فناوری

با ویکی لیکس و بحران کنونی نهادهای امنیتی آمریکا بیشتر آشنا شوید

یازده سال متوالیست که سازمانی با عنوان ویکی لیکس (WikiLeaks) بزرگان دولتای جور واجور جهان رو با منتشر کردن اسناد پنهونی آزار میده، و البته مدافعان آزادی و حقوق بشر رو خوشحال می سازه.

امروز هم باخبر شدید که مجموعه جدید و بزرگی از سند و فایل به نام Vault7 به وسیله ویکی لیکس منتشر شد و دوباره، اقدامات غیرقانونی سازمانای اطلاعاتی آمریکا و مخصوصا «آژانس اطلاعات مرکزی» یا همون CIA رو در جاسوسی از شهروندان از راه موبایلا، کامپیوترای شخصی و حتی تلویزیونای هوشمند برملا ساخت.

ویکی لیکس مدعیست بخش «اطلاعات سایبری» در سازمان سیا کنترل بخش بزرگ زرادخانه دیجیتال خود رو از دست داده و بیشتر از چند صد میلیون خط کد پیشرفته واسه سوء به کار گیری دیوایسای الکترونیکی در اختیار افراد یا گروه های دیگه قرار گرفته، وضعیتی که توان نفوذ بزرگ و داغون کننده ای رو در اختیار نفوذگران قرار میده.

در ادامه می خوایم با ویکی لیکس بیشتر آشنا شیم.

ویکی لیکس چیه؟

ویکی لیکس، سازمانی بین المللی و غیر انتفاعیست که به برملاسازی و منتشر کردن اسناد و اطلاعات پنهونی از راه منابع ناشناس می پردازه. پایگاه اینترنتی wikileaks.org در تاریخ ۴ اکتبر ۲۰۰۶ به وسیله «جولین آسانژ» در ایسلند به ثبت رسید و اولین سند خود رو در دسامبر همون سال منتشر ساخت.

سارا هریسون، کریستین هرافنسن و جوزف فارل، تنها آدمایی هستن که در کنار آسانژ، رابطه آشکاری با سازمان ویکی لیکس دارن. گروه مورد بحث، خودشون رو متخصص موشکافی اطلاعات سانسور شده و پنهونی در مورد «جنگ، جاسوسی و فساد» می دونن و تا الان بیشتر از ۱۰ میلیون سند رو منتشر ساخته ان.

با اینکه این سازمان در سال ۲۰۰۶ تأسیس شد، اما پس از افشای اطلاعات پنهونی «چلسی (بردلی) منینگ» یکی از افسران قبلی ارتش آمریکا در مورد فعالیتای نظامی و حملات هوایی آمریکا به عراق و افغانستان به اشتهار بین المللی رسید.

هدف ویکی لیکس چیه؟

در سایت ویکی لیکس هدف مجموعه به این شکل بیان شده:

ما اخبار و اطلاعات مهم رو واسه همه مردم ارائه می کنیم. یکی از مهم ترین فعالیتامون، انتشار محتوای دست اول در کنار اخبار رسانه ایه، طوریکه خوانندگان و مورخین بتونن با واقعیات پشت پرده آشنا شن.

یکی دیگه از اهداف این سازمان، جلوگیری از بازداشت و محاکمه خبرنگاران و افشاگران اسناد پنهونی به بهانه های مختلفه. هر فردی که سند یا اطلاعات طبقه بندی شده ای رو در اختیار داره، خیلی راحت و به صورت ناشناس می تونه اونو در «دراپ باکس» آنلاین ویکی لیکس بندازه که پس از بررسی و اطمینان از صحت اون، منتشر می شه.

جولین آسانژ کیست؟

جولین آسانژ برنامه نویس کامپیوتر و ژورنالیست استرالیاییه که به عنوان سردبیر و سخنگوی ویکی لیکس هم اجرای نقش می کنه. اون پس از منتشر کردن اسناد پنهونی ارتش آمریکا در سال ۲۰۱۰ مورد غضب نهادهای امنیتی آمریکا قرار گرفت.

دولت سوئد در نوامبر ۲۰۱۰ از انگلستان خواست آسانژ رو به اونا تحویل بدن تا به اتهام تجاوز مورد محاکمه قرار گیرد، اما آسانژ گفت این اتهامات بی پایه بوده و اگه به سوئد بره، از اونجا مستقیماً به دست آمریکاییا می افته و به سرنوشت نامعلومی دچار می شه.

