسبت به کارهای روتین و روزانه شرطی شود و زمانی هم که ذهن نسبت به مطالعه ی یک درس در ساعت خاصی از روز شرطی شد آن درس را در آن ساعت بهتر درک خواهید کرد. در روزهای نزدیک به کنکور حل کردن سوالات جامع را مطابق ساعت کنکورتان انجام دهید تا به این طریق ذهنتان را برای نشستن سر جلسه ی کنکور در آن ساعت مشخص شرطی کنید.

افرایش تمرکز

برنامه ریزی ذهن شما را آرام می کند و خیالتان از بابت مطالعه ی تمام دروس راحت خواهد بود و نگرانی نخواهید داشت این مساله به تمرکز بیشتر شما در زمان مطالعه کمک زیادی می کند.

از آنجایی که دستیابی به هر هدف تلاش مختص خود را می‌طلبد حتماً هدف خود را تعیین کنید و مطابق آن برنامه ریزی داشته باشید. در برنامه ریزی انعطاف پذیر باشید تا در برنامه شما جایی برای اتفاقات پیش بینی نشده و غیر منتظره وجود داشته باشد. در برنامه ریزی حتما سطح تحصیلی و میزان ساعت مطالعه روزانه خود را در نظر داشته باشید و برای افزایش ساعت مطالعه قدم به قدم پیش بروید تا برنامه برای شما ساده و انجام پذیر باشد و از انجام آن خسته نشوید مثلا هر روز نیم ساعت به ساعت مطالعه ی خود اضافه کنید در هر روز درس های مختلف را مطالعه کنید و در برنامه خود تنوع داشته باشید مطالعه ی تنهایکی دو درس در یک روز شما را دل زده خواهد کرد.

برنامه ریزی باید قابل ارزیابی باشد پس آن را مکتوب کنید تا بعدا به بررسی دقیق نقاط ضعف و قوت خودتان بپردازید. به صورت ماهانه، هفتگی و روزانه برنامه ریزی کنید. یعنی یک هدف مشخص برای هر درس در ماه داشته باشید مثلا ۴ درس از دین و زندگی برای یک ماه، حالا این هدف را در برنامه ریزی هفتگی به تکالیف کوچکتر تقسیم کنید و بعد در برنامه ریزی روزانه باز هم تکالیف کوچکتر تا به واحدهای مطالعه ی درسی مثلا یک ساعته در روز برسید، میزان ساعت این واحد های درسی کاملا شخصی و مختص هر فرد هستند.

حالا می توانید تعیین کنید که در روز چه میزان مطالعه برای دین و زندگی باید داشته باشید تا مطالعه ۴ درس را برای این ماه به پایان برسانید. پس از هر واحد مطالعه ی درسی استراحت را در برنامه ی خود قرار دهید و حتما تفریح داشته باشید، ورزش کنید و ساعات سپری شده در شبکه های اجتماعی را به مرور با نزدیک شدن به کنکور کاهش دهید. تفریح هفتگی داشته باشید تا خستگی یک هفته را پشت سر گذاشته و برای شروع یک هفته ی درسی جدید آماده باشید. خواب کافی و خوب به میزان ۶ تا ۸ ساعت داشته باشید.

در مورد دروسی که ضریب بیشتری دارند زمان بیشتری صرف کنید اما یادتان باشد که تعادل را حفظ کنید و دروس دیگر را فراموش نکنید و برای مطالعه ی هر درس وقت کافی در ظر بگیرید. در برنامه ریزی هفتگی زمان هایی را برای جبران عقب افتادگی های قبلی پیش بینی کنید اگر عقب افتادگی نداشتید میتوانید یک رمان مشخص برای مرور درس ها اختصاص بدهید.

منبع : برنامه ریزی رایگان کنکور ۱۴۰۰

اگر دانش آموز هستید درس های هر روز را همان روز که تدریس می شوند مطالعه کنید تا فراموش نشوند. هرگز از اتوبوس پیاده نشوید! این یک اصطلاح است به معنی این که کارتان را رها نکنید حتی اگر میزان و کیفیت آن افت کرده یا اجرا نشده باشد بهتر است پیوستگی داشته باشید و اجرای برنامه را متوقف نکنید در زمان های جبران هفتگی میتوانید این افت کیفیت و زمان را جبران کنید. هر شب زمانی را به حل تست های قرابت معنایی، آرایه های ادبی، دستور زبان، درک مطلب انگلیسی و عربی بپردازید.

این سرفصل ها در بودجه بندی کنکور اهمیت زیادی دارند در حالیکه مطالعه ی آن ها چندان پیچیده نیست. کافی است استمرار داشته باشید. یک عدد حداقلی را برای تعداد تست های روزانه ی هر درس در نظر بگیرید و به انجام آن پایبند باشید و پیشنهاد آخر این که حتما در یکی از آزمون های آزمایشی شرکت کنید در مورد برنامه های تابستان، آزمون های گزینه ی ۲ را به شما توصیه میکنیم. موفق باشید.