ایشون در دسامبر ۲۰۱۰ خودشو به پلیس انگلستان تسلیم کرد و به قید ضمانت آزاد شد، اما در اکتبر ۲۰۱۲ در سفارت اکوادور در لندن پناه گرفت و از اون زمان در همانجا زندگی می کنه. اون تازگیا اعلام کرده در صورت برخورد مساوی و برخورداری از حقوق شهروندی، به آمریکا میره.

بودجه ویکی لیکس از چه طریقی تأمین می شه؟

همونجوریکه گفتیم، ویکی لیکس یه نهاد غیرانتفاعیه که فعالیتای خود رو از راه داوطلبین به اجرا درآورده و به کمکای مردمی وابسته. تأمین مالی اونا بیشترً از راه نقل و انتقال بانکی یا پرداخت آنلاین صورت میگیره و هزینه های سالیانه اونا در حدود ۲۰۰ هزار پوند برآورد می شه که بیشترً به سرورها و فعالیتای دفتری مربوط می شه.

وکلای مدافع این سازمان هم به صورت عام المنفعه و رایگان کار می کنن، ضمن اینکه در بعضی موارد سازمانای رسانه ای هم در خدمات قانونی به اونا کمک می رسونن. بیشتر فعالیتای سازمانی ویکی لیکس از راه داوطلبین انجام می شه. ویکی لیکس از سال ۲۰۱۱ بیت کوین رو هم به عنوان کمکای مردمی قبول می کنه.

اقدامات مقامات آمریکایی در مقابل ویکی لیکس

پس از اینکه «منینگ» اسناد پنهونی جنگ با عراق و افغانستان رو در سال ۲۰۱۰ از راه ویکی لیکس منتشر ساخت، مقامات و قانونگذاران آمریکا برآشفتند و اعلام کردن این سازمان با افشای اطلاعات نظامی، امنیتی و دیپلماتیک، امنیت ملی آمریکا رو تهدید می کنه.

پس از رسواگری امروز، اداره تحقیقات فدرال یا همون FBI تحقیقات زیادی رو شروع کرده تا بفهمه اطلاعات مهم و فوق سری وسایل جاسوسی سیا چیجوری به دست ویکی لیکس افتاده.

واقعه امروز، تن مقامای دولتی و بزرگان تکنولوژی آمریکا و دیگه کشورای وابسته رو به لرزه انداخته. گروه های زیادی در حال بررسی و اعتبارسنجی اسناد Vault7 هستن تا ببینن این اطلاعات و وسایل نفوذ غیرقانونی چقدر می تونن به دنیای تکنولوژی آسیب وارد کنن.

هم اینکه با در نظر گرفتن اینکه هر لحظه احتمال افشای اسرار بیشتر از طرف ویکی لیکس هست، نه هادها و سازمانای دولتی و خصوصی باید علاوه بر وضعیت الان، خطرات بالقوه رو هم پیش بینی کنن.

وضعیت بحرانی در نهادهای امنیتی آمریکا

همونجوریکه میدونید، در سال ۲۰۱۰ یکی از افسران ارتش آمریکا به نام «چلسی منینگ» با همکاری «ادوارد اسنودن» پیمانکار قبلی «آژانس امنیت ملی» این کشور موسوم به NSA اطلاعات پنهونی ای رو از فعالیتای نظامی و دیپلماتیک آمریکا معلوم ساختن.

پس از این واقعه، مقامات به فکر تحکیم روشای امنیتی افتادن و نیروهای فدرال هم شدیدا تحت فشار قرار گرفتن تا از افشای هرچه بیشتر اطلاعات دولتی جلوگیری کنن، اما تلاشا بی نتیجه بود.

سال گذشته FBI یکی از پیمانکاران NSA به نام «هارولد تی. مارتین» رو به جرم همراه داشتن اسناد شدیدا پنهونی از سلاحای سایبری نهادهای جاسوسی آمریکا بازداشت کرد. بخشی از این اسناد چندی بعد سر از اینترنت درآوردند، هرچند هنوز مشخص نیس مارتین در افشای اونا دست داشته یا خیر.

مارتین در دادگاه اعلام کرد که به طور کاملً بی گناه س و اتهامات جاسوسی رو بی پایه خواند. با این حال، مقامای دولتی پرونده مارتین رو بزرگ ترین نمونه سرقت اسناد طبقه بندی شده در تاریخ آمریکا خوندن.

حال فقط با گذشت یه سال از ماجرای قبل، آژانسای امنیتی آمریکا به وضعیت خجالت آور مشابهی دچار شدن و بعید نیس که بشه دوباره لقب «بزرگ ترین رسوایی» رو به منتشر کردن اسناد پنهونی سازمان سیا در ویکی لیکس نسبت داد.

«جول برنر» رئیس قبلی کمیته ضد جاسوسی آمریکا در این رابطه میگه:

اگه فکر می کنین ماجرای منینگ و اسنودن وضعیتی استثنایی بوده، فکرتون صد درصد از بیخ و بن غلطه. وقتی که اطلاعات رو روی سیستمی به اشتراک بذارین که هزاران نفر به اونا دسترسی دارن، دیگه نمیشه اونا رو پنهونی به حساب آورد. این مشکل هیچ وقت رفع نمیشه، چون سیستم به همین شکله.

رهبران سیلیکون ولی می گن اقدام ویکی لیکس اونا رو حیرت زده کرده، چون هیچ اطلاعی از این وضعیت نداشتن، و هنوز FBI با اونا تماس نگرفته.

هم اینکه طبق روش عادی اگه سازمانای دولتی از رخنه اطلاعاتی خطرناک و تهدیدکننده امنیت ملی باخبر شن، خیلی سریعً وضعیت رو به وزارت دادگستری اطلاع میدن، اما در جریان Vault7 اینجور گزارشی از طرف CIA ارسال نشده و پس FBI نمی دونه تحقیقات خود رو از کجا شروع کنه.

وقتی که اعتبار اسناد منتشر شده ویکی لیکس قطعی کردد، سازمان سیا باید به این سؤال اساسی جواب دهد که چه کسائی به این اطلاعات دسترسی داشتن. FBI سالهاست که ویکی لیکس و منابع احتمالی اونا رو زیر نظر داره، ولی شایدً اونا به منبع جدید و بانفوذ دیگری در بدنه دولت آمریکا دست پیدا کردن.

ویکی لیکس با منتشر کردن هزاران صفحه سند به شکل Vault7، یکی از کارمندان یا پیمانکاران قبلی دولتی رو به عنوان منبع خود اعلام کرد. در بیانیه رسمی این سایت می خونیم:

این مجموعه عجیب که صدها میلیون خط کد رو شامل می شه، توان جاسوسی سازمان سیا رو به طور کامل در اختیار مالک خود قرار میده. این مجموعه در بین هکرهای دولتی و پیمانکاران به روشی غیرمجاز دست به دست شده، و یکی از اونا بخشی از اسناد رو در اختیار ما قرار داده.

یکی از نیروهای قبلی اطلاعاتی آمریکا میگه اگه ادعای فوق صحت داشته باشه، FBI دوباره نهادهای امنیتی دیگه رو زیر و رو می کنه تا به دنبال جاسوس بگردد، و این اقدام رابطه نه عالی اف بی آی با NSA و CIA رو بیشتر از قبل تخریب می کنه.

یکی از چند تا نکته مهم در پرونده امروز، بررسی این موضوعه که ویکی لیکس کدهای کامپیوتری اصلی یا اطلاعات کامل در مورد اونا رو منتشر ساخته یا خیر، چون در این صورت هکرهای جور واجور می تونن وسایل نفوذ مورد بحث رو بازسازی کرده و از اونا واسه اقدامات غیرقانونی بهره گیرند.

«برنر» یکی از افسران اطلاعاتی قبلی آمریکا میگه وضعیت الان نهادهای امنیتی این کشور بسیار خطرناکه، چون توان مقابله آمریکا رو با بقیه کشورها در فضای سایبری تا حد زیادی کم می کنه.

به هر حال به نظر می رسه با برملا شدن اسرار و سلاحای دیجیتالی مخفیانه سازمان سیا، برتری آمریکا در فضای مجازی به خطر افتاده و نیروهای نظامی، امنیتی و جاسوسی این کشور در آینده با مشکلات زیادی روبرو می شن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